Blchy u psa: ako sa ich účinne zbaviť?
Obsah článku
- Chodia blchy len na špinavé psy?
- Ako rozpoznať psie blchy?
- Prvým varovným signálom, ktorý spozorujete je, že sa váš pes škriabe viac a častejšie ako zvyčajne. Pes trpí nervozitou a snaží sa vyhrýzť si blchy zo srsti. Po požití parazita však môže dôjsť k bakteriálnej infekcii alebo prenosu závažnejších parazitov, ako je pásomnica. Blchy možno voľným okom vidieť len občas. Keďže nemajú radi svetlo, je pravdepodobnejšie, že ich uvidíte na bruchu alebo na vnútorných stehnách zvieraťa.
- Ako sa zbaviť bĺch u psa?
- Produkty na blchy
- Prenášajú sa psie blchy na človeka?
- Čo mám robiť, ak má moje šteňa blchy?
Ako rozpoznať psieblchy? Ako im predchádzať a aké sú možnosti ich odstránenia? A čo robiť, ak má blchy šteniatko?
Blchy sú najčastejším vonkajším parazitom psov. Obdobie najväčšieho nebezpečenstva začína na jar. Blchy sa však liahnu, keď sa spoja vhodné podmienky vlhkosti a tepla a, samozrejme, keď sú prítomní ich hostitelia. Nemusíme sa im vyhnúť dokonca ani v zime, pretože vykurovaný dom alebo byt im poskytuje ideálne podmienky na liahnutie sa po celý rok.
Psy sa často nakazia blchami pri kontakte s inými zvieratami alebo pri kontakte so samotnými blchami v prostredí. Blchy majú silné zadné nohy, ktoré im umožňujú skákať z hostiteľa na hostiteľa alebo z prostredia na hostiteľa.
Chodia blchy len na špinavé psy?
V žiadnom prípade nie je pravda, že blchy sú záležitosťou len nevychovaných alebo túlavých psov. V skutočnosti sa pravdepodobne častejšie vyskytuje u čistých zvierat, pretože blchy uprednostňujú čistú srsť. Do problému môže vášho psa priviesť aj kontakt s inými zvieratami, napríklad s mačkou alebo ježkom v záhrade.
Ako rozpoznať psie blchy?
Prvým varovným signálom, ktorý spozorujete je, že sa váš pes škriabe viac a častejšie ako zvyčajne. Pes trpí nervozitou a snaží sa vyhrýzť si blchy zo srsti. Po požití parazita však môže dôjsť k bakteriálnej infekcii alebo prenosu závažnejších parazitov, ako je pásomnica. Blchy možno voľným okom vidieť len občas. Keďže nemajú radi svetlo, je pravdepodobnejšie, že ich uvidíte na bruchu alebo na vnútorných stehnách zvieraťa.
Jednou z najlepších metód na odhalenie blchy je hľadanie blšieho trusu v srsti psa. Vyzerá ako mleté korenie alebo mak. Ak po tom prejdete vlhkou papierovou utierkou alebo navlhčeným tampónom, zbadáte červenú alebo ružovú škvrnu. Sfarbenie naznačuje, že vo výkaloch je prítomná krv, ktorou sa blchy živia.
Dlhodobý výskyt bĺch môže viesť k vypadávaniu vlasov. Príčinou nie sú samotné blchy, ale svrbenie a hryzenie. Na koži psa sa objavia malé červené bodky, ktoré sú spôsobené uhryznutím blchami. Tie môžu viesť k alergickej dermatitíde, čiže zápalu, ktorý sa prejavuje začervenaním a šupinami. Existuje aj riziko sekundárnych kožných infekcií.
Ako sa zbaviť bĺch u psa?
V prvom rade sa odporúča psa vykúpať a viditeľné blchy odstrániť ručne. Zbavíte sa tak aspoň časti bĺch. Potom použite vhodné antiparazitikum, ktoré odpudzuje blchy a zároveň ničí všetky ich vývojové štádiá.
