Návod na kŕmenie šteniatka: Ako často a aké krmivo zvoliť

24. 9. 2024 · 6 minút na prečítanie

Správne krmivo má poskytnúť šteniatku všetky živiny potrebné pre rast a celkové zdravie. Aj preto potrebuje špeciálnu stravu a spôsob kŕmenia. Poradíme vám, ako na to.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Návod na kŕmenie šteniatka: Ako často a aké krmivo zvoliť

Chystáte sa na príchod šteniatka alebo už jedno doma máte a neviete, ako ho správne kŕmiť? Psie mláďatá si vyžadujú trochu odlišný spôsob kŕmenia aj typ stravy ako veľké psy. Poradíme vám, ako správne postupovať pre zdravie vášho šteniatka.

Správne krmivo má poskytnúť šteniatku všetky základné živiny potrebné pre rast a celkové zdravie. Jeho malé telíčko sa rýchlo vyvíja a potrebuje preto dostatočný prísun vitamínov, minerálov či proteínov. Aj preto sa kŕmenie šteniat líši od kŕmenia dospelých psov a nie je vhodné ich stravu zamieňať.

Tu je niekoľko dôvodov, prečo je správna strava pre šteňa dôležitá:

  • Podpora rastu a vývoja – šteniatka potrebujú vyšší príjem kalórií, bielkovín, tukov, vitamínov a minerálov, aby sa podporil rýchly rast kostí, svalov a orgánov.
  • Vývoj mozgu a nervového systému – omega-3 a omega-6 mastné kyseliny sú kľúčové pre vývoj mozgu či zraku. Podporujú tiež rýchle učenie a zlepšujú pamäť šteniatka.
  • Posilnenie imunitného systému – správne zvolená strava by mala obsahovať vitamíny a antioxidanty, ktoré posilňujú imunitný systém a chránia ho pred infekciami. Vhodný je tiež obsah probiotík a prebiotík pre zdravé trávenie.
  • Zdravie kostí a zubov – minerály, ako sú vápnik a fosfor, sú nevyhnutné pre správny vývoj kostí a zubov. Kvalitné granule tiež pomáhajú s mechanickým čistením zubov a predchádzajú vzniku zubného kameňa.
  • Energia – šteniatka potrebujú množstvo energie na hranie, učenie, objavovanie a ďalšie každodenné aktivity. Nedostatok výživy môže viesť k únave a letargii.
  • Prevencia zdravotných problémov – kvalitná strava pomáha predchádzať mnohým ochoreniam a zdravotným problémom v budúcnosti a zníži tak potrebu navštevovať veterinára.

Ako často kŕmiť šteňa

Šteniatka potrebujú časté a pravidelné kŕmenie, pričom frekvencia závisí najmä od veku šteňaťa:

  • Do 8 týždňov – šteniatka by mali byť ešte s matkou a sať materské mlieko. Ak sú už odstavené, treba ich kŕmiť 4 až 6-krát denne špeciálnym krmivom pre šteňatá.
  • 8 až 12 týždňov – psíky by sa mali kŕmiť v malých dávkach 4-krát denne. Je to obdobie, keď prechádzajú z materského mlieka na pevnú stravu, preto sú potrebné menšie a častejšie dávky.
  • 3 až 6 mesiacov – počas tohto obdobia môžete znížiť frekvenciu kŕmenia na 3-krát denne. Je dôležité sledovať množstvo jedla a veľkosť porcií, aby šteňa primerane rástlo.
  • 6 až 12 mesiacov – pre väčšinu šteniat postačuje kŕmenie 2-krát denne. Niektorým menším plemenám môže vyhovovať frekvencia 3-krát denne.
  • 12 a viac mesiacov – väčšina psov už môže byť kŕmená raz alebo dvakrát denne, v závislosti od plemena, energetických potrieb a denného režimu.

Vždy počas kŕmenia nezabudnite poskytnúť šteniatku prístup k čerstvej vode, najmä v prípade suchého krmiva.

Ako často kŕmiť šteňa

Dostávame sa k tomu najdôležitejšiemu, a tým je výber vhodného krmiva. Je dôležité mať na pamäti niekoľko vecí:

  • Kvalita je vždy dôležitejšia ako kvantita. Kvalitné krmivo s obsahom všetkých dôležitých látok je tou najlepšou prevenciou pred chorobami a komplikáciami.
  • Výživové potreby šteniatka sú iné ako potreby dospelého či seniorného psa, preto musí byť strava navrhnutá špeciálne pre šteňatá.
  • Každý pes je iný, a čo vyhovuje jednému, nemusí druhému. Každé plemeno môže mať svoje špecifiká, napríklad potrebu pridať doplnky na kĺby v prípade veľkých plemien, alergie či citlivosť u malých plemien a podobne.

Pri výbere krmiva máte na výber tieto možnosti, pričom každá má svoje výhody a nevýhody:

zena krmi psa

Suché krmivo pre šteňatá

Ide o komplexné krmivo vo forme granúl, ktoré poskytujú mnoho výhod psovi aj majiteľovi. Skladovanie, podávanie aj dávkovanie krmiva je veľmi jednoduché a bezproblémové. Na obale krmiva zvyčajne nájdete tabuľku, podľa ktorej si viete vypočítať dennú kŕmnu dávku podľa veku, váhy či aktivity psa. 

Granule pre šteniatka majú špeciálne navrhnuté zloženie, ktoré dbá na ich výživové potreby. Zvyčajne má vyšší obsah kalórií a niektorých zložiek. Sledujte však zloženie, ktoré by nemalo obsahovať zbytočné aditíva, farbivá či nadbytok obilnín. Výhodou granúl je tiež to, že podporujú prirodzené čistenie zubov a znižuje tak riziko zubného kameňa. Granulky by mali mať menší priemer, aby bolo pre šteňatá ľahšie ich rozhrýzť.

Vlhké krmivo pre šteňatá

Je to krmivo vo forme konzerv či kapsičiek, ktoré môže mať podobu paštéty alebo kúskov v šťave. Krmivo je šteniatkami dobre prijímané, pretože je viac aromatické. Má vyšší podiel vody, takže znižuje potrebu psa prijímať ďalšie tekutiny. Je preto výhodné, ak má psík problém vypiť počas dňa dostatok vody. 

Mäkká textúra krmiva je ľahšia na rozhryzenie, čo šteniatka určite ocenia. Na druhej strane sa ale toto krmivo môže viac usádzať na zuboch a podporovať rýchlejšiu tvorbu zubného kameňa. Je preto potrebné začať s čistením zubov už od šteniatka. Nevýhodou môže byť tiež vyššia cena v porovnaní s granulami. Pri výbere konkrétneho typu dbajte na dobré zloženie bez obsahu solí a konzervantov.

Čerstvá strava BARF

Čoraz preferovanejším typom krmiva je surová strava, teda BARF (skratka Bones and Raw Food). Ide o kŕmenie surovým mäsom, vnútornosťami, kosťami a chrupavkami a malým množstvom rastlinnej potravy. V prípade takejto stravy je však potrebné dbať na správne informácie a zloženie kŕmnej dávky, aby malo zviera pravidelný prísun všetkých potrebných zložiek. 

Nevýhodou BARF je väčšia časová náročnosť, potreba viac plánovať či komplikácie pri cestovaní. Mnohí chovatelia a majitelia psov však na tento typ stravy nedajú dopustiť. Táto strava by totiž mala byť pre psa prirodzenejšia a výhodnejšia. Vždy je však vhodné konzultovať výber krmiva so svojím veterinárom alebo iným špecialistom.

Varená strava

Ďalšou možnosťou je domáca varená strava. Znamená to, že psíkovi pravidelne varíte mäso s prílohami či zeleninou, prípadne si jedlo prichystáte na niekoľko dní vopred. Tento spôsob kŕmenia si vyžaduje najviac času a prípravy. Rovnako ako pri BARF je potrebné dbať na správne zloženie kŕmnej dávky tak, aby psovi nič nechýbalo.

jedlo pre psy

Kŕmenie psa varenou stravou môže aj nemusí byť drahšie ako kŕmenie granulami. Často je preferované u ľudí, ktorí chovajú viac psov alebo vlastnia veľké plemená, prípadne majú prístup k lacnejšiemu mäsu alebo chcú jednoducho vedieť, čo presne svojmu psovi dávajú. Treba však rátať s časovou náročnosťou.

Krmivo pre špecifické potreby

Ako posledná možnosť je tu krmivo pre špeciálne potreby niektorých šteniat. Ide napríklad o psíky s chronickým ochorením alebo alergiami na niektoré zložky krmiva (napríklad kuracie mäso alebo obilniny). Väčšinou túto stravu nariadi veterinár, ktorý vám poradí aj pri výbere. Takéto krmivo je často označené ako veterinárne. 

Nie je ideálne tieto typy krmiva kombinovať, preto buďte opatrní. Šteniatka a psy celkovo majú citlivé trávenie a ich ústrojenstvo si musí na každý typ krmiva postupne zvyknúť. Každý typ potravy trávia inak dlho, preto im ich kombinácia môže spôsobiť tráviace ťažkosti.

Nezabúdajte, že správne krmivo je kľúčom k zdraviu a spokojnosti vášho šteniatka!


Ďalšie články k téme Návod na kŕmenie šteniatka: Ako často a aké krmivo zvoliť

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
Upozornenie