Čistíte psovi zuby správne? Zanedbaná hygiena ohrozuje zdravie

4. 3. 2022 · 5 minút na prečítanie

Zvyknúť vášho domáceho miláčika na pravidelné čistenie zubov môže byť jednoduchšie, než riešiť zubnú bolesť alebo zápal ďasien. Zamerať sa na prevenciu môže byť kľúčové, preto vám ponúkame niekoľko tipov.
 
 
 

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čistíte psovi zuby správne? Zanedbaná hygiena ohrozuje zdravie

Navyknúť chlpáča na pravidelné umývanie chrupu nie je zďaleka také náročné, ako riešiť boľavý zub či zapálené ďasno. Stavte na prevenciu a vyskúšajte tieto rady.

Bolesť zubov u mačiek a psov patria podľa veterinárov medzi najčastejšie problémy, ktoré riešia vo svojich ordináciách. Preto je dôležité privykať zviera na správnu starostlivosť o ústnu dutinu už od malička. Na čistenie zubov sa dokáže naučiť aj starší psík – pomôžu vám napríklad dentálne hračky alebo špeciálne dobroty, zamerané na odstraňovanie zubného kameňa. Hoci sú na zápaly ďasien náchylné predovšetkým malé plemená a psi kŕmení granulami, umývať zuby treba všetkým psíkom bez ohľadu na vek, veľkosť či stravu.

Zubný kameň u psov

Rovnako ako u ľudí, aj v ústnej dutine psov sa pôsobením baktérií na povrchu zubov vytvára povlak. Ide o prirodzený proces, ktorému sa nedá zabrániť, no je potrebné ho pravidelne eliminovať. A to najlepšie od prvého dňa, kedy si psíka doveziete domov – čím skôr si na tento nevyhnutný krok zvykne, tým lepšie pre jeho zdravie.

 

Ak je zubného kameňa veľa, odstráni ho veterinár
  • Zubný kameň sám o sebe nie je pre zviera škodlivý, je to iba minerálna usadenina. Problém spôsobujú baktérie, ktoré na výrazne členitom povrchu zubného kameňa nachádzajú vynikajúce útočisko“, píše veterinárna ambulancia VET&Dent.sk.

    Pokiaľ je zubného kameňa priveľa, prípadne sa začne rozširovať pod ďasná, môže spôsobiť bolestivý zápal, kývanie zubov a paradentózunepríjemný zápach z papule, ale aj odmietanie stravy pre bolesť či celkovú podráždenosť zvieraťa.

  • Pri opakovaných zápaloch sa baktérie nezriedka rozšíria do celého tela, čo vedie k zhoršeniu zdravotného stavu vášho domáceho miláčika.
  • K najčastejším komplikáciám, spojených s nedostatočnou zubnou hygienou, patrí oslabenie imunity, zápal osrdcovníka, pečene a obličiek, čo môže viesť až k uhynutiu psíka.

Ako čistiť psie zuby správne?

Ak máte doma šteniatko, začnite s ústnou hygienou čo najskôr. Aj keď má mliečny chrup, môžu ho trápiť nepríjemné pocity v ďasnách pri prerezávaní trvalého chrupu. Pomôžte mu pomasírovaním ďasien, vďaka čomu si k vám psík vybuduje dôveru a neskôr nebude protestovať ani pri umývaní zubov.

Aj psík potrebuje svoju kefku

Na čistenie mliečnych zubov vám stačí obyčajná mäkká detská kefka, prípadne špeciálna gumená násadka na prst so štetinami, ktorá sa vám zíde pri masírovaní ďasien.

Trvalý chrup už potrebuje kefku, ktorá dokáže vyčistiť vonkajšie i vnútorné plochy zubov naraz. Čím bude čistenie zubov u psa rýchlejšie a efektívnejšie, tým skôr si na túto rutinu zvykne. Dôležitá je najmä pravidelnosť – zaveďte tento rituál napríklad podvečer po kŕmení a dôsledne ho dodržiavajte.

 

Spolu s kefkou by ste mali používať aj špeciálnu zubnú pastu, určenú pre psov. V žiadnom prípade mu nedávajte ľudskú. Psíky nemajú radi mentolové príchute a niektoré zložky by pre nich mohli byť toxické. Naopak, psie pasty mávajú lákavú arómu, zľahčujú sklz štetín zubnej kefky po zubnej sklovine a navyše ich zloženie pomáha eliminovať baktérie a rozložiť zubný povlak.

Vyskúšajte tento postup na domáce čistenie:

  • Pred použitím samotnej kefky začnite s masážou ďasien pomocou prstov.
  • Po pár dňoch môžete vyskúšať, ako bude psík reagovať na zubnú pastu. Dajte mu malé množstvo ochutnať, najlepšie z prsta. Tým mu následne prejdite po ďasnách a zuboch.
  • Pokiaľ váš psík spolupracuje, nastáva ten správny čas na zubnú kefku. Nechajte ho, aby sa s novou pomôckou zoznámil, no nemal by si ju mýliť s hračkou a hrýzť ju či žuvať.
  • Neponáhľajte sa a vytvorte si postup, ktorý vám bude vyhovovať obom stranám. V žiadnom prípade nezabudnite na pochvalu. 

Pokiaľ váš psík nespolupracujte, choďte naňho pomaly, prípade spojte čistenie zubov s niečím príjemným, čo by ho motivovalo vydržať pár minút v pokoji. Vyskúšať môžete aj špeciálne gély, ústne vody a spreje. Niektoré sa dajú jednoducho pridať do krmiva alebo do vody a poriadia si zubným povlakom i nepríjemným dychom z psej papule.

Ak je protest veľmi silný, prípadne pretrváva pridlho, skontrolujte, či psíka netrápi boľavé ďasno alebo zub. V žiadnom prípade mu nepodávajte liek na bolesť, určený pre ľudí, mohli by ste mu spôsobiť závažný zdravotný problém. S riešením problému vám pomôže veterinár.

Praktické pomôcky na čistenie zubov psíka

Čistenie psích zubov môže byť dokonca aj zábava. Stačí, keď si ako pomocníkov zabezpečíte dentálne maškrty či odolné hračky so špeciálnym povrchom, ktoré masírujú ďasná a zároveň podporujú žuvanie, čo je pre zdravú ústnu dutinu vášho chlpáča veľmi dôležité.

 

Aj psie maškrty určené na starostlivosť o zuby, pomôžu predchádzať zubnému kameňu

Dentálne maškrty majú rôzne tvary i zloženie, aby sa prispôsobili ústnej dutine vášho psíka. Aj preto je dobré čítať informácie na obale a nákup prispôsobiť veku a rase.

Pes pri ich žuvaní zapája zadné zuby, ku ktorým je pri čistení sťažený prístup. Pre psíkov s paradentózou predstavuje žuvanie špeciálnych dobrôt dôležitý doplnok liečby.

Medzi preventívne opatrenia proti zubnému kameňu u psov patrí aj výber vhodného krmiva. Odborníci odporúčajú najmä granule, pri ktorých sa podľa prieskumov vytvára na zuboch menej povlaku, než pri kŕmená mäkkou stravou. Existujú aj veterinárne granule, určené pre psy a mačky s nadmernou tvorbou zubného kameňa.

Na toto si dajte pozor

Menšie psíky, ako sú napríklad ratlíci, maltézske psy, čivavy a jorkšírske teriéry, patria k druhom, ktoré sú na ochorenia ústnej dutiny extra citlivé. Pozor by si mali dávať aj majitelia rás so skráteným ňufákom (francúzske buldočky, mopsy či psíkovia shih-tzu). Predkus alebo nadmerný počet zubov si vyžaduje dôkladnú každodennú starostlivosť a pravidelnú kontrolu u veterinára.

Tú by mal aspoň raz ročne absolvovať každý pes. Najčastejšie sa spája s pravidelným očkovaním, kedy veterinár skontroluje stav chrupu a v prípade potreby navrhne odstránenie zubného kameňa. Medzi moderné spôsoby ošetrenia patrí ultrazvuk. Pri vážnejších stavoch sa zákrok vykonáva v celkovej anestézii, niekedy je nutné po ošetrení nasadiť psíkovi lieky proti bolesti a antibiotiká.

Ďalšie články k téme Čistíte psovi zuby správne? Zanedbaná hygiena ohrozuje zdravie

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie