Čo robiť, keď sa pes hára? Ako pomôcť fenke v tomto období

28. 10. 2024 · 4 minúty na prečítanie

Máte sučku, ktorá nie je sterilizovaná? Mali by ste počítať s pravidelným háraním, ktoré pre ňu môže byť nepríjemné. Prečítajte si o tom, ako háranie prebieha a ako fenke pomôcť.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čo robiť, keď sa pes hára? Ako pomôcť fenke v tomto období

Obdobie hárania je náročné pre sučku aj pre jej majiteľa. Podobne ako v prípade menštruácie u žien sa v tele psa mení hladina hormónov, čo môže sprevádzať fyzické aj psychické nepohodlie. Poradíme vám, ako môžete fenke pomôcť tieto nepríjemné chvíle zvládnuť.

Dôležité informácie o háraní

V prvom rade si zhrňme základné informácie o háraní, ktoré vám môžu pomôcť pochopiť správanie vášho psíka.

Čo je háranie?

Háranie je obdobie, počas ktorého je fena psa pripravená na párenie a oplodnenie. Je to súčasť reprodukčného cyklu, ktorá sa javí podobne ako menštruácia u žien, no sú medzi nimi zásadné rozdiely. Ženská menštruácia je oproti háraniu obdobie, pri ktorom dochádza k vylučovaniu sliznice maternice, ak nedošlo k oplodneniu.

Ako často sa fenka hára?

Fenky sa zvyčajne hárajú dvakrát ročne (interval 6 až 8 mesiacov), čo sa však môže líšiť podľa plemena, veku a zdravotného stavu.

Aké fázy má haranie?

Háranie alebo cyklus feny sa skladá z niekoľkých fáz:

  • Proestrus: Prvá fáza trvá 7 až 10 dní a počas nej sa zvyšuje hladina hormónov, dochádza k opuchu vulvy a objavuje sa krvavý výtok. V tejto fáze ešte fenka nie je pripravená na párenie.
  • Estrus: Nastáva aktívna fáza hárania, ktorá trvá zvyčajne od 5 do 15 dní. Fena je už pripravená na párenie, výtok je už menej intenzívny a svetlejší.
  • Diestrus: Táto fáza nastáva po aktívnej a trvá približne 60 dní. Sú dve možnosti – buď fenka zostane gravídna (gravidita trvá približne 58 až 68 dní) alebo sa jej hormonálne hladiny vrátia do normálu.
  • Anestrus: Takto nazývame fázu medzi háraniami, ktorá trvá niekoľko mesiacov.

Aké príznaky môže mať fena počas hárania?

Počas hárania môže u fenky dochádzať k rôznym fyzickým a psychickým zmenám. Môžu sa objaviť najmä:

  • Fyziologické zmeny: Dochádza k zvýšenej hladine estrogénu, čo spôsobuje opuch vulvy a krvácanie. Fenke to môže spôsobiť fyzickú nepohodu. Môže byť nutné použiť hygienické pomôcky pre psy, najmä ak je fenka v interiéri.
  • Zmeny správania: Fenky môžu byť na jednej strane aktívnejšie, hravejšie a vyhľadávať pozornosť samcov či utekať za nimi. Na druhej strane môžu byť tiež nervózne a podráždené. Často sa objavujú tiež zmeny v chuti do jedla či častejšie močenie spojené so značkovaním.
  • Nepohodlie/bolesť: Samičky môžu rovnako ako ženy pociťovať bolesť v súvislosti s nadmerným prekrvením a opuchom tkanív. Môžu byť citlivejšie a úzkostlivé.

Ak fenka dáva najavo silnú bolesť, nadmerné krvácanie, prípadne úplne odmieta jedlo alebo sa správa nezvyčajne, je vhodné vyhľadať veterinára. Aj háranie totiž môže prinášať komplikácie. Vo väčšine prípadov je to však proces, ktorý fenke nespôsobí žiadne vážnejšie ťažkosti.

harajuci sa pes

Ako fenke pomôcť zvládnuť háranie?

Mnohé fenky toto obdobie zvládnu bez problémov aj bez pomoci človeka. Ak však chcete, aby všetko prebehlo čo najhladšie a uľaviť fenke od nepohody, môžete skúsiť nasledovné:

  • Poskytnutie pohodlia: Zabezpečte fenke útulné a pokojné miesto, kde sa môže cítiť bezpečne. Napríklad môžete jej obľúbený pelech vystlať mäkkou dekou.
  • Hygiena: Udržujte fenku v čistote a zvážte použitie ochranných pomôcok, čo zabezpečí tiež hygienu okolitého prostredia. Môžete zvážiť špeciálne nohavičky/plienky alebo podložky na podlahu.
  • Zvýšenie pozornosti: Venujte fenke viac pozornosti, keď si ju pýta. Poskytnite jej dostatok stimulácie pomocou hier, maznania či pamlskov. To môže odvrátiť jej pozornosť od nepríjemných pocitov.
  • Bezpečnosť: Čo najviac obmedzte kontakt s nekastrovanými psami, pretože tým riskujete riziko oplodnenia. Ak sa fenka zdržiava na záhrade, uistite sa, že neujde. Vonku ju v tomto období nepúšťajte ju navoľno.
  • Strava: Dbajte na to, aby fenka dostávala kvalitnú a vyváženú stravu a mala stály prísun k vode. Ak sa však jej apetít zmení, nestresujte sa. Niektoré fenky môžu mať počas hárania väčšiu, iné zas menšiu chuť do jedla.

Zvážte sterilizáciu

Háranie je síce prirodzené, no má svoje negatíva. Prináša nepohodlie fenke aj majiteľovi, stres psom žijúcim v okolí, riziko gravidity či ďalšie zdravotné riziká. Môže byť preto na mieste zvážiť sterilizáciu, ktorú mnoho veterinárov odporúča a prináša veľa benefitov:

  • Prevencia neželaného potomstva: Sterilizácia zabraňuje neplánovanému a nezodpovednému množeniu psov, čím znižuje počet nechcených šteniatok a psov v útulkoch. 
  • Zníženie rizika rakoviny: Sterilizácia predlžuje život sučiek a výrazne znižuje riziko vzniku nádorov mliečnych žliaz, rakoviny vaječníkov či maternice. 
  • Pozitívne zmeny v správaní: Mnohé fenky po sterilizácii vykazujú pokojnejšie a menej agresívne správanie. Odpadá tiež nervozita, nepokoj či vyhľadávanie samcov počas hárania.
  • Lepšie spolužitie: Počas hárania feny často trpí nielen fenka, ale aj nekastrované psy v okolí aj ich majitelia. Sterilizáciou sa tak zlepšuje vzájomné spolužitie psov a ľudí.

Či už sa rozhodnete pre sterilizáciu alebo nie, veríme, že pre svojho psíka urobíte vždy len to najlepšie.


Ďalšie články k téme Čo robiť, keď sa pes hára? Ako pomôcť fenke v tomto období

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
Upozornenie