Ako zvládnuť kŕmenie predčasne odstavených mláďat?

27. 7. 2022 · 5 minút na prečítanie

Pre novonarodené šteňatá a mačiatka je materské mlieko mimoriadne dôležité. Napriek tomu v niektorých prípadoch môže byť nevyhnutné zvoliť umelú výživu. Viete, ako správne postupovať v takýchto situáciách?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Ako zvládnuť kŕmenie predčasne odstavených mláďat?

Materské mlieko je pre novonarodených psíkov a mačičky mimoriadne dôležité. Existujú však situácie, kedy je nutné pristúpiť k umelej výžive. Viete, ako na to?

Kŕmenie materským mliekom je pre mláďatá mačiek a psov mimoriadne dôležité nielen z hľadiska výživy a imunity, ale aj budovania spoločenských návykov a podpory ich prirodzeného vývoja. Pokiaľ je zvieratko príliš slabé, matka ho nemôže dojčiť, prípadne nie je z rôznych dôvodov prítomná, bez vašej pomoci drobec nemá šancu prežiť.

Opatrovanie nie je iba o kŕmení

Pokiaľ sa rozhodnete postarať sa o predčasne odstavené mláďa, musíte dodržiavať plán správnej výživy. Kŕmenie totiž neznamená iba nákup fľašky, cumlíka a náhradného mlieka. Zastúpiť psiu či mačaciu mamu si vyžaduje vykonávať aj také činnosti, ako je dodržanie prirodzenej očisty, udržiavanie správnej telesnej teploty či riešenie tráviacich problémov mláďat.

„Umelý odchov  je časovo náročný úkon, vyžadujúci si veľkú dávku trpezlivosti, vytrvalosti a v nemalej miere aj jemnocitu,“ uvádza stránka veterinanitra.sk.

Niekedy sa stáva, že zvieracia mama nemá dostatok mlieka zo zdravotných dôvodov, ako je napríklad mastitída. Vtedy ju môže v kŕmení zastúpiť iná dojčiaca sučka alebo mačka. Ak mláďa prikrmujete a vraciate ho zakaždým jeho „pravej mame“, dávajte si pozor na pachovú stopu, ktorá môže spôsobiť odmietanie potomka. Zároveň sa snažte predčasne vrhnuté mláďa, ktoré sa matka zdráha dojčiť, držať čo najviac pri nej a odoberať ho iba na nevyhnutný čas.

 

Mláďatká nepotrebujú mamu iba kvôli kŕmeniu

Nezabúdajte, že popri dojčení sa šteniatka a mačiatka učia mnohé životne dôležité návyky, a to prostredníctvom zvukov, zavrčania, olizovania či jemného pohryznutia. Predčasne odstavenému zvieratku môžu tieto prirodzené procesy chýbať, čo niekedy vedie k úzkosti alebo zvýšenej agresivite.

Dávajte si preto pozor, aby ste si nového člena rodiny od chovateľov preberali až vo chvíli, keď zviera preukázateľne dovŕšilo najmenej 8-10 týždňov života, v žiadnom prípade nie skôr.

Čo potrebuje psík?

Prirodzené obdobie dojčenia u psov trvá približne 8 týždňov, po 10tich týždňoch dochádza k postupnému odstravovaniu a prechodu na tuhú stravu. V prípade, že používate umelé mlieko, špeciálne určené pre predčasne odstavené mláďatá, je nevyhnutné dodržať obdobie 4 týždňov. „Nepoužívajte klasické kravské mlieko, ktoré pre vysoký obsah laktózy pes nie je schopný stráviť,“ upozorňuje MVDr. Stanislava Zubrická.

  • Šteňa kŕmte najprv v dvoj- a neskôr v trojhodinových intervaloch (vrátane noci), s použitím špeciálnej fľaše a cumlíka, ktoré vopred vysterilizujete vo vriacej vode. Množstvo mlieka závisí od chuti.
  • Šteniatko jemne, ale pevne, chyťte okolo hrude a cumlík mu zasuňte do papuľky. Labky uvoľnite, aby počas kŕmenia mohlo vykonávať prirodzené pohyby.
  • Mlieko vždy ohrejte na približne 38 °C, nesmie byť studené ani horúce.
  • Po nakŕmení je potrebné postarať sa o dobré premasírovanie bruška a s ním spojené pravidelné vyprázdňovanie. Ak to nevie zabezpečiť sučka, začnite šteňa masírovať od bruška k zadočku. Následne ho dôkladne očistite, v prípade výskytu zápalu môžete natrieť zadoček Sudocremom.
  • Po 4 týždňoch je možné postupne začať s tuhou stravou, špeciálne vyrobenou pre šteňatá. Spočiatku by sa mala striedať s mliekom a až po 8 týždňoch prejdite na kŕmenie klasickým krmivom. Myslite tiež na pravidelný kontakt so šteniatkom, striedaný s dostatkom spánku.
Malá mačička i psík potrebujú špeciálne materské mlieko

Ako sa postarať o mačičku?

Podobne ako u psov, aj mačka potrebuje počas prvých štyroch týždňov svojho života materské mlieko. Ak to tomu vášmu nie je z ľubovoľného dôvodu umožnené, poraďte sa s veterinárom o vhodnom spôsobe kŕmenia fľaškou pomocou umelého mlieka.

 

Prípadne sa skúste obrátiť na útulok či iného chovateľa vo vašom okolí, či by vám nepomohli nájsť náhradnú mačku s mačiatkami, ktorá by drobca prijala za svojho. Nepokúšajte sa však mačku prikrmovať kravským mliekom, môžete jej tak spôsobiť vážne ťažkosti.

Novorodené mačky treba podľa stránky bystrickamacacaren.sk kŕmiť každú hodinu až dve, po dosiahnutí veku okolo 3-4 týždňov im môžete ponúknuť mliečne náhrady z misky a malé množstvo špeciálnej vlhkej potravy pre mačiatka, ktorú budú potrebovať 4 až 6x denne. Od dosiahnutia šiestich týždňov sa frekvencia kŕmenia postupne znižuje, pričom mláďatá od 3 – 6 mesiacov potrebujú potravu 3x za deň.

K úplnému odstaveniu od mliečnej stravy dochádza približne v ôsmom týždni života, kedy by mačka mala byť schopná konzumovať suchú stravu. Mláďatá potrebujú veľké množstvo energie – dokonca dvakrát až trikrát väčšie než dospelý jedinec. Preto dbajte, aby krmivo pre vášho drobca bolo kvalitné a obsahovalo aspoň 30 % bielkovín.

Okrem pravidelného kŕmenia je dôležité, aby ste osirotené mačiatko udržiavali v teple, a to buď pomocou vyhrievanej podložky alebo fľaše s teplou vodou, zabalenou v uteráku. Ak váš nový člen rodiny nie je v kontakte so svojou mačacou mamou, je u neho v prvým týždňoch života potrebné stimulovať vylučovanie použitím teplej vody a vatového tampóna. Po dosiahnutí štyroch týždňov života  ho môžete naučiť na mačacie WC.

Mlieko – kvalitný zdroj živín

Dojčenie je pre mladých psov a mačky nielen nevyhnutný zdroj potravy, ale tiež cesta k silnej obranyschopnosti, s ktorou sa podobne ako ľudské bábätká nenarodili. Naopak, protilátky získavajú od matky, pokiaľ ich imunitný systém nedozreje. V prípade kŕmenia predčasne odstavených mačiek a psov je preto dobré poradiť sa so zverolekárom o nasadení probiotík.

V súčasnosti máte na výber niekoľko sušených mliečnych náhrad, ktoré rešpektujú konkrétne potreby daného zvieraťa. Mliečna kŕmna zmes pre novonarodené šteňatá, gravidné a dojčiace sučky a psy v rekonvalescencii, neobsahuje palmový tuk ani škrob, ktorý mláďatá nevedia stráviť a zároveň im poskytuje plnohodnotnú nutričnú výživu pre optimálny rast a zdravie.


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach


Ďalšie články k téme Ako zvládnuť kŕmenie predčasne odstavených mláďat?

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie