Ako ochrániť psíka pred kliešťami a inými vonkajšími parazitmi?
Pred kliešťami by sme mali chrániť aj našich miláčikov. Prenášajú totiž mnoho nebezpečných ochorení. Pozrite sa na porovnanie dostupných antiparazitík pre psov.
Obsah článku
So začínajúcou jarou nastáva aj obdobie zvýšeného výskytu kliešťov v prírode. Pred týmito neželanými exoparazitmi by sme mali chrániť ako seba, tak aj našich štvornohých miláčikov. Nebezpečné ochorenia prenášané kliešťami totiž ohrozujú aj ich zdravie. Pozrite sa, ako ich pred kliešťami čo najlepšie ochrániť.
Zrejme každý z nás sa už s nimi počas života stretol, či už ste si tohto neželaného hosťa priniesli na sebe alebo ho našli v srsti vášho psíka. Kliešte na nás číhajú všade, kde je vlhké prostredie a trávnatý či krovinatý porast. Nezáleží pritom na tom, či je to v prírode alebo v meste. Aktívne sú počas celého roka, no najviac v období približne od apríla do októbra. V tomto článku sa pozrieme na to, prečo je vlastne potrebné psov pred kliešťami chrániť a aké spôsoby ochrany poznáme. Môžete si tak porovnať jednotlivé dostupné metódy a na základe toho sa rozhodnúť pre to, čo vám a vášmu psovi najviac vyhovuje.
Prečo chrániť psa pred kliešťami?
Kliešť patrí medzi vonkajšie parazity, ktoré sa živia saním krvi živočíchov, napríklad ľudí a psov. Už táto samotná predstava je nepríjemná, no navyše kliešte prenášajú aj mnoho ochorení, ktoré môžu byť pre našich psích miláčikov veľmi nebezpečné až fatálne. Ktoré to sú?
Ochorenia prenášané kliešťami:
Lymská borelióza
Nebezpečné ochorenie, ktoré ohrozuje nielen psov, ale aj ľudí. Pôvodcom ochorenia je baktéria Borrelia burgdorferi, ktorá po prisatí infikovaného kliešťa preniká do krvi hostiteľa a odtiaľ až do nervového systému, ktorý napáda. Príznaky sa však objavujú až neskôr, zvyčajne po 2 až 5 mesiacoch od infikovania. Medzi typické príznaky u psa patria teplota alebo horúčka, nechutenstvo, apatia, zväčšenie lymfatických uzlín a bolestivý pohyb psaspôsobený zápalom kĺbov. V ťažkých prípadoch môžu prísť kŕče, zápal srdcového svalu či zlyhanie obličiek. Proti borelióze je možné psíka očkovať.
Babezióza
Ide o ochorenie prenášané krvným parazitom zvaným Babézia. Nebezpečné je najmä preto, že tento parazit napáda priamo červené krvinky a môže tak spôsobiť anémiu. Existuje viacero typov babeziózy a nie vždy je ochorenie liečiteľné. Dôležitá je najmä skorá diagnostika. Inkubačná doba sú 2 až 4 týždne. Medzi príznaky babézie patria vysoká horúčka, letargia, zrýchlené dýchanie, zväčšené lymfatické uzliny, tmavý moč či bledá farba jazyka a ďasien. Ďalej sa môže u psa objaviť žltačka, zväčšená slezina, poruchy obličiek, zápal svalov či neurologické poruchy. Časom dochádza k zlyhávaniu orgánov až k smrti zvieraťa. Proti babezióze na Slovensku nie je registrovaná očkovacia látka.
Anaplazmóza (alebo tiež Ehrlichióza)
Zapríčiňujú ju mikroorganizmy Anaplasma phagocytophilum a Anaplasma platys. V tele psa napádajú krvinky a spôsobujú anémiu (pokles červených krvinike) a leukopéniu (pokles bielych krviniek). Príznaky sa začínajú prejavovať po približne 1 až 2 týždňoch. Často sa však opakujú v rôznych intervaloch pri oslabení imunitného systému psa a môže byť ťažké ich diagnostikovať. U psa si môžeme všimnúť horúčkové stavy, nechutenstvo, zvracanie, hnačkovanie, chudnutie, bolestivosť kĺbov či kŕče. Vo väčšine prípadov je anaplazmóza liečiteľná a úmrtie je skôr zriedkavé.
Spôsoby prevencie proti kliešťom
Najlepšou ochranou pred väčšinou ochorení prenášaných kliešťami je zabrániť tomu, aby sa kliešť vôbec prisal na kožu zvieraťa, prípadne aby bol odstránený skôr ako do krvi môže preniesť nebezpečné patogény. Ako to v praxi docielime?
Pravidelná kontrola
Počas jarných a letných mesiacov venujte zvýšenú pozornosť srsti a koži psíka, aby ste skontrolovali prítomnosť kliešťov. Postupujte krok za krokom:
- Po každej prechádzke v trávnatých porastoch prečešte jeho srsť pomocou hrebeňa alebo kefy, aby ste odhalili prípadných neželaných návštevníkov. Niekedy kliešťa stihnete nájsť a odstrániť ešte predtým ako sa stihne prisať.
- Skontrolujte tiež hlavu psa, okolie očí a vnútro uší a intímnu oblasť, pretože kliešte obľubujú najmä tieto časti tela s jemnou kožou a minimom chlpov.
- Počas kontroly používajte nielen zrak, ale aj hmat, ktorý vám pomôže odhaliť prípadné tvrdé hrčky v podobe kliešťov. Nie vždy sú okom viditeľné, najmä u dlhosrstých plemien.
- Ak natrafíte na prisatého kliešťa, pristúpte k jeho šetrnému odstráneniu. Umyte si ruky a prípadne si nasaďte aj gumové rukavice. Použite ideálne špeciálny háčik alebo pinzetu na kliešte a pomalým ťahom kliešťa vytiahnite. Následne miesto vydezinfikujte.
- Vyhnite sa pritom zbytočnému kývaniu, otáčaniu alebo stláčaniu kliešťa. Na miesto neaplikujte žiadne mydlá, oleje či krémy.
- Ak sa vám nepodarí kliešťa vytiahnuť celého a v koži zostanú hryzadlá, nepanikárte. Telo si s nimi poradí podobne ako napríklad s trieskou.
- V ďalších týždňoch kontrolujte postihnuté miesto a v prípade jeho začervenania, opuchu alebo spozorovania príznakov niektorého z vyššie spomínaných ochorení navštívte veterinára. Inak jeho návšteva nie je potrebná.
Najlepšie ochranné prostriedky proti kliešťom
Okrem pravidelnej kontroly je vhodné aplikovať psovi niektorý z ochranných prostriedkov. Na trhu už dnes nájdete množstvo druhov, ktoré sa líšia použitím či zložením. Využívajú sa pritom rôzne účinné látky, pričom niektoré prípravky obsahujú len jednu, iné ich kombináciu, aby bol účinok spoľahlivejší. Ak preferujete prírodné prostriedky oproti tým chemickým, môžete si vybrať aj čisto prírodné produkty s obsahom rôznych esenciálnych olejov a byliniek. Väčšina týchto prostriedkov chráni nielen proti kliešťom, ale aj proti blchám a ďalším parazitom. Pozrime sa, aké produkty sú dostupné a aké sú ich hlavné výhody či nevýhody.
Antiparazitný obojok
Obojok proti kliešťom patrí k najpopulárnejším ochranným prostriedkom. Zvyčajne chráni aj proti blchám, kútovkám, švolám, komárom a ďalším parazitom. Jeho výhodou je, že ho psovi len jednoducho nasadíte a viac sa o nič nestaráte. Pokiaľ obojok psovi neprekáža a neobmedzuje ho, je to zrejme ten najlepší druh ochrany. Vyniká dlhotrvajúcim účinkom, ktorý psa chráni až niekoľko mesiacov (cca 4 až 8 mesiacov). Účinok však prichádza až niekoľko dní (cca týždeň) po jeho nasadení, pretože látka sa najprv musí postupne rozšíriť do lipidovej vrstvy kože. Na trhu nájdete obojky chemické aj prírodné. Väčšinou majú zároveň akaricídny (smrtiaci) aj repelentný (odpudzujúci) účinok. Znamená to, že zabíjajú už prichytené parazity, ale zároveň aj predchádzajú ich prisatiu. Kedysi bol problémom obojkov ich nepríjemný zápach, dnes už sa vyrábajú oveľa šetrnejšie, ktoré nesmrdia a neprekážajú tak psovi ani majiteľovi. Sú bezpečné a nemusíte sa báť žiadnych agresívnych chemikálií. Prírodné obojky s obsahom esenciálnych olejov navyše pekne voňajú.
Spot-on pipeta
Spolu s obojkami patria pipety proti kliešťom k najpoužívanejším prípravkom. Volia ich predovšetkým majitelia psov, ktorí neznesú celodenné nosenie obojka. Pipeta je vlastne tekutina s účinnou látkou v ampulke, ktorá sa aplikuje do srsti v mieste medzi lopatkami, odkiaľ sa rozšíri do celej kože. Aplikácia je jednoduchá, bezbolestná a účinná. Nevýhodou je však krátka doba účinku ochrany proti kliešťom približne 1 mesiac. Aplikáciu je tak nutné počas sezóny niekoľkokrát opakovať. Spot-on prípravky chránia podobne ako obojky nielen proti kliešťom, ale aj proti blchám či švolám. Pipeta však nemá repelentný účinok, takže parazity neodpudzuje. V prípade, že sa na kožu prisajú, má však akaricídny a insekticídny účinok, takže prítomné parazity účinne zabíja. Efektívna je tak aj v prípade premnoženia bĺch či kliešťov u psíka. Blchy zabíja vo všetkých vývinových štádiách. Častým kúpaním sa môže účinok pipety zmenšiť.
Tableta
Ďalšou možnosťou ochrany je žuvacia tabletka, ktorá sa podáva perorálnou cestou. Táto metóda zatiaľ nie je až taká rozšírená ako obojky a pipety a ľudia o nej vedia málo. Ide však o veľmi spoľahlivé a účinné antiparazitikum. Výhodou je dlhodobý účinok, ktorý psa chráni až niekoľko mesiacov (zvyčajne 2 až 3 mesiace). Tabletka sa dávkuje podľa váhy psíka a je potrebný predpis od veterinára. Tableta proti kliešťom nemá repelentný účinok, takže parazity neodpudzuje. V skutočnosti jej akaricídny (smrtiaci) účinok prichádza až potom, čo sa kliešť na kožu psa prisaje. Vtedy ho účinná látka zabije do niekoľkých hodín (zvyčajne 8 až 24 hodín ), takže ešte skôr, ako by do krvi vypustil neželané patogény. Podanie tablety je u väčšiny psov bez problémov, pretože tableta je ochutená mäsovou príchuťou. Je nutné, aby ju psík zjedol naraz.
Šampóny a spreje
V prípade, že je už koža psíka zamorená blchami, kliešťami, všami či plošticami, je vhodné siahnuť po šampónoch alebo sprejoch s insekticídnym a repelentným účinkom. Tie hubia už prítomné parazity vo všetkých ich vývinových štádiách a zvyčajne aj odpudzujú ďalšie parazity, ktoré by na vášho psa dostali chuť. Majú tak nielen liečebný, ale aj preventívny efekt.
Ultrazvukový prívesok
Ak sa chcete úplne vyhnúť chemickým látkam, máte ešte jednu možnosť. Sú ňou špeciálne prívesky na odpudzovanie parazitov, ktoré fungujú na ultrazvukovom princípe. Psovi jednoducho zavesíte prívesok na obojok a ten potom odpudzuje kliešte a blchy v okruhu približne 1,5 metra. Ultrazvukové impulzy, ktoré vysiela, sú pre ľudí či psy nepostrehnuteľné, preto prívesok nikoho neobťažuje. Dĺžka účinku sa odvíja od výdrže batérie, čo môže byť takmer 12 mesiacov.
Nech si vyberiete ktorúkoľvek metódu ochrany proti parazitom, vášho psíka určite ochránite viac ako keby ste nepoužili žiadnu. Popri tom však nezabudnite na pravidelnú prehliadku srsti, aby ste nič nezanedbali. Držíme vám a vášmu miláčikovi labky, aby ste kliešťovú sezónu prežili v zdraví.
VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach