Univerzálna masť na bradavky? Zlá voľba pre vaše bábätko!

7. 7. 2016 · 3 minúty na prečítanie
PharmDr. Lenka Globanová
PharmDr. Lenka Globanová
Univerzálna masť na bradavky? Zlá voľba pre vaše bábätko!

Mnohé mamičky trápia vysušené a popraskané prsné bradavky, ktoré sú veľmi bolestivé a mnohokrát sú dôvodom na odstavenie dieťatka od prsníka. Dá sa tomu predísť?

Dojčenie nemá byť sprevádzané bolesťou prsníkov alebo bradaviek. Spočiatku môžu byť bradavky mierne citlivé, lebo si musia zvyknúť na ich „nový účel“. Tu postačuje bežná masť s obsahom lanolínu alebo dexpanthenolu, ktoré sú pre dieťatko neškodné. Tieto látky upokojujú podráždenie a pomáhajú regenerovať pokožku. Niektoré prípravky sa nemusia pred dojčením z prsníka zmývať a bradavky tak nie sú zbytočne dráždené.

    Základom prevencie a liečby boľavých bradaviek je správne prisatie.

    Aj jediné nesprávne priloženie môže spôsobiť poškodenie bradavky. Zdrojom bolesti bradaviek však môže byť kombinácia viacerých príčin ako napríklad krátka uzdička jazyka, príliš naliate prsia či infekcia. Dôležité je pred každým dojčením umyť si ruky, aby sa zabránilo prenosu infekcie na bradavky.

    Počuli ste už o tzv. univerzálnej masti na bradavky?

    Univerzálna masť na bradavky podľa Dr. Jacka Newmana je v lekárni zarábaná masť, ktorá vznikne zmiešaním týchto zložiek: mupirocín (antibiotikum), betametazón (kortikoid), k tomu sa pridá mikonazolový prášok (protiplesňová látka). Mimochodom, všetky tieto zložky sú viazané na výdaj na lekársky predpis. Prečo asi?

    Niektoré laktačné poradkyne sa dožadujú namiešania tejto masti v lekárni a predávajú ju mamičkám bez lekárskeho predpisu a predchádzajúcej návštevy lekára. V „návodoch“ pre laktačné poradkyne sa uvádza, že táto  masť môže byť použitá pri akejkoľvek príčine bolesti bradaviek, nielen pre kandidózu (pleseň, múčnatka, soor), preto je vraj ″univerzálna″. V týchto materiáloch ďalej vysvetľujú, ako sú jednotlivé zložky úplne bezpečné pre dojčiace mamičky aj bábätko a dokonca masť netreba zmývať ani zotierať. Nielenže tým porušujú zákon, ale mamičky mnohokrát ani netušia, čo v skutočnosti ich bábätko prijíma.

    Okrem tejto „univerzálnej masti“, na bolesť hlboko v prsníku menovaný lekár odporúča v návodoch pre zdravotníckych pracovníkov (vrátane laktačných poradkýň) ibuprofen 400 mg každé štyri hodiny až do času, kým liečba nezačne účinkovať (maximálna denná dávka je 2400 mg denne). Takáto vysoká maximálna denná dávka sa v súlade s oficiálnymi zdravotníckymi informáciami môže použiť iba u ťažkých a akútnych prípadov reumatických ochorení. Predstavuje až dvojnásobné množstvo oproti odporúčanej dávke pri bežných bolestiach. Samozrejme, ibuprofen sa vylučuje do materského mlieka, takže svoju dávku si „užije“ aj váš drobček.

    Čo robiť, keď dojčenie sprevádza bolesť?

    Ak vás dojčenie bolí, nie je riešením zaťať zuby a utešovať sa, že dieťatko pije. Bolestivému dojčeniu je dôležité predchádzať a už pri prvých príznakoch akejkoľvek bolesti tento stav riešiť. Ak na bradavke vznikne trhlinka po nesprávnom priložení, je potrebné ju čo najskôr vyliečiť. Nečakajte, že sa to zlepší samo od seba. Nech je príčina bolesti bradaviek akákoľvek, dôležité je vylepšiť správne prisatie, aby bolo čo najlepšie.

    Trhlinky na bradavkách sa ľahko infikujú, najčastejšie kvasinkami rodu Candida. Infekcia spôsobená kvasinkou sa ťažko diagnostikuje, nakoľko sa ľahko zamení s bolesťou spôsobenou nesprávnym prisatím alebo vazospazmom. Ak sa bolesti bradaviek neviete zbaviť alebo sa bolesť opakovane vracia, odporúča sa navštíviť lekára, ktorý zvolí správny postup liečby.

    Takže, ak máte citlivé bradavky, siahnite radšej po bezpečnej masti, ktorá pomôže zahojiť ranky a zmiernia bolesť. Použitie akejsi „univerzálnej masti“, či vysokých dávok liekov proti bolesti nie je vhodné pre vaše bábätko. Veď, natreli by ste si vy pred jedlom tanier masťou s antibiotikom, kortikoidom a protiplesňovou látkou? Asi nie, tak to nerobte ani vášmu drobčekovi.

    O autorovi
    PharmDr. Lenka Globanová
    PharmDr. Lenka Globanová
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    PharmDr. Lenka Globanová
    PharmDr. Lenka Globanová
    Čítať viac od autora
    Upozornenie