Bolesť hrdla

16. 10. 2019 · 2 minúty na prečítanie

Bolesť hrdla patrí k častým sprievodným príznakom hlavne angíny a prechladnutia. Pri zápale hrdla dochádza k zápalu a opuchom sliznice v hrdle.

 

 

Bolesť hrdla patrí k častým sprievodným príznakom hlavne angíny a prechladnutia.


Pri zápale hrdla dochádza k zápalu a opuchom sliznice v hrdle. Najčastejšie príznaky sú škriabanie v hrdle, opuch, pálivá bolesť, ťažkosti pri prehĺtaní. Môže byť bakteriálneho, vírusového pôvodu, bolesť však môže spôsobiť aj dlhodobé rozprávanie, prach, peľ, znečistené prostredie, suchý vzduchči  reflux.

Na liečbu bolesti sa používajú pastilky, spreje a kloktadlá s obsahom antiseptík. Antiseptiká sú liečivá určené na zmiernenie nepríjemných príznakov spojených s bolesťou hrdla. Najčastejšie používané sú benzydamín, jodovaný povidion, chlorhexidín, a amylmetakrezol. Môžu sa vyskytovať aj v kombinácii s lokálnym anestetikom, ktoré ma za úlohu tlmiť bolesť v ústnej dutine. Na liečbu možno použiť aj lokálne antibiotikum- tyrotricín, ktoré je vhodné na liečbu bolestivého a zapáleného hrdla. Pomoc nájdeme aj v prírode, na zapálené hrdlo priaznivo pôsobí šalvia, rumanček, nechtík, propolis, slez, baza. Môžu byť vo forme pastiliek, roztoku na kloktanie alebo ako čajovina.

Pri bolesti hrdla je potrebný dostatočný príjem tekutín, vhodné sú aj výplachy slanou vodou, ale taktiež med, citrónová šťava, zázvor. Posilniť organizmus sa odporúča hlavne vitamínom C, zinkom, ale aj betaglukán a výťažky z echinacei pôsobia na priaznivo na imunitný systém. Ak sa zdravotný stav nezlepší do dvoch dní, je potrebné navštíviť lekára a ten na základe CRP testu zvolí adekvátnu liečebnú terapiu.

Upozornenie