Barfovanie u psa: na čo si dať pozor?

1. 3. 2022 · 4 minúty na prečítanie

Čo presne je kŕmenie BARF? Ako začať a ako barfovať šteňa?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Barfovanie u psa: na čo si dať pozor?

Chceli by ste pre svojho psa vyskúšať niečo iné ako granule? Možno ste už počuli o barfovaní, ktoré vychádza z prirodzenej stravy, ktorou sa zvieratá živia od nepamäti. Čo presne je kŕmenie BARF? Ako začať a ako barfovať šteňa?

Čo znamená barfovanie a aké sú jeho výhody?

Barfovanie je kŕmenie psov vhodnou surovou stravou. Napodobňuje spôsob, akým by pes jedol vo voľnej prírode. Má vyšší obsah bielkovín ako väčšina bežných komerčných potravín a neobsahuje spracované potraviny a zbytočné prídavné látky.

Trend s názvom B.A.R.F

B.A.R.F. diéta - barfing je skratka dvoch slovných spojení: Biologicky vhodná surová strava a kosti a surová strava. Tento termín vznikol v roku 1993, keď veterinárny lekár Dr. Ian Billinghurst propagoval myšlienku, že psy trpia konzumáciou komerčne pripravovaných granúl a že by boli zdravšie, keby sa stravovali surovými mäsovými kosťami.

 

 

Barfovanie vychádza z prirodzenej pôvodnej stravy našich psíkov

Strava BARF má vysoký obsah bielkovín, mierny obsah tuku a minimálny obsah sacharidov. Pozostáva zo surového mäsa a kostí, vnútorností, zeleniny, ovocia a doplnkov. Barfing má mnoho nadšených priaznivcov, ktorí veria, že zdravie a kondícia ich psov sa po surovej strave výrazne zlepší.  Niektorí veterinári a zdravotnícke organizácie ju však neodporúčajú kvôli riziku ochorení prenášaných potravinami, vdýchnutiu (kostí), upchatiu celého tráviaceho traktu a nevyváženému nutričnému profilu.

Ako začať barfovať psa?

Je dôležité poradiť sa o vhodnosti barfovania s veterinárnym lekárom. Existujú rôzne spôsoby, ako psa barfovať, vrátane domácej prípravy potravy alebo zakúpenia komerčne pripravenej mrazenej, lyofilizovanej alebo dehydrovanej surovej stravy pre psov. Pri barfovaní je najlepšie zavádzať zmeny pomaly, aby sa znížilo riziko hnačky a tráviacich ťažkostí. Zmena môže byť obzvlášť ťažká pre staršie psy, ktoré celý život jedli granule. Je potrebný pomalý prechod, pričom sa začína s najstráviteľnejšími zložkami (chudé mäso) a postupne sa pridávajú ďalšie zložky, prípadne kosti, najprv mleté, potom celé, ak ich zviera toleruje.

Ak sa počas zavádzania barfovania objaví riedka stolica, počkajte, kým stolica nebude pevná, a až potom pokračujte v prechode. Riedka stolica môže byť aj reakciou na niektorú zložku surovej stravy (najmä vnútornosti). Šteniatka majú zvyčajne prispôsobivejší tráviaci systém ako staršie psy, takže prechod na BARF je u nich spravidla rýchlejší.

Čím je pes starší, tým dlhšie by mal trvať prechod na novú surovú stravu. Zásoby surového mäsa skladujte v mrazničke a rozmrazujte ich v malých dávkach. Tým sa zabráni množeniu baktérií počas dlhého skladovania.

Ako správne vyskladať jedálniček pri BARF stravovaní nášho psíka?

Barfing a tvorba menu

Pri barfovaní je dôležité zabezpečiť správny pomer zložiek krmiva, aby pes dostal dostatočné množstvo všetkých živín. Pri prechode na tento typ stravy odporúčame buď konzultáciu s odborníkom na výživu psov, alebo riadne preštudovanie problematiky.

 

 

Pre zdravého dospelého psa v primeranej kondícii sa odporúča pripraviť porcie zodpovedajúce 2-3 % jeho celkovej hmotnosti. Dávka by mala obsahovať približne 50-60 % mäsa. Odporúča sa striedať druhy mäsa, pretože obsahujú rôzne pomery bielkovín, tukov, vitamínov, minerálov atď. Okrem mäsa sem patria aj vnútornosti, koža, tuk a šľachy. Jedenkrát týždenne sa odporúča pridať do jedálnička ryby. Kosti sú vynikajúcim zdrojom vápnika a pri výmene by mali tvoriť približne 20 % stravy. Ak má pes problémy s trávením kostí, je vhodné ich rozdrviť alebo nakrájať na menšie kúsky. Nie všetky typy kostí sú však vhodné pre všetky typy psov.

Zvyšok dennej dávky by mala tvoriť zelenina, ovocie, mliečne výrobky, obilniny, surové vajcia, bylinky, orechy a semená. Zelenina (napr. brokolica, mrkva, zeler, petržlen, uhorka, listová zelenina, kapusta) a ovocie (napr. jablko, hruška, banán, bobuľovité ovocie) by sa mali podávať nastrúhané alebo rozmixované.

Akým potravinám sa vyhnúť pri barfovaní?

V strave sa určite vyhýbajte avokádu, čokoláde, hroznu, hrozienkam, cesnaku a cibuli. Tieto potraviny môžu viesť k otrave alebo spôsobiť vážne zdravotné problémy. Z mliečnych výrobkov sa odporúča tvaroh, biely jogurt alebo tvaroh.

Bežnú stravu je možné obohatiť aj o doplnky stravy, ako je výživa kĺbov a kostí, rôzne oleje (napr. rybí olej), bylinky, vitamín E alebo zinok. Nezabúdajte však, že strava by mala byť vždy vyvážená, prispôsobená každému jednotlivcovi a pomery jednotlivých zložiek stravy sa môžu líšiť.

Ďalšie články k téme Barfovanie u psa: na čo si dať pozor?

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie