Čo je lepšie, mačka alebo kocúr? Ako sa správne rozhodnúť
Premýšľate nad kúpou mačky, no neviete, pre aké pohlavie sa rozhodnúť? Prečítajte si o rozdieloch medzi mačkou a kocúrom, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere.
Obsah článku
Radi by ste si zaobstarali mačičku, no neviete, aké pohlavie si vybrať? Kocúr aj mačka majú svoje špecifiká, ktoré môžu niekomu vyhovovať viac, inému menej. Ak nemáte jasné preferencie, možno vám pri rozhodovaní pomôžu nasledovné informácie.
Ak ste ešte nikdy nevlastnili mačku a nemáte skúsenosti s oboma pohlaviami, možno neviete, podľa čoho si vybrať. Podobne ako u psov, aj u mačiek sa samci a samice líšia nielen fyziologickými, ale aj povahovými vlastnosťami.
Aké sú rozdiely medzi mačkou a kocúrom
Pozrime sa, v čom sa mačka a kocúr líšia a čo by ste pred kúpou alebo adopciou zvieraťa mali zvážiť.
Vzhľad
Fyzické rozdiely vo výzore mačky a kocúra nemusia byť na prvý pohľad také viditeľné. Samozrejme, nehovoríme len o vonkajších pohlavných orgánoch, ktoré pri správnom uhle pohľadu ľahko identifikujete. :) Samec a samica sa môžu líšiť aj inak:
Môže mať trochu menšie a štíhlejšie telo ako kocúr. Zvyčajne má tiež užší krk, menšiu hlavu a jemnejšie črty tváre. Hmotnosť mačky je štandardne nižšia.
Kocúr
Oproti mačke má zvyčajne vyššiu hmotnosť, mohutnejšie telo, väčšie labky a širšiu hlavu. Jeho postava celkovo pôsobí masívnejšie, často aj kvôli hustejšej srsti.
Správanie
Ak s mačkou neplánujete chodiť na výstavy a nemáte jasné vzhľadové preferencie, oveľa dôležitejšie pre vás budú povahové a behaviorálne vlastnosti. Tie totiž najviac ovplyvnia vaše spolužitie s týmto štvornohým miláčikom či jeho správanie k ostatným ľuďom a zvieratám.
Mačka
K najdôležitejším povahovým črtám, ktorými sa líši od kocúra, patria:
- Láskavosť: Samice bývajú často pokojnejšie, láskavejšie a prítulnejšie k svojim majiteľom, čo môže niekto považovať za výhodu.
- Nezávislosť: Mačky majú tendenciu byť viac nezávislé a menej teritoriálne ako samci. Zvyčajne obľubujú ticho, pokoj a vlastnú spoločnosť.
- Starostlivosť: Samice môžu byť starostlivejšie a mať ochranárske tendencie, najmä ak majú mačiatka. Vedia si vytvoriť silnejšiu väzbu aj k človeku.
Kocúr
Oproti mačkám má samec zvyčajne tieto špecifické vlastnosti:
- Teritoriálnosť: Kocúri bývajú zvyčajne viac teritoriálni a môžu si značkovať a chrániť svoje územie.
- Agresivita: Nekastrovaní samci majú tendenciu byť agresívnejší k iným zvieratám a ľuďom, najmä ak sú v období párenia.
- Energickosť: Kocúri bývajú často energickejší a hravejší ako mačky. Môžu teda vyžadovať viac pohybovej a mentálnej stimulácie.
Zdravie
Rozdiely však môžu byť aj v zdravotných faktoroch, ktoré je dobré zvážiť.
Mačka
Riziko gravidity: Ak mačka nie je sterilizovaná alebo kastrovaná, hrozí samozrejme riziko gravidity, najmä ak sa často pohybuje mimo domova.
Dlhší život: Mačky majú tendenciu žiť dlhšie ako kocúri. Dôvodom môže byť nižšie riziko niektorých zdravotných problémov a úrazov.
Zdravotné problémy: Najmä nesterilizované mačky sú ohrozené zápalom maternice, rakovinou mliečnych žliaz a ďalšími ochoreniami.
Kocúr
Párenie: Kocúri majú často silnejší inštinkt pre párenie, ak nie sú kastrovaní. Môžu teda viac utekať z domu, čím sa vystavujú viacerým rizikám.
Kratší život: Samci majú tendenciu žiť o niečo kratšie ako mačky. Dôvodov môže byť veľa, napríklad úrazy zapríčinené teritoriálnosťou a bitkami s inými kocúrmi.
Zdravotné problémy: Samci majú vyššie riziko niektorých zdravotných ťažkostí, napríklad obezity, problémov s kĺbmi (kvôli vyššej hmotnosti), ochorení močových ciest, alebo zápalu či rakoviny prostaty.
Záver
Každé zviera je jedinečné
Pri výbere medzi mačkou a kocúrom je určite dobré zvážiť vyššie uvedené faktory, no je potrené si uvedomiť, že každé zviera je jedinečné. Jeho povahu, výzorové črty, ale aj predispozície k ochoreniam tak nie je možné úplne predvídať. Pri rozhodovaní o kúpe konkrétneho zvieratka preto vyberajte najmä srdcom.
Kastrácia a sterilizácia pomáhajú
Napriek tomu, že nie každý majiteľ chce investovať do týchto zákrokov, sú účinným spôsobom, ako zabrániť mnohým komplikáciám. Nielenže chránia mačky a kocúrov pred spárením, ale aj pred ochoreniami, akými sú napr. zápal a rakovina maternice, mliečnych žliaz alebo prostaty. Eliminujú tiež neželané teritoriálne správanie a agresivitu k iným zvieratám.