Láska alebo zdravotný problém? Dôvody, prečo pes olizuje nohy

19. 6. 2024 · 4 minúty na prečítanie

Príčin takéhoto správania je veľa a často sú neškodné. Prostredníctvom olizovania pes komunikuje, spoznáva okolie a prejavuje pocity. Kedy môže znamenať problém?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Láska alebo zdravotný problém? Dôvody, prečo pes olizuje nohy

Olizovanie má u psa mnoho významov a jeho príčina záleží od kontextu. Niekedy môže ísť o obyčajný prejav náklonnosti, no niekedy dokonca o zdravotný problém. Pozrime sa spoločne na to, čo znamená, keď pes olizuje nohy svojmu majiteľovi alebo si líže svoje labky.

Dôvody, prečo pes olizuje

Príčin takéhoto správania môže byť naozaj veľa a vo väčšine prípadov sú úplne neškodné. Prostredníctvom olizovania pes komunikuje a môže tým dávať najavo napríklad toto:

  • Náklonnosť – ak pes často olizuje svojho majiteľa, či už na nohe, ruke alebo na tvári, dáva tým zvyčajne najavo svoju lásku a priazeň. Obliznutie tak znamená niečo podobné ako povedať “Ľúbim ťa.”
  • Podriadenosť  – ak sa psy olizujú navzájom, v psej reči je to prejav podriadenosti. Mladší a submisívnejší pes olizuje staršieho či dominantnejšieho, čím mu vyjadruje rešpekt.
  • Úzkosť – olizovanie je tiež jedným z tzv. konejšivých signálov. Pri úzkosti a strese pomáha psovi upokojiť sa a znížiť stres. Aj preto sú čoraz obľúbenejšie lízacie podložky pre psy.
  • Získanie pozornosti – ďalšou funkciou olizovania je tiež získanie pozornosti. Ak vás pes náhodne oblíže a spojí to napríklad so psími očami, zrejme sa snaží získať vašu pozornosť a niečo od vás chce. 
  • Spoznávanie – v okolitom prostredí a v prírode slúži olizovanie tiež na spoznávanie nových chutí a vôní. Psí gurmáni si žiaľ vonku často pochutia na niečom, čo my za lákavé rozhodne nepovažujeme.
  • Hygiena – prostredníctvom olizovania si tiež psy čistia svoju srsť, labky a iné časti tela. Pokiaľ olizovanie nie je príliš časté, neznamená žiadny problém.
  • Nuda – niekedy sa psy prehnane olizujú, keď sa nudia. Vtedy je ideálne ich rozptýliť a nájsť im lepšiu zábavku, napríklad v podobe žuvacej pochúťky.
  • Zdravie – v niektorých prípadoch však môže nadmerné olizovanie značiť zdravotné komplikácie, napríklad alergiu, kožnú infekciu či predmet zapichnutý v labke.

Čo znamená, keď vám pes olizuje nohy

Psíky nielen že radi olizujú sami seba či seba navzájom, ale niekedy túto poctu doprajú aj vám. Čo môže znamenať, keď pocítite ich mokrý jazyk napríklad na svojich nohách? Pes vám chce zrejme naznačiť:

  1. Že vás má rád.
  2. Že od vás niečo chce.
  3. Že sa nudí.
  4. Že mu vaše nohy voňajú.
pes lize lizaciu podlozku

Prostredníctvom lízania môže pes o vás získavať rôzne informácie, vyžadovať si vašu pozornosť alebo si len užívať chuť vašich nôh. Pokúste sa však zistiť príčinu a naplniť potreby vášho psa. Možno sa chce zahrať, chce pohladiť alebo je hladný.

Kedy vyhľadať odborníka

Ak sa pes olizuje príliš často a intenzívne na niektorej časti tela, prípadne je olizovanie spojené s hryzením či škriabaním, môže to znamenať zdravotný problém. Niekedy je preto na mieste vyhľadať veterinára či iného odborníka a riešiť príčinu. Kedy je to vhodné?

  • Ak olizovanie neprestáva – keď sa pes neprestajne olizuje, napríklad v oblasti vankúšikov labiek, môže to značiť kvasinkovú infekciu alebo iný kožný problém.
  • Ak je prítomný zápal či zranenie – prezrite miesta, kde sa pes často olizuje, či nenájdete nejaké poraniene, začervenanie, vyrážku, zapichnutú triesku či iný problém.
pes si hryzie labku
  • Ak sa zmení správanie  – ak je pes zrazu nervózny, smutný, bojazlivý, nadmerne unavený alebo sa inak zmenilo jeho správanie, môže byť olizovanie spojené s psychickým problémom.
  • Ak vám to prekáža  – vadí vám, že pes olizuje nielen seba ale aj vás? Nájdite vhodný výcvikový spôsob, ako ho to odnaučiť a ukázať mu, že olizovanie na tele či tvári je nežiadúce správanie.

Ak ste nezachytili žiaden z týchto problémov, je veľká šanca, že vášmu psíkovi nič nie je a olizovanie je len neškodným prejavom. Nezabúdajte, že pes prostredníctvom papule spoznáva svet okolo seba a komunikuje s vami aj s okolím. Počúvajte preto, čo vám hovorí.

Užitočný tip!

Ak chcete využiť relaxačné a antistresové účinky lízania, kúpte psovi špeciálnu lízaciu podložku. Môžete na ňu natrieť rôzne typy mäkkej a tekutej potravy, napríklad paštétu, konzervu, jogurt, tvaroh alebo arašidové maslo. Na trhu nájdete množstvo typov a farieb podložiek. Zvyčajne sú vyrobené z gumy a na povrchu majú výčnelky, ktoré psovi lízanie komplikujú a predlžujú tak celý pôžitok. Uvidíte, že psík si to zamiluje a je to skvelý spôsob, ako ho zabaviť.


Ďalšie články k téme Láska alebo zdravotný problém? Dôvody, prečo pes olizuje nohy

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie