Kedy je dôvod na paniku? 5 dôvodov, prečo váš pes zvracia
Zvracanie je dôležitý obranný mechanizmus psa a môže mať mnoho príčin, od banálnych až po vážne. Ako zistiť, či je dôvod na obavy a treba navštíviť veterinu?
Každého majiteľa psa občas vystraší zvracanie či iné tráviace problémy zvieraťa. Vo väčšine prípadov nie je dôvod na paniku a príznaky sami odznejú. Niekedy to však môže značiť vážnejší problém a treba vyhľadať veterinára. Ako tieto situácie rozlíšiť a čo robiť, keď pes zvracia?
Zvracanie je dôležitý obranný mechanizmus, ktorý pomáha odstrániť z tela psa nežiadúce látky. Dôležité je uvedomiť si, že zvracanie samo o sebe nie je choroba, ale len príznak či prejav iného problému. Môže mať mnoho príčin, od úplne banálnych až po vážne. Ako zistiť, či je dôvod na obavy? Ak ide o jednorazovú či krátkodobú záležitosť, zvyčajne sa nemusíte ničoho obávať. Pes mohol zjesť niečo nežiadúce, čo mu nesadlo, a jeho telo sa s tým vysporiadalo vyvrátením obsahu žalúdka. Ak je však vracanie opakujúce alebo dlhodobé, môže byť na mieste vyhľadať veterinára.
Najčastejšie príčiny zvracania psov
Medzi najčastejšie dôvody môžeme zaradiť nasledovné:
Zrejme najčastejšou príčinou tráviacich problémov je nesprávna strava. Môže ísť o nevhodné krmivo, ktoré psovi nesadlo, či rýchlu zmenu krmiva. Mohol tiež zožrať niečo nevhodné alebo pokazené doma či vonku, alebo zjesť príliš veľa trávy. Mnohé psy majú prirodzene citlivejšie trávenie a na každú zmenu reagujú prehnane. Riešením je najmä úprava stravy, napríklad kŕmenie granulami pre senzitívnych psov či hypoalergénnym krmivom.
Infekcia
Ďalšou častou príčinou je infekcia, ktorá môže byť bakteriálneho, vírusového alebo parazitického pôvodu (napríklad giardie, pásomnice či škrkavky). Zvracanie je v takých prípadoch náhle a intenzívne, často je tiež spojené s hnačkou, zvýšenou teplotou, nechutenstvom a únavou, prípadne ďalšími príznakmi. Ak problémy neprestávajú, je potrebné navštíviť veterinára, aby určil príčinu infekcie a nasadil správnu liečbu. Nepodceňujte tiež pravidelné odčervovanie psa (ideálne každé 3-4 mesiace).
Iné zdravotné problémy
Časté a opakované zvracanie môže byť znakom ďalších, často chronických alebo vážnejších ochorení. Patria medzi ne rôzne zápaly, gastritída, žalúdočné vredy, alergie, ochorenia pečene a obličiek, ale aj nádorové ochorenia. Ak sa preto tráviace ťažkosti opakujú niekoľkokrát do týždňa, pes stráca hmotnosť, chradne či sa mení jeho správanie, určite vyhľadajte pomoc.
Cudzie teleso
Niektoré psy s obľubou požierajú všetko, čo im príde pod ňufák. Zvracanie preto môže spôsobiť aj cudzie teleso, napríklad ponožka, handra, hračka, kus plastu či iné predmety. Často je prítomné upchatie čriev a problém je nutné riešiť veterinárne, napríklad podaním preháňadla alebo v horších prípadoch chirurgicky.
Otrava
V prípade náhleho a intenzívneho zvracania, často s prímesou krvi, môže ísť aj o otravu. Pes mohol požiť niektorú z nebezpečných potravín, jedovatých rastlín či jed na hlodavce. K ďalším príznakom otravy patria tiež hnačka, apatia, kŕče, trasenie, krv v stolici alebo moči. Vtedy je nutné jednať okamžite a vyhľadať veterinára. Vo väčšine prípadov treba vyvolať vyvrátenie obsahu žalúdka, a to podaním roztoku peroxidu vodíka (2 %). V domácich podmienkach je možné tiež podanie detoxikačného gélu, ktorý viaže toxíny (napr. Entero Zoo).
Toto sú tie najčastejšie z dôvodov, no nie sú vylúčené ani iné zapríčinenie zvracania. Bežným problémom je napríklad zvracanie počas cestovania z dôvodu kinetózy. Vtedy treba psa na cestovanie autom postupne privyknúť, prípadne mu podať lieky na zmiernenie stresu.
Čo robiť, keď pes zvracia
Ako postupovať v prípade, že váš pes zvracia? Samozrejme to záleží od príčin, ktoré sme si popísali vyššie. Ak však nie je možné okamžite odhaliť dôvod nevoľnosti, postupujte nasledovne.
- Čo pes vyzvracal? Je to nestrávená potrava, cudzí predmet, tráva, zvratky s prímesou krvi alebo žlč? To vám pomôže presnejšie určiť možnú príčinu zvracania.
- Bolo zvracanie jednorazové či opakované? Ak pes vyvrátil obsah žalúdka a k ďalšiemu zvracaniu nedošlo, zrejme nepôjde o nič vážne. Ak sa naopak zvracanie opakuje (dlhšie ako 12 hodín) a pridružia sa k nemu ďalšie príznaky, radšej vyhľadajte veterinára.
- Zdá sa vám, že pes zjedol otravu? V prípade príznakov otravy okamžite vyhľadajte veterinára. Ak to nie je možné hneď, podajte psovi detoxikačný gél alebo vyvolajte zvracanie podaním 2-3 % roztoku peroxidu vodíka. Odporúča sa dávka 2,2 ml na 1 kg hmotnosti, pričom maximálna dávka je 45 ml (o dávke sa však ideálne poraďte s veterinárom).
- Zožral pes cudzie teleso? V prípade menších predmetov môže dôjsť k samovoľnému vylúčeniu (vyvrátením alebo stolicou). V prípade väčších telies je často potrebné chirurgické odstránenie. Pozor pri ostrých a nebezpečných telesách, kedy je nutné okamžite vyhľadať veterinára.
Vo všeobecnosti platí, že ak je zvracanie krátkodobé, nie je potrebné hneď panikáriť. Riaďte sa najmä sedliackym rozumom. Ak to nevyzerá na otravu či nebezpečný predmet, počkajte 12 hodín, či sa psovi neuľaví, a počas toho mu podajte prvú pomoc:
- Dostatok tekutín – v prípade zvracania a hnačky dochádza k rýchlej dehydratácii. Psovi preto pravidelne ponúkajte malé množstvo vody.
- Pokoj – doprajte psovi čas na odpočinok. Mnoho psov vtedy potrebuje byť osamote, preto im to dovoľte, no pravidelne sledujte ich prejavy.
- Hladovka – vynechajte jednu či dve kŕmne dávky a čakajte, či sa zvracanie nebude opakovať. Ak už pes nezvracia, dajte mu po 12 hodinách malé množstvo jeho obvyklej potravy a potom postupne pridávajte na množstve. Ak sa zvracanie vráti, navštívte veterinára.
Ak problémy neodznejú do 12 hodín, zvracanie sa opakuje alebo k nemu dochádza niekoľkokrát do týždňa, ak pes zvracia krv či žlč, je apatický a stráca hmotnosť, môže to byť prejavom vážnejších zdravotných problémov. Pomôže len veterinár. V prípade opakovaného zvracania je tiež často nutné podanie infúzie, aby sa zabránilo ďalšej dehydratácii.