Ako ochrániť zvieratko pred vonkajšími parazitmi?
Externí paraziti môžu spôsobiť zvieratám nemalé problémy. No s dôkladnou prevenciou sa ich nemusíte báť. Ak sa napriek opatreniam vo srsti alebo domove vášho zvieraťa objaví blcha, vš alebo kliešť, budete presne vedieť, ako postupovať.
Obsah článku
Vonkajšie parazity vedia poriadne otráviť zvierací život. Vďaka poctivej prevencii sa ich nemusíte obávať. Ak sa do ich srsti či príbytku predsa len zatúla blcha, vša alebo kliešť, budete určite vedieť ako si s nimi poradiť.
Najvernejší priateľ človeka. Aj takto sú častokrát pomenovaní naši domáci maznáci. Určite každého zamrzí, ak nie sú vo svojej každodennej pohode a trápi ich zdravotný problém. Práve vonkajšie parazity im vedia pekne otráviť ich zvierací život.
Prečo sú pre domácich miláčikov vonkajšie parazity nebezpečné?
Vonkajšie parazity sa zadržiavajú v srsti psov a mačiek kde im spôsobujú drobné uhryznutia a sajú krv. Spočiatku sa to na ich zdraví nemusí viditeľne prejaviť, ale časom môžu trpieť vážnymi zdravotnými problémami.
Vonkajšie parazity dokážu preniesť infekčné ochorenia nie len na zviera, ale dokonca aj na človeka. Rizikovou skupinou sú hlavne deti a tehotné ženy.
Najčastejšie domácich miláčikov ohrozujú blchy, vši a kliešte. Na koži im spôsobujú červené rany, nepríjemné svrbenie až ťažké zápaly kože a infekcie. Neliečeným zvieratám spôsobujú veľmi vážne choroby ako borelióza či kliešťová encefalitída, ktoré v najhorších prípadoch vedú až k úmrtiu.
Dôležitá je prevencia
Parazity spôsobujú zvieratám zbytočné utrpenie a znižujú im kvalitu života. Poctivou starostlivosťou a preventívnou hygienou sa im ich majitelia môžu ľahko vyhnúť.
Základom, ktorý nesmie chýbať je šampónurčený na pravidelnú starostlivosť o ich kožu a srsť. Odstraňuje nečistoty a nepríjemný zápach, pôsobí zmäkčujúco a hydratačne, upokojuje suché a podráždené miesta.
Ku pravidelnej starostlivosti patrí aj vyčesávanie srsti, ktorou sa dá predísť mnohým zdravotným ťažkostiam. Česaním srsť udržiavame v čistom stave a zbavujeme ju nežiadúcich hostiteľov.
Keď máme tieto kroky správne zvládnuté, je dobré venovať pozornosť aj miestam, kde sa naše psy a mačky najčastejšie zdržiavajú.
Sú to hlavne búdy, pelechy, hracie deky a klietky určené na ich prenos. Raz až dvakrát týždenne je potrebné ich dôkladne vyčistiť a vystriekať prípravkami na to určenými. Tie majú dezinfekčný účinok a dôkladne odstraňujú baktérie, plesne a vírusy.
V súčasnosti je možné na trhu zohnať pelechy či už pre psov alebo mačky, ktorých vonkajšia vrstva látky je odnímateľná. Je možné ju opakovane prať podľa potreby a udržiavať jej čistotu.
Kedy je potrebné zvýšiť pozornosť?
Svojho verného priateľa poznáte najlepšie práve vy. V okamihu keď sa vám zdá jeho správanie čudné je potrebné zvýšiť pozornosť. Najčastejšími prejavmi kedy trpia psy a mačky vonkajšími parazitmi sú nepokoj, škriabanie sa labkami, opakovaný pohyb zo strany na stranu na chrbte a mnohé ďalšie. Vo vážnych prípadoch, kedy je ich zdravotný stav zanedbaný, môže dôjsť aj ku strate chuti do jedla a celkovému oslabeniu.
Rozdelenie prípravkov proti vonkajším parazitom
V čase kedy prevencia nestačí a naše mačky alebo psy sú napadnuté vonkajšími parazitmi, je vhodné siahnuť po antiparazitikách. Môže ísť o pipety, spreje alebo obojky. O tom, ktorý z nich je pre nášho priateľa najvhodnejší sa viete poradiť s veterinárom alebo lekárnikom.
Pomocou pipety je možné veľmi prakticky dávkovať roztoky s obsahom látky proti parazitom. Jedna celá pipeta sa aplikuje na kožu zvieraťa v oblasti medzi lopatkami. Pred jej samotným vytlačením treba odlomiť hrot, držať ju kolmo a niekoľkokrát stlačiť až do úplného vyprázdnenia. Pipety slúžia na liečbu a prevenciu hlavne pred blchami a kliešťami. Rozdelené sú podľa druhu zvieraťa a ich váhy. Doba trvania účinku je od 4 týždňov po 2 až 3 mesiace. Závisí to hlavne od toho, aké veľké je riziko napadnutia parazitmi v danej oblasti.
Ak by ste chceli siahnuť po klasike akou sú šampóny, je potrebné vybrať tie, ktoré sú určené na likvidáciu parazitou. Obsahujú antiparazitárne látky ako napríklad bambusový extrakt, rozmarínový olej alebo dimetikón.
Navyše sú v nich pridané aj látky, ktoré dodávajú srsti lesk, pevnosť a napomáhajú regenerácii kože. Najčastejšie používanými sú oleje ako avokádový, rakytníkový či olivový, ale aj vitamíny B3, B5 a elastín.
Na rozdiel od iných foriem prípravkov sú šampóny bezpečné aj pre mačiatka a šteňatá.
Obľúbenou skupinou medzi užívateľmi sú aj spreje. Tie sa okrem priamej aplikácii na srsť alebo kožu zvieraťa môžu použiť aj na dezinfekciu príbytkov či pelechov zvierat.
Či už veterinári alebo lekárnici veľmi radi odporúčajú ako ochranu pred parazitmi používanie obojkov. Sú plne účinné už 24 hodín po nasadení a ich antiparazitárne pôsobenie trvá zväčša od 6 do 8 mesiacov. Obsahové látky majú smrtiaci účinok a bránia cicaniu. Uvoľňujú sa cez póry obojku do srsti a kože zvieraťa. Sú účinné v pokoji aj pri pohybe. Ich jedinou nevýhodou je vyššia cena v porovnaní s ostatnými prípravkami. Avšak kto z nás by nedoprial bezpečie a zdravie pre svojho verného priateľa.