Uvádza sa, že len 5 % existujúcich bĺch sa nachádza na srsti psa, ostatných 95 % sa pravdepodobne nachádza vo vašom dome. Je preto potrebná dôkladná dezinfekcia prostredia a všetkých priestorov, kde sa váš domáci miláčik pohybuje. Ak má pes vo zvyku spať s vami, venujte najväčšiu pozornosť posteli alebo lôžku psa. Nezabudnite na pohovky, koberce, prikrývky alebo koberčeky v kúpeľni alebo na sedadlá v aute. Ak máte v domácnosti ďalšie domáce zvieratá, pravdepodobne budú potrebovať liečbu aj ony.
Odporúča sa požiadať o radu veterinára, pretože účinné prípravky môžu byť toxické a nebezpečné pre mačky a iné zvieratá a naopak.
Produkty na blchy
Pred začatím liečby je vhodné poradiť sa s veterinárnym lekárom. V skutočnosti existuje niekoľko metód, ktoré vám predstavíme nižšie a ktoré vám pomôžu zbaviť vášho psa bĺch.
Pipety (spot-on)
Sú to prípravky, ktoré sa kvapkájú na kožu v oblasti krku medzi lopatkami psa. Spot-on sa stal veľmi populárnou a účinnou metódou kontroly bĺch. Pipeta je účinná na liečbu aj prevenciu počas 1 až 2 mesiacov.
Tablety
Dobrou voľbou sú aj lieky proti blchám vo forme tabliet. Fungujú tak, že zabraňujú vývoju vajíčok bĺch a eliminujú nové generácie. Niektoré prípravky fungujú až 12 týždňov, ale sú dostupné len vo veterinárnych ordináciách.
Obojky proti blchám
Obojky obsahujú látky potláčajúce rast, a preto zabraňujú rastu bĺch, takže sú nevhodné pri akútnom napadnutí blchami. Sú tiež preventívne až na niekoľko mesiacov. U niektorých psov však môžu spôsobiť podráždenie kože.
Šampón na odstránenie psích bĺch
Toto nie je dlhodobo účinné riešenie na boj proti blchám, pretože šampón zabíja blchy na psovi len v čase kúpania a nezabraňuje ich ďalšiemu výskytu. Je však vhodný ako prvá pomoc pred podaním iného prípravku. Na trhu sú dostupné aj špeciálne suché šampóny.
Súčasťou liečby by mali byť aj tablety na vnútorné odčervenie, pretože blcha je medzihostiteľom parazitov (napr. pásomnice).
Prenášajú sa psie blchy na človeka?
Existujú rôzne druhy bĺch, je ich približne 2000. Za určitých podmienok (napr. pri premnožení) sú však prenosné aj na iné druhy zvierat alebo na človeka. Blchy prenášajú rôzne choroby a môžu človeka infikovať parazitmi, ako sú napríklad háďatká alebo pásomnice.
Čo mám robiť, ak má moje šteňa blchy?
Mnohé výrobky dostupné pre dospelých psov nemusia byť vhodné pre šteňatá. Väčšinu prípravkov proti blchám možno podávať šteňatám od 8 týždňov veku s hmotnosťou vyššou ako 2 kg. Takže nielen vek môže ovplyvniť typ liečby proti blchám. Pri výbere výrobkov preto musíte zohľadniť aj hmotnosť psa.
Niektoré šampóny a bylinné prípravky nie sú vhodné na liečbu šteniat, pretože môžu byť pre ne toxické. Keďže šteňatá rýchlo rastú, opatrnosť je dôležitá aj pri výbere antiparazitného obojku. Pri liečbe šteniat mladších ako 8 týždňov sa vždy poraďte s veterinárnym lekárom. Ak sa šteňa nakazí pred 8. týždňom života, odporúča sa fyzicky odstrániť blchy pomocou hrebeňa na blchy. Na trhu sú dostupné aj spreje, ktoré sa môžu používať od 3. dňa po pôrode.