Diétne granule pre psov: Čím kŕmiť pri obezite a zdravotných problémoch?
Podobne ako ľudia, aj psy môžu trpieť zdravotnými problémami, ktoré si vyžadujú nielen liečbu, ale aj špeciálnu diétu. Poradíme vám, ako vybrať diétne granule.
Podobne ako ľudia, aj psy môžu trpieť rôznymi zdravotnými problémami, ktoré si vyžadujú nielen špecifickú liečbu, ale aj diétu. Či už je to obezita, diabetes, tráviace ťažkosti alebo iné ochorenie, je potrebné prispôsobiť tomu stravu zvieraťa. Poradíme vám, ako sa z toho nezblázniť a zorientovať sa v ponuke diétneho psieho krmiva.
Ak máme zdravého psa, ponuka vhodného krmiva je priam nekonečná. V regáloch obchodov či e-shopov nájdeme množstvo značiek, druhov a príchutí granúl či konzerv od výmyslu sveta. Psíka môžeme kŕmiť aj menej komerčnou stravou založenou na surovom mäsa a kostiach, známou pod názvom BARF (Bones and Raw Food), prípadne doma varenou stravou. Ak však psovi bolo diagnostikované nejaké ochorenie, ktoré je často chronické, ovplyvní to aj výber krmiva po zvyšok jeho liečby alebo celého života. Mnohé zložky bežne predávaných granúl môžu psovi škodiť a potrebuje špeciálnu diétu, ktorú nariadi veterinár. Našťastie už predajcovia krmiva ponúkajú diétne krmivo určené pre takýchto psích pacientov.
Diéta s nízkym obsahom tuku
Nadbytočná váha nie je priaznivá pre zdravie človeka, ale ani psa. K nadváhe alebo obezite často dochádza vplyvom nesprávne nastavenej kŕmnej dávky alebo nevhodného typu krmiva, ale tiež vplyvom veku, ochorenia či genetickej predispozície u niektorých plemien. Tak či onak treba ďalšiemu priberaniu psa predchádzať a nasadiť diétu. Vyhneme sa tak ďalším pridruženým komplikáciám. Pri výbere nízkokalorického krmiva sa treba pozerať po označení „light“, prípadne „weight management“ či „weight balance“.
Takéto granule alebo konzervy obsahujú viac bielkovín pre udržanie svalstva, viac vlákniny pre pocit sýtosti, no majú nízky obsah tuku a nižšiu kalorickú hodnotu. Mali by tak psovi poskytnúť všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály, no zároveň mu pomôcť schudnúť nadbytočné kilá.
Nízkosacharidová diéta
Nie každý vie, že aj pes môže trpieť ochorením diabetes mellitus, teda cukrovkou. Pri liečbe alebo manažmente tohto ochorenia je pritom najdôležitejšia práve strava. Je potrebné podávať psovi len nízkosacharidové krmivo so zníženým obsahom hyperglykemických sacharidov, ktoré zvyšujú hladinu cukru v krvi. Krmivo vhodné pri cukrovke zvyčajne tiež obsahuje viac bielkovín a viac vlákniny v rozpustnej (pomáha vstrebávať nutričné látky v čreve) aj nerozpustnej forme (pomáha zasýtiť). Nízky obsah sacharidov a energie môže zároveň pomôcť aj psom s nadváhou. U pacientov s cukrovkou je udržiavanie ideálnej hmotnosti dôležité, aby sa zabránilo komplikáciám. Správny typ veterinárnej diéty vám najlepšie odporučí váš veterinár.
Obličková diéta
Niektoré psy môžu trpieť akútnou alebo chronickou nedostatočnosťou obličiek. Často sa tento problém týka aj starších psov v seniornom veku. V takom prípade je potrebné prispôsobiť stravu, ktorá by obličky mala čo najmenej zaťažovať. Bežné granule tieto podmienky nespĺňajú, preto je potrebné siahnuť po špeciálnom krmive s označením „renal“. Diétne krmivo pre psy s ochorením obličiek má nižší obsah fosforu, sodíka a bielkovín, čím zvyšuje kvalitu života a dĺžku dožitia psích pacientov. Všetky tieto zložky totiž obličky psa nadmerne zaťažujú. Psy trpiace obličkovou nedostatočnosťou majú tiež znížený apetít, preto má krmivo výraznejšiu príchuť a vôňu, aby podporilo chuť do jedla, a zároveň je kaloricky bohatšie.
Hypoalergénna diéta
Alergie, intolerancie a s nimi spojené problémy sa nevyhýbajú ani psíkom. Pri strave, ktorá obsahuje dráždivé zložky, sa u psov často vyskytujú problémy s kožou a srsťou či tráviace ťažkosti. Psíkovia môžu trpieť nielen potravinovými alergiami, ale tiež alergiou na blchy, plesne či peľ. Častými potravinovými alergénmi sú napríklad kuracie a hovädzie mäso či pšenica. Na trhu nájdeme široký výber hypoalergénneho krmiva, ktoré je vhodné pre psov trpiacich alergiami a intoleranciami či psov s citlivým trávením. Ideálne je spraviť psovi krvné testy u veterinára alebo mu naordinovať tzv. eliminačnú diétu, ktorá pomôže vylúčiť problematické zložky. Hypoalergénne krmivo často neobsahuje obilniny a obsahuje vybrané druhy mäsa, napríklad jahňacie, morčacie, králičie či divinu. Vhodné je aj kŕmenie surovou stravou. Či je váš štvornohý miláčik zdravý alebo trpí niektorým z vymenovaných problémov, práve správny výber krmiva môže zlepšiť kvalitu jeho aj vášho života. Vhodné typy granúl a konzerv nájdete v našom e-shope. Neváhajte sa však pri akomkoľvek probléme poradiť so svojím veterinárom.
VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach