Zápcha
Zápcha je častým gastroenterologickým problémom, pričom nejde o chorobu ale o symptóm. Najobjektívnejšia definícia charakterizuje zápchu ako stav, kedy je 3 a menej stolíc za týždeň, stolica je tvrdá a hrudkovitá, prevláda pocit neúplného vyprázdnenia a je potrebné silno tlačiť.
Príčiny vzniku sú rôzne – nešpecifické črevné zápaly, horúčka, cestovná zmena potravy, nedostatok pohybu, tekutín a vlákniny v potrave, stres, potláčanie vyprázdňovacieho reflexu, tehotenstvo, užívanie niektorých liekov, neurologické ochorenia a pod.
Okrem bolesti brucha sú typické aj pocity plnosti, „nafúknutia“, niekedy aj nechutenstvo, nespavosť, depresívne nálady, prípadne až úzkosť. Vyprázdňovanie môže byť bolestivé, časté napínanie má za následok ochabnutie panvového dna. Môžu vzniknúť hemoroidy alebo trhliny na konečníku.
Liečba je symptomatická a prvým krokom je zmena životného štýlu – zvýšiť príjem tekutín a vlákniny, viac pohybu. Pomáha aj pohár studenej ovocnej šťavy nalačno pred raňajkami, horúca káva na raňajky. Odporúčajú sa aj mnohé ďalšie postupy – pitné kúry s minerálnymi vodami (Šaratica, Zaječická horká), rôzne cvičenia na posilnenie panvového dna, masáže hrubého čreva, akupunktúra a pod.
Ak sú uvedené postupy neúčinné alebo nepoužiteľné (napr. imobilní pacienti) do úvahy prichádzajú laxatíva – látky, ktoré zrýchľujú vyprázdňovanie, pôsobia rôznymi mechanizmami.
Niektoré zadržujú tekutiny a tým zväčšujú množstvo stolice (tzv. objemové alebo nabobtnávajúce látky), osmotické látky – zvyšujú množstvo vody v stolici (napr. laktulóza, Glauberova soľ) a protiabsorbčné látky – zvyšujú vylučovanie tekutiny a elektrolytov do čreva (napr. Guttalax, Dulcolax). Významné miesto majú probiotiká a prebiotiká.