Viete, čo všetko so sebou prináša kastrácia psíka?
Ak ste majiteľom psa, musíte sa skôr alebo neskôr rozhodnúť, či ho dáte vykastrovať. Tento zákrok, ktorý je pomerne bežný, prináša mnoho výhod, avšak nemusí byť vždy optimálnym riešením.
Obsah článku
Pokiaľ ste majiteľom psa, skôr alebo neskôr sa musíte rozhodnúť, či ho dáte vykastrovať. Tento pomerne bežný zákrok so sebou prináša mnoho benefitov, no nemusí byť vždy tým najlepším riešením.
Hoci je názor veterinárov v tejto otázke pomerne jednotný a kastráciu jasne odporúčajú, mnohí ľudia bojujú s rôznymi obavami a predsudkami - zmení sa povaha vášho štvornohého miláčika? Nemôže mu to nejako ublížiť? A potrebuje to vôbec? Odpovede na tieto otázky a ešte omnoho viac nájdete v nasledujúcom článku.
Čo je to kastrácia a koľko stojí?
Pojmy kastrácia a sterilizácia sa často zamieňajú alebo sa považujú za totožné. Nie je to však pravda - zatiaľ čo sterilizácia poskytuje kontrolu nad rozmnožovaním, neprerušuje vylučovanie hormónov pohlavnými žľazami ani nezabraňuje riziku ochorenia pohlavnej sústavy. V prípade kastrácie dochádza k chirurgickému odstráneniu pohlavných žliaz (vaječníkov a semenníkov), prípadne aj pohlavných orgánov (maternice u sučiek). Ide o nezvratný zákrok.
Kastrácia psa prebieha v celkovej anestézii, čo lekárovi umožňuje udržať zviera plne pod kontrolou, bez zbytočných bolestí a stresu. Zákrok sa končí zašitím operovaného miesta a prebudením pacienta z anestézie. Zviera u veterinára zostáva na pozorovanie, kým sa neprebudí. Aby si neolizovalo ranu, malo by niekoľko dní nosiť ochranný golier alebo bandáž na bruchu. Konečná cena, ktorú za zákrok zaplatíte, závisí od hmotnosti a pohlavia psíka, ako aj od typu anestézie a veterinárnej kliniky. Treba tiež počítať s nákladmi na predoperačné a kontrolné vyšetrenia a lieky. Priemerná suma za kastráciu sa na Slovensku pohybuje od 100 do 250 EUR.
Ideálny čas, kedy nechať psa vykastrovať, je v momente, keď dosiahne dospelosť. Zároveň platí, že vždy je lepšie kastrovať mladšie zviera ako staršie. Všeobecne sa tento zákrok vykonáva okolo jedného až jeden a pol roka, v prípade psej dámy to býva po prvom cykle. Zároveň neplatí, že každá sučka si musí prejsť tehotenstvom - neexistuje žiaden psychologický alebo zdravotný dôvod, prečo by to tak malo byť.
Výhody a nevýhody
Tak, ako každá operácia, aj kastrácia so sebou prináša určité riziká – jednak prebieha v celkovej anestézii, ktorá predstavuje pre zviera určitú záťaž, a tiež nie je možné vopred odhadnúť dopad tohto zákroku na jeho správanie či celkový zdravotný stav.
Medzi hlavné benefity kastrácie patrí:
- Ide o bezpečnú a trvalú formu antikoncepcie.
- Kastrované zvieratá sa zväčša dožívajú vyššieho veku.
- Odstránia sa príznaky hárania u sučiek a prepunciálneho kataru u psov.
- Dochádza k potlačeniu agresívneho správania, ktoré priamo súvisí s pohlavným pudom.
- Včasná kastrácia zviera chráni pred viacerými chorobami, najmä onkologickým ochorením reprodukčných orgánov, ktoré sa zvykne objavovať u starších zvierat.
- Predchádza však aj iným nepríjemnostiam, ako sú napríklad zápaly a zväčšenie prostaty u samcov, cukrovka, falošná gravidita alebo hnisavý zápal maternice, ktorý môže byť pre sučku smrteľný.
- Po kastrácii u samcov klesá hladina testosterónu, takže sú pokojnejší a vyrovnanejší.
Medzi najčastejšie nevýhody, ktoré sa spomínajú v súvislosti s kastráciou, patrí sklon k nadváhe a priberaniu u zvieraťa. Hoci je tento fakt individuálny, je dobré sa naň vopred pripraviť a prejsť na nízkokalorické granule či stravu špeciálne určenú pre kastrované zvieratá, ktorá svojím zložením zodpovedá potrebám spomaleného metabolizmu.
U 1 – 2 % vykastrovaných sučiek či psov, kastrovaných vo vyššom veku, sa môže objaviť inkontinencia. Dá sa však efektívne medikamentózne liečiť. Nevýhodou je určite nutnosť podstúpiť anestéziu a operáciu, preto je dôležité absolvovať všetky potrebné predoperačné vyšetrenia. Obavy, že kastrácia výrazne zmení osobnosť vášho miláčika, však patrí k dávno vyvráteným mýtom.
Ako vyzerá starostlivosť po zákroku?
Väčšina majiteľov si na deň operácie i deň po nej vezme voľno z práce, aby sa vedeli dostatočne postarať o svojho psíka. Tak, ako je to u ľudí, aj zviera musí anestéziu absolvovať nalačno, takže by malo 12 hodín pred zákrokom vynechať jedlo a prijímať dostatok tekutín. Tesne pred príchodom k lekárovi psa vyvenčite, aby sa dostatočne vymočil a vyprázdnil.
Na prvé dni po operácii si neplánujte žiadne návštevy či nebodaj výlety – pes bude potrebovať dostatok odpočinku na svoju rekonvalescenciu. Zviera by sa po kastrácii malo vyhýbať väčšej námahe, až kým mu lekár nevyberie z rany steny, čo býva približne po 10 dňoch. Ranu si nesmie lízať ani sa za ňu ťahať, preto dodržiavajte pokyny veterinára a buďte trpezliví.
Psa počas venčenia držte na krátkej vôdzke a nepresiľujte ho dlhými prechádzkami v prírode. Zo začiatku sa tiež vyhýbajte chôdzi po schodoch či preskakovaniu z miesta na miesto. Na pohovku či do auta mu pomôžte vyliezť, aby sa rana zbytočne nenamáhala.
Kedy je kastrácia nevyhnutná?
V niektorých prípadoch, kedy pes trpí zdravotnými či psychickými problémami, mu môže kastrácia pomôcť k lepšiemu zdraviu a pohode. U zvieraťa sa odstránia silné pudy, ktoré ho vedú k neustálemu prenasledovaniu háravých sučiek, nervozite, nechutenstvu, tráviacim problémom i útekom z domu.
Medzi najčastejšie zdravotné problémy, pri ktorých zverolekár môže odporučiť kastráciu, patria zhubné a nezhubné nádory semenníkov, opakujúce sa zápalyprostaty, cysty či nadmerná produkcia testosterónu, spojená s agresivitou. To však platí iba v prípade, že agresívne správanie psa priamo súvisí s jeho pohlavným pudom, o čom by mal rozhodnúť skúsený odborník. Operácia nedokáže psa naučiť poslušnosti, preto je potrebné zvážiť, či vaše problémy nesúvisia s nedostatočnou alebo nesprávnou výchovou zvieraťa.
Rovnako ani hypersexualita psa nie je jednoznačným dôvodom na kastráciu. U samcov sa prejavuje lezením na rôzne predmety a vykonávaním kopulačných pohybov – pomocou výcviku a dostatku pohybu ho dokážete od takého nežiadúceho správania odnaučiť. Ak si stále nie ste istí, či dať alebo nedať vášho štvornohého miláčika vykastrovať, mali by ste vedieť, že na to neexistuje jednoznačná odpoveď. Najlepšie je poradiť sa s odborníkom a zvážiť všetky aspekty, ktoré sa týkajú presne vášho prípadu. Nezabúdajte, že okrem vašich osobných dôvodov „pre“ alebo „proti“ je nutné vziať do úvahy zdravotný stav a skutočné príčiny určitého správania psa, aby bolo finálne rozhodnutie urobené výlučne v jeho prospech.
VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach