Ako zvýšiť tvorbu materského mlieka?

3. 4. 2019 · 3 minúty na prečítanie

Materské mlieko je nenahraditeľné, má ideálne zloženie, ktoré sa prispôsobuje potrebám dojčaťa, pokrýva jeho energetické i biologické potreby, až na vitamín D a K, ktorý je potrebný dopĺňať. 

Mgr. Michaela Jarkovská
Mgr. Michaela Jarkovská
Ako zvýšiť tvorbu materského mlieka?

Význam dojčenia

Materské mlieko je nenahraditeľné, má ideálne zloženie, ktoré sa prispôsobuje potrebám dojčaťa, pokrýva jeho energetické i biologické potreby, až na vitamín D a K, ktorý je potrebný dopĺňať. Do 5.-6. mesiaca života dieťatko nepotrebuje žiadne iné tekutiny ani inú potravu. Dojčenie je nielen ideálnym prostriedkom výživy dieťaťa, ale aj momentom vytvárania  silného puta medzi ním a matkou. Na tému dojčenia prebehlo množstvo výskumov, ktoré zhodne preukázali vysoko pozitívne dopady dojčenia. Zaujímavosťou je, že dojčené deti majú nižší výskyt chorôb dýchacích ciest a tráviacej sústavy, sú menej náchylné na alergie, astmu, ekzémy a koliku, majú nižšiu pravdepodobnosť vzniku cukrovky, obesity, reumatickej artritídy, majú vyššie IQ. Navyše u žien, ktoré dojčili, sa mierne znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka pred menopauzou. Znižuje sa aj riziko vzniku rakoviny maternice, rakoviny vaječníkov, ale tiež riziko vzniku cukrovky.

Tvorba mlieka

Väčšina žien dokáže pri správnej technike dojčiť svoje dieťa. Existuje však aj skupina matiek s geneticky podmienenou neschopnosťou tvorby mlieka (1-2 z 10 000 matiek). Keď sa pri dojčení vyskytnú ťažkosti, 99% z nich sa dá vyriešiť. Obavy a strach matky z toho, že nebude mať dostatok mlieka a predčasné prikrmovanie umelou mliečnou formulou, sú najčastejšími príčinami toho, že matky dojčia krátko alebo vôbec. Avšak nejedna mamička sa počas dojčenia svojho dieťatka stretne so situáciami, kedy má pocit, že mlieka ubúda a hľadá spôsob, ako tvorbu materského mlieka podporiť. Existuje veľa dôvodov, prečo tvorba mlieka kolíše a takisto viacero spôsobov, ako ju opäť zvýšiť. Jednou z častých príčin, je podanie umelého mlieka . Na zníženú frekvenciu dojčenia kvôli dokrmovaniu, prípadne podávaniu tekutín najčastejšie fľašou, telo matky  reaguje zníženou produkciou materského mlieka. Mnohým mamičkám sa tvorba mlieka zníži aj v dôsledku toho, že sa snažia dieťatko naučiť prespať celú noc bez dojčenia. Dôležité je správne prisatie bábätka na prsník, aby uchopilo ústami čo najväčšiu časť dvorca. Brada má byť zaborená v prsníku a nos dieťaťa má byť voľný. Prikladanie dieťaťa k obom prsníkom čo najčastejšie, je najlepším spôsobom ako zabezpečiť dostatočnú tvorbu materského mlieka. Pomáha i fyzický kontakt  koža na kožu dieťatka s matkou.

Výživové doplnky a čaje na podporu tvorby mlieka

Namiešané zmesy byliniek podporujúce laktáciu sú zložené z rasce, fenyklu, anízu, zároveň majú aj priaznivý vplyv na tráviaci trakt, pôsobia proti plynatosti a tým pomáhajú dieťatku pri kŕčovitých bolestiach bruška. Ďalšou bylinkou je jastrabina lekárska, zvyšujúca tvorbu mlieka a napomáha pri upchatých mliekovodoch.

Je možné vyskúšať i homeopatickú podporu laktácie – Ricinus communis 5CH (účinná látka ricin obyčajný), nechať rozpustiť 3 x 5 guľočok pod jazykom. Odporúča sa užívať len po dobu, kým sa mlieko začne tvoriť vo zvýšenej miere. Dôležité je neumývať si zuby pