Štedrovečerné menu pre domácich miláčikov

21. 12. 2023 · 6 minút na prečítanie

Chceli by ste na Vianoce dopriať niečo extra aj vašim štvornohým miláčikom? Poradíme vám, čím potešiť ich brušká a ako spoločne zvládnuť sviatočné prípravy.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Štedrovečerné menu pre domácich miláčikov

Chceli by ste na Vianoce dopriať niečo extra aj vašim štvornohým miláčikom? Poradíme vám, čím potešiť ich hladné brušká, ako si spoločne upiecť vianočné dobroty a ako zvládnuť sviatočné prípravy s malými pomocníkmi pod nohami.

Vianoce sú za rohom a okrem radosti a príjemných chvíľ s najbližšími so sebou každoročne prinášajú aj kopu stresu a nevyhnutných príprav. Ak máte doma psíka alebo mačičku, ľahko sa vám môže stať, že namiesto osláv najkrajšieho dňa v roku budete riešiť zmiznuté vianočné pečivo, zhodený stromček alebo dokonca návštevu veterinárnej pohotovosti. Poradíme vám, ako sa tomu vyhnúť a užiť si Vianoce s chlpáčmi naplno.

Ako zvládnuť vianočné prípravy?

Rovnako ako vy, aj vaše zviera prežíva ruch okolo sviatkov s jemným napätím, možno aj stresom. Množstvo nových vôní, farieb i zmena zaužívaného režimu pôsobí nepriaznivo na jeho psychiku a správanie. Doprajte mu preto dostatok priestoru na spánok a oddych a nezanedbávajte ani spoločný čas vonku či pri hre. Malý oddych od neustáleho upratovania dobre padne aj vám.

Tipy, ako si užiť Vianoce so zvieratkom

  • Pri upratovaní buďte opatrní. V časovom strese sa môže stať, že necháte čistiace prípravky voľne dostupné vášmu zvieratku alebo všetko nezabezpečíte tak, aby bol váš domov bezpečný.
  • Ak máte doma malé šteniatko alebo zvedavú mačku, minimalizujte vašu sviatočnú výzdobu na také kúsky, ktoré ich nijako neohrozia. Večným problémom sú horiace sviečky, ktoré sa prevrhnú doslova v sekunde.
  • Pri výbere stromčeka zohľadnite povahu a temperament vašich miláčikov. Väčšie kúsky radšej pripevnite a nenechávajte ich voľne dostupné, menšie stromčeky viete zavesiť napríklad aj na strop.
  • Pozor na „fajnšmekrov“, ktorí radi obhrýzajú všetko v dosahu – niektoré druhy stromčekov môžu byť pre zvieratá jedovaté, preto je dobré siahnuť napríklad po umelých. Nebezpečná je aj vianočná ruža či imelo.
  • Sklenené ozdoby nahraďte radšej nerozbitnými alebo prírodnými a spodné vetvičky nechávajte neozdobené. Opatrne s lákavými salónkami, ktoré sú pre psov toxické, a tiež voľne visiacimi šnúrami od svetielok.
  • Pozor na obrusy – voľte také, na ktoré psík alebo mačka nedočiahne a nebude ich vedieť stiahnuť.
  • Na stole nenechávajte nič, čo by mohlo zvieratám uškodiť. Ak chcete zvieratku dopriať trochu maškrtenia, zamerajte sa na pamlsky, ktoré mu zdravotne neublížia

Štedrovečerné menu pre psy a mačky

Pokiaľ máte doma psíka alebo mačku, ktorí vás pri stole doslova hypnotizujú očami a majú tendenciu striehnuť na každé sústo, ktoré si dáte do úst, pripravte sa na to vopred a naservírujte im špeciálne vianočné menu. Základ by vždy malo tvoriť krmivo, na ktoré je zviera zvyknuté po celý rok. Ozvláštniť ho môžete kvalitnými maškrtkami pre psov alebo mačky, chutnou konzervou alebo kapsičkou alebo napríklad lososovým olejom, ktorý má pre psov mnoho benefitov. V prípade, že vášmu psíkovi alebo mačičke chcete dať predsa len ochutnať z vášho taniera, môžete vyskúšať kapra alebo inú rybu, samozrejme bez trojobalu a zbaveného kostí, pripraveného na prírodno a bez soli. Pokiaľ preferujete rezeň, postupujte rovnako. K mäsku môžete pridať aj prílohu, napr. v podobe ryže či varenej mrkvy. Dôležité je ponúknuť im k hodovaniu aj dostatok čistej vody, ktorá podporí trávenie a predchádza dehydratácii.

Na obrázku je pes a medovniky

Ak máte doma veľmi nervózneho psíka alebo mačku, môžete ich upokojiť prirodzeným spôsobom. Ponúknite im múdre hračky na maškrty, lízacie podložky, žuvacie maškrty zo zvieracej kože alebo parohy, pri ktorých zviera dokáže uvoľniť stres. SKúsiť môžete aj prípravom Alavis Calming na potlačenie stresu a nervozity. Vašu mačku upokojí napríklad špeciálna pasta s obsahom prírodných účinných látok, ktoré pomáhajú produkovať serotonín (hormón šťastia) v tele zvieraťa. Užitočné môžu byť tiež spreje s obsahom feromónov.

Vianočné recepty pre psy a mačky

Pokiaľ máte dosť večného schovávania vianočného pečiva pred vašimi domácimi maznáčikmi, upečte im vlastné! Zvoľte suroviny bezpečné pre psíkov a mačky, medzi ktoré patria napríklad mäso a ryby, ovsené vločky, vajíčka, tvaroh či mrkva. Zabalené v papieri si ho môžu nájsť pod vianočným stromčekom alebo sa stane vrcholom spoločnej slávnostnej večere.

Tuniakové sušienky pre mačky
Suroviny: 

  • 2 kvalitné konzervy tuniaka vo vlastnej šťave
  • 2 hrste ovsených vločiek
  • 2 vajíčka
  • 1 mrkvu a trochu celozrnnej múky podľa potreby.

Postup:
Zmiešajte všetky ingrediencie dohromady a pomocou múky a vykrajovačiek vytvorte požadované tvary. Jednotlivé kúsky presuňte na plech vyložený papierom na pečenie a pečte 40 minút na 150 °C.

Ovsené guličky pre psov
Suroviny:

  • 50 g nastrúhanej mrkvy
  • 50 g na jemno nakrájanej brokolice
  • 2 hrnčeky ovsených vločiek
  • 3 PL oleja
  • 4 PL vody
  • 1 PL medu
  • 2-3 PL tvarohu.

Postup:
Všetko zamiešajte, pričom tvaroh a vodu pridávajte postupne tak, aby cesto nebolo príliš tekuté. Nechajte ho 30 minút odležať v chladničke. Potom z cesta vytvarujte guličky a položte ich na plech vyložený papierom na pečenie. Pečte 10 minút na 180 °C.

Pečeňové kocky pre diabetikov
Suroviny: 

  • 700g kuracej alebo bravčovej pečene
  • 70g celozrnnej múky
  • 2 vajcia.

Postup:

Pečeň rozmixujte a pridajte zvyšok surovín. Všetko dôkladne premiešajte a pečte 15 minút na 180 °C. Ešte teplú zmes nakrájajte na kocky. Prajeme dobrú chuť.

Potraviny toxické pre psy

Je prirodzené, že si počas sviatkov všetci doprajeme o čosi viac jedla a rovnako pristupujeme k našim štvornohým miláčikom. Faktom však ostáva, že tráviaci trakt psov a mačiek je pomerne konzervatívny a na náhle zmeny nemusí reagovať pozitívne. Hoci sa sústo zemiakového šalátu alebo kúsok vanilkového rožku môžu javiť nevinne, nemusia im prospieť a môžu spôsobiť tráviace ťažkosti. Vedeli ste, že mačkám môžu zdravotne uškodiť surové morské ryby a pečeň? Rovnako im prekáža čerstvo mlieko, hoci iné mliečne výrobky väčšinou znášajú dobre. Neprospieva im ani vegetariánska kuchyňa, z ktorej môžu časom dokonca oslepnúť. Mačky sú totiž prirodzení mäsožravci. O nič vhodnejšie nie sú ani vianočné koláčiky plné múky a cukru. Zvieratám spôsobujú nepríjemné nafukovanie, zápchu alebo naopak hnačku.

krabička s medovníkmi

Medzi nevhodné alebo priam toxické potraviny, ktoré by sa nemali objaviť na sviatočnom menu vášho psíka či mačky, patria najmä:

  • čokoláda, 
  • hrozno a hrozienka, 
  • cibuľa, 
  • orechy, 
  • kapustnica, 
  • zemiakový šalát, 
  • šunka a slanina, 
  • hríby, 
  • kysnuté cesto, 
  • káva, čaj či alkohol,
  • zákusky.

Nielenže by ste takéto potraviny zvieratám nemali vedome podávať, no mali by ste zabezpečiť, aby k nemu nemali prístup. Jedlo, ktoré je voľne položené na sviatočnom stole alebo salónky zavesené na stromčeku, môžu byť pre vašich miláčikov veľkým lákadlom. Stačí chvíľka nepozornosti, a môžu sa ocitnúť v ich žalúdku. Rovnako dbajte na to, aby ste upozornili a poučili aj deti, rodinných príslušníkov a návštevy, aby im takéto jedlo nepodávali. 

Čo v prípade tráviacich ťažkostí?

Ak už dôjde k požitiu nevhodnej potravy a u psíka či mačky sa prejavia tráviace problémy v podobe hnačky či vracania, nemusíte hneď panikáriť. Mierne príznaky väčšinou vymiznú do pár dní. Ak sa tak nestane, je potrebné vyhľadať veterinára, ktorý psa vyšetrí a naordinuje mu vhodnú liečbu. V ťažších prípadoch môže byť potrebný aj výplach žalúdka či chirurgický zákrok. Pre podobné prípady si pred sviatkami overte, kde sa nachádza najbližšia veterinárna pohotovosť a uložte si číslo. V prípade krátkodobých problémov pomôže naordinovať psíkovi alebo mačke jednodňovú hladovku. Podávajte len čistú vodu a nechajte psa odpočívať. Na druhý deň môžete začať po malých dávkach podávať bežné krmivo alebo varenú ryžu s vareným kuracím mäsom. Pri miernych tráviacich ťažkostiach môžete siahnuť po voľnopredajných liečivách, napríklad probiotických pastách, ako sú Diarsanyl alebo Pro-Kolin. Zvieraťu môžete podať aj živočíšne uhlie alebo Smectu, ktoré sa zíde mať v domácej lekárničke. 


Veríme, že sa tento rok vašim miláčikom podobné ťažkosti vyhnú a užijete si spoločné Vianoce naplno.


Ďalšie články k téme Štedrovečerné menu pre domácich miláčikov

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie