Falošná gravidita u psov: Viete, ako ju spoznáte?
Všimli ste si u fenky zmeny správania alebo zmeny na bradavkách? Môže ísť o falošnú graviditu. Naučte sa o tomto probléme viac a zistite, ako ho riešiť.
Obsah článku
S falošnou graviditou sa aspoň raz stretne takmer každý majiteľ nekastrovanej sučky. Kto ju už zažil vie, že to nie je príjemná záležitosť a sťažuje život majiteľa a psychický aj fyzický stav psa. Pozrime sa na to, čo falošnú graviditu spôsobuje, ako rozpoznať jej príznaky a ako ju riešiť.
Čo je falošná gravidita?
Ako už názov napovedá, falošná gravidita (alebo tiež pseudogravidita) je stav, ktorý u fenky navodzuje príznaky podobné tej skutočnej. Často sa môže majiteľ domnievať, že fenka očakáva šteniatka. Dokonca si to myslí aj samotný psík, u ktorého vplyvom hormónov dochádza k fyzickým aj psychickým zmenám. Skutočnosť je však iná. Treba zdôrazniť, že k falošnej gravidite dochádza len u nekastrofaných feniek. Môžu za to najmä hormóny progesterón (riadi háranie a graviditu) a prolaktín (spúšťa sekréciu materského mlieka) a ich nerovnováha po háraní. Falošná gravidita sa objavuje spravidla 4 až 6 týždňov po poslednom háraní. Ak by totiž došlo k skutočnému nakrytiu, práve v tom čase by začalo dochádzať k telesným a psychickým zmenám. Falošná gravidita sa u psa nemusí objaviť nikdy, ale môže k nej dochádzať aj opakovane. Každá fenka je totiž inak citlivá na hormonálne zmeny.
Príznaky falošnej gravidity u psa
Tento stav u fenky spoznáte pomerne jednoducho, najmä ak s ňou trávite veľa času a dobre poznáte jej typické správanie. Pseudogravídna fenka sa jednoducho začne správať tak, ako keby očakávala šteniatka. Jej organizmus je o tom presvedčený, preto sú príznaky podobné ako v prípade skutočnej gravidity. Prejavovať sa to môže napríklad:
- zmenou chuti do jedla,
- priberaním na váhe,
- opuchnutými bradavkami a sekréciou mlieka,
- smútkom, nervozitou, kňučaním či agresivitou,
- stratou energie a únavou,
- vaginálnym výtokom,
- hniezdením – nosením prikrývok do pelechu,
- materským správaním – nosením hračiek a iných predmetov.
Diagnostika falošnej gravidity
Ako postupovať v prípade, že u vášho psíka zaznamenáte niektoré z vyššie uvedených príznakov a máte podozrenie na falošnú graviditu? V prvom rade by ste mali vedieť vylúčiť skutočnú graviditu a položiť si otázku: Je nejaká šanca, že fenka počas hárania mohla byť nakrytá? Ak si nie ste 100 % istí odpoveďou a psa ste nemali celý čas pod dohľadom, navštívte veterinára.
Zverolekár sa vás bude pýtať na obdobie posledného hárania a príznaky. Následne pomocou ultrazvuku vyšetrí maternicu fenky a vylúči alebo potvrdí, že očakáva šteniatka. V prípade negatívneho výsledku sa odporúča ultrazvuk zopakovať o cca 2 týždne. Veterinár vyšetrí tiež mliečne žľazy na prítomnosť sekrétu, prípadne urobí krvný odber. Získate tak jasnú odpoveď, či je vaša fenka gravídna alebo falošne gravídna a čo ďalej.
Liečba a prevencia falošnej gravidity
V prípade falošnej gravidity netreba hneď panikáriť. V podstate ide o pomerne častý problém, ktorý psa nijako vážne neohrozuje. Príznaky zvyčajne ustúpia sami bez akéhokoľvek zásahu do 2 až 3 týždňov. Ak viete vylúčiť skutočnú graviditu, nemusíte hneď bežať k veterinárovi. Počas týchto niekoľkých týždňov môžete skúsiť nasledovné tipy, ktoré prejavy zmiernia:
- Poskytnite sučke dostatok lásky a pokoja, aby ste redukovali jej stres.
- Zabráňte jej v oblizovaní bradaviek, čo len podporuje laktáciu.
- Skúste ju rozptýliť a zabaviť novou aktivitou, hračkami či hlavolamami.
- Zaraďte častejšie prechádzky, ktoré prospejú jej fyzickému aj psychickému stavu.
- Znížte kŕmnu dávku, aby nedochádzalo k zbytočnému priberaniu na váhe.
- Skryte hračky, plyšákov a podobné predmety, aby si ich nenosila do pelechu.
Ak sa ani po 3 týždňoch príznaky falošnej gravidity nezlepšia, navštívte veterinára. Ten psíka vyšetrí a prípadne mu nasadí vhodnú liečbu. Tá môže zahŕňať sirup či tabletky na zastavenie laktácie a obnovenie hormonálnej rovnováhy. Jediným trvalým riešením a prevenciou je však len sterilizácia fenky. Tú je možné vykonať až po odoznení falošnej gravidity, keď sa hormóny upravia. So sterilizovanou fenkou sa už tohto problému nikdy nemusíte obávať.