Čo môže znamenať kašeľ u psa a ako ho liečiť?
Kašeľ je u psov častým prejavom, pri ktorom väčšinou nie je dôvod na paniku. Príčin môže byť veľa, od neškodných až po naozaj vážne. Čo robiť, ak váš pes kašle?
Obsah článku
Podobne ako u ľudí, aj u psov sa občas prejaví kašľanie. Čo môže tento prejav znamenať, aké ochorenia signalizuje, ako kašeľ liečiť či kedy navštíviť veterinára? To všetko sa môžete dozvedieť v tomto článku.
Kašeľ u psa je pomerne častým prejavom, pri ktorom väčšinou nie je dôvod na paniku. Príčin môže byť naozaj veľa, a to od úplne neškodných až po naozaj vážne. Kašľanie teda určite nie je dobré ignorovať, najmä ak ide o opakujúci sa alebo dlhodobý problém.
Kašeľ u psa – príčiny
Kašľanie je jedným zo základných príznakov, že niečo nie je v poriadku v dýchacej sústave. Ide totiž o prirodzený reflex, ktorým telo reaguje na podráždenie alebo prítomnosť cudzích látok v dýchacích cestách (dráždivých častíc, hlienu a podobne). Príčin kašľania môže byť viacero, a to napríklad:
Infekcie dýchacích ciest
Tou najbežnejšou príčinou bývajú rôzne prechladnutia a infekcie, ako napríklad kotercový alebo psincový kašeľ (infekčná tracheobronchitída). Toto ochorenie sa bežne šíri na miestach s vyššou koncentráciou psov, ako sú útulky, výbehy, psie školy a pod. K ďalším infekčným ochoreniam patrí napríklad zápal pľúc alebo priedušiek, ktorý môže mať bakteriálny aj vírusový pôvod.
Alergie
Tak ako ľudia, aj psy môžu byť citlivé na rôzne alergény, napríklad na peľ, prach, plesne, roztoče či chemikálie (parfumy, čistiace prostriedky). Niekedy môžu byť príčinou aj potravinové alergie. Alergický kašeľ je často sprevádzaný kýchaním, svrbením, škriabaním či výtokom z nosa alebo očí.
Cudzie teleso v dýchacích cestách
Ak pes začne náhle kašľať, prípadne vydávať dusivé zvuky, mohol vdýchnuť niečo, čo podráždilo jeho dýchacie cesty. Mohlo ísť o prach či inú dráždivú látku, ale tiež o cudzie teleso, (steblo trávy, osina, kúsok jedla či kosti), ktoré mohlo uviaznuť v nose či hrdle. V takom prípade je potrebné urýchlene uvoľniť dýchacie cesty, aby nedošlo k uduseniu.
Srdcové problémy
Z tých vážnejších príčin kašľania môžeme spomenúť ochorenia srdca, napríklad zlyhávanie alebo zväčšenie srdca. Vtedy môže byť kašeľ spôsobený hromadením tekutiny v pľúcach alebo tlačením srdca na dýchacie cesty. Zvyčajne sa spolu s kašľom objavuje dýchavičnosť a únava.
Kolaps priedušnice
Najčastejšie u malých plemien sa môže vyskytnúť kolaps priedušnice (trachey). Ide o progresívne ochorenie, ktoré sa prejavuje práve suchým, dráždivým a záchvatovitým kašľom, nazývanýum aj husací či štekavý kašeľ. Často sa zhoršuje pri zvýšenej námahe alebo vzrušení.
Parazity
Niektoré druhy parazitov môžu taktiež spôsobiť kašeľ. Patria k nim najmä srdcové alebo pľúcne červy (Dirofilaria immitis), ktoré sa usádzajú v srdcových a pľúcnych cievach, v pľúcach či nosových a prínosových dutinách a dráždia dýchacie cesty. Čiastočnou ochranou proti srdcovému červu sú repelentné produkty proti komárom, ktoré ich prenášajú.
Nádory alebo novotvary
V tých najhorších prípadoch môžu byť príčinou tiež rakovinové nádory, ktoré rastú v oblasti hrdla, priedušnice, pažeráka, pľúc alebo srdca, čím dráždia dýchacie cesty. V týchto prípadoch je kašeľ dlhodobý, môže sa objaviť prímes krvi, ako aj dýchavičnosť, celková únava, slabosť, chudnutie či zväčšené uzliny.
Samozrejme sa môžu u psa zistiť aj iné príčiny, ale tieto patria k tým najčastejším.
Čo robiť, keď pes kašle
Ako postupovať v prípade, že sa u vášho psíka objaví práve kašľanie?
Všímajte si ďalšie príznaky
V prvom rade pozorujte správanie psa a všímajte si, aký je jeho kašeľ a či sa objavujú aj iné príznaky. Začal pes kašlať náhle alebo ide o dlhodobejší problém? O aký typ kašľa ide? Vydáva pes chrčivé či dusivé zvuky? Všimli ste si pokles apetítu, celkovú únavu či stratu hmotnosti? Tieto a ďalšie otázky vám zrejme položí aj veterinár, preto je dobré byť vnímavý.
Kedy navštíviť veterinára
Ak kašeľ nebol len reakciou na náhle podráždenie a neprestáva v priebehu niekoľkých dní alebo sa objavujú ďalšie príznaky (horúčka, únava, strata chuti do jedla, apatia…), navštívte svojho veterinára.
Samozrejme je potrebné ho navštíviť aj v akútnych prípadoch, kedy dochádza k sťaženiu dýchania či duseniu psa, napríklad v dôsledku cudzieho predmetu zaseknutému v dýchacích cestách.
Len veterinárny lekár dokáže odborne posúdiť príznaky, vykonať potrebné vyšetrenia a nasadiť liečbu. Včasná diagnostika môže predísť vážnejším komplikáciám či ohrozeniu života. V prípade dlhodobého kašľania môže ísť o vážne ochorenie, ako napr. srdcové problémy či nádory, preto nie je vhodné kašľanie dlhšie prehliadať.
Vyhýbajte sa alergénom
Ak sa zistí alebo viete, že je pes na niečo alergický, snažte sa čo najviac vyhýbať alergénom, ktoré ho dráždia. Môže byť potrebné upraviť jeho prostredie alebo stravu (napríklad vylúčiť obilniny či niektorý typ mäsa). Len tak eliminujete neželané prejavy vo forme kašľa či kýchania.
Liečba a lieky na kašeľ pre psa
Ak je kašeľ reakciou na infekčné ochorenie či chronické ochorenie, zrejme sa nezaobídete bez liečby. V prípade bakteriálnej infekcie môže veterinár nasadiť antibiotiká (napr. s obsahom amoxicilínu), ktoré predídu vážnejším problémom a poškodeniu vnútorných orgánov. Majte na pamäti, že psovi vo všeobecnosti nesmieme podávať humánne lieky určené pre ľudí.
Ak sa zistí iné ochorenie, napríklad srdca, prípadne prítomnosť parazitov, môže predpísať napríklad diuretiká, antiarytmitiká, antiparazitiká a pod. Môže byť potrebný aj chirurgický zákrok či ďalšie špecializované vyšetrenia. Takáto liečba už bude finančne náročnejšia a zdĺhavejšia, niekedy aj doživotná.
Ako pomôcť prechladnutému psovi?
V prípade, že je váš psík len prechladnutý a má príznaky mierneho infekčného ochorenia, môže pomôcť aj domáca liečba. Odporúča sa:
- Teplo a odpočinok: Udržujte psa v teple, znížte fyzickú aktivitu na minimum (obmedzte dlhé prechádzky) a poskytnite mu čas na odpočinok.
- Čerstvá voda: Zabezpečte, aby mal neustály prístup k čistej vode, aby zostal hydratovaný. Ak odmieta vodu, môžete skúsiť mäsový vývar alebo vlhkú stravu (konzervy, kapsičky).
- Podpora imunity: Podávajte psovi výživnú stravu a prípadne doplnky na podporu imunity (ideálne po konzultácii s veterinárom).
- Vlhký vzduch: Použite zvlhčovač vzduchu alebo vezmite psa do kúpeľne, kde tečie teplá voda, aby ste zvlhčili jeho dýchacie cesty a pomohli ste vykašliavaniu.
Nezabudnite každý pretrvávajúci problém riešiť s veterinárom, aby ste sa vyhli vážnejším komplikáciám alebo aby kašeľ neprešiel do chronického štádia.