Zubný kameň u psov: Ako s ním zatočiť a ako na čistenie zubov
Starostlivosť o zuby by mala byť súčasťou rutiny každého psíčkara. Zubný kameň totiž nie je len estetický problém, ale súvisí s mnohými zdravotnými rizikami.
Obsah článku
Čistíte zuby svojmu psovi? Starostlivosť o chrup vášho miláčika je dôležitejšia ako by sa mohlo zdať. Nejde totiž len o estetickú záležitosť, ale najmä o jeho zdravie a vitalitu. Práve neriešený zubný kameň spôsobuje mnoho komplikácií, ktorým sa však dá ľahko vyhnúť.
Starostlivosť o zuby možno nie je najpríjemnejšia vec na svete, no mala by byť súčasťou pravidelnej rutiny každého psíčkara. Tak ako u nás ľudí, aj u psov je zdravie zubov veľmi dôležité a neoplatí sa ho zanedbávať. Problémy so zubami sú totiž nielen bolestivé, ale súvisia s mnohými zdravotnými rizikami.
Čo je zubný kameň a prečo je nebezpečný
So slovným spojením “zubný kameň” ste sa už určite stretli minimálne na dentálnej hygiene. Áno, tento problém sa týka nielen ľudí, ale aj psov. Ide o tvrdú usadeninu, ktorá sa tvorí na zuboch, keď sa ešte mäkký zubný plak pravidelne neodstraňuje.
Postupom času sa hromadí, pôsobením slín mineralizuje a mení sa na zubný kameň. Ten už žiaľ nie je také ľahké umyť kefkou či zoškrabať nechtom. Je potrebné profesionálne mechanické odstránenie.
Prečo sa zubný kameň tvorí a prečo ho má niekto viac a niekto menej? Faktorov, ktoré to ovplyvňujú, je viacero.
Príčiny tvorby zubného kameňa
- Genetika – niektoré plemená psov sú náchylnejšie na tvorbu zubného kameňa. Ide najmä o malé plemená psov a psy s abnormálnym uložením zubov. Znižuje sa totiž u nich samočistiaca schopnosť ústnej dutiny. Náchylnejšie sú tiež staršie psy.
- Strava – tvorbu kameňa ovplyvňuje aj strava, ktorá má dnes ďaleko od prirodzenej psej potravy (surové mäso, kosti). Riziková je najmä mäkká a lepivá forma, napríklad psie konzervy. Suché krmivo môže naopak pomôcť s odstraňovaním plaku.
- Hygiena – ak je pes náchylný na tvorbu zubného plaku a ten sa pravidelne nečistí pomocou zubnej kefky či iných nástrojov, premieňa sa na tvrdý zubný kameň.
Aké problémy spôsobuje zubný kameň
Zubný kameň sa na zuboch prejavuje ako tvrdý povlak, ktorý môže mať farbu od žltej, cez hnedú, až po čiernu. Najčastejšie sa vyskytuje na očných zuboch, zadnej strane predných dolných zubov a vonkajšej strane stoličiek. Zapríčiňujú to aj vývody slinných žliaz.
Samotný zubný kameň v skutočnosti nie je problémom. Je to len mineralizovaná usadenina. Tá je však skvelým útočiskom pre baktérie, ktoré sa vyskytujú v ústnej dutine. Ich hromadenie spôsobuje napríklad:
- Zápach z papule – premnožené baktérie môžu produkovať nepríjemný zápach (halitóza).
- Zápal ďasien – zubný kameň dráždi ďasná a môže viesť k začervenaniu, opuchu, bolesti a krvácaniu ďasien, čím vzniká zápal (gingivitída). Pri vážnych stavoch môžu vznikať aj bolestivé abscesy či zápal kosti.
- Parodontitídu – neliečený zápal zubov môže spôsobiť parodontitídu, pri ktorej dochádza ku krvácaniu, k rozpadu tkanív a kostnej hmoty v okolí zubov, až k samotnej strate zubov.
- Ďalšie riziká – pri vážnejších stavoch a neliečených zápaloch prechádzajú baktérie do krvi psa, čo podporuje vznik ďalších zdravotných ťažkostí, napr. zlyhávanie obličiek, ochorenia pečene a srdcovocievne ochorenia.
Ako psovi odstrániť zubný kameň
Hneď na začiatok treba spomenúť, že ešte dôležitejšie ako riešenie problému so zubným kameňom, je jeho tvorbe predchádzať. Na prvom mieste by tak mala byť najmä prevencia usádzania zubného plaku. Dbajte na ňu najmä u malých plemien psov.
Prevencia
K najúčinnejším spôsobom, ako predchádzať problémom so zubami, je:
- Pravidelné čistenie – zuby, ktoré sú náchylnejšie, by ste mali čistiť mechanicky raz denne. V prípade, že pes nemá sklon k zubnému plaku, môžete to robiť menej často. Ideálne je privyknúť psa na čistenie už od šteniatka.
- Žuvacie hračky – pomôcť môže podávanie špeciálnych dentálnych kostí, pamlskov a hračiek, pomocou ktorých si pes pravidelne obrusuje nahromadený plak a čistí povrch zubov.
- Vhodná strava – kŕmte psa komplexnou stravou, ktorá mu pomáha zbavovať sa zubného plaku a obsahuje všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály. Niektorí odborníci odporúčajú granule, iní surovú stravu (BARF), pri ktorej sa podávajú surové kosti.
Ako čistiť zuby
Existuje viacero pomôcok, ktoré vám s čistením pomôžu. Budete potrebovať:
- Zubný kefku – použiť môžete obyčajnú mäkkú detskú kefku alebo špeciálnu kefku či návlek, ktorý si nasadíte na prst. Psovi sa tak lepšie dostanete do papule a čistenie pôjde ľahšie.
- Zubnú pastu – zuby môžete čistiť aj bez pasty, no efektívnejšie bude použiť špeciálnu pastu vhodnú pre psov. Má rôzne lákavé príchute, nepení a obsahuje enzýmy, ktoré pomáhajú rozkladať baktérie a predchádzať ich hromadeniu.
- Trpezlivosť – naučiť psa čistiť si zuby vyžaduje trpezlivý tréning. Učte psa už odmalička, chváľte ho a odmeňujte, aby ste vybudovali pozitívny vzťah k čisteniu. Nepoužívajte silu a násilie.
Ako často čistiť zuby?
Je to individuálne podľa potrieb vášho psa a vašich časových množností. Ideálne je čistiť zuby každý deň alebo aspoň 3-krát týždenne. Akákoľvek frekvencia je však lepšia ako žiadna.
Čo ak pes nespolupracuje?
Pomocou metódy pozitívneho podmieňovania pomaly učte psa na prítomnosti kefky v blízkosti jeho zubov a v papuli. Chváľte a odmeňujte psa, kým zostane v pokoji. Ak je už čistenie príliš stresujúce, prestaňte a opakujte tréning neskôr.
Čo v prípade už vytvoreného kameňa?
Dôležité je povedať, že už vytvorený zubný kameň pomocou kefky neodstránite. Vtedy je potrebné vyčistiť zuby odborne u veterinára. Najúčinnejšie je ultrazvukové čistenie, ktoré sa robí pri ľahkej anestéze.
Veterinára navštívte v prípade:
- viditeľného zubného kameňa,
- silného zápalu z papule,
- ak psík trpí zápalmi,
- začervenanými ďasnami,
- prejavuje známky bolesti
- či odmieta stravu.
Veterinár sa postará o komplexné čistenie zubov aj vačkov pod ďasnami, v prípade potreby vytrhne odumreté a zapálené zuby, vydezinfikuje dutinu, vyčistí a vyleští povrch zubov, prípadne aplikuje antibiotické a antiseptické prípravky.
Po profesionálnom čistení je však opäť na majiteľovi psa, aby sa postaral o prevenciu vzniku ďalšieho zubného kameňa. Ak preto nechcete so psom absolvovať ultrazvukové čistenie pravidelne, naučte ho nechať si čistiť zuby doma, používajte vhodné prípravky a granulovanú stravu.
Pomocou trpezlivého tréningu to určite zvládnete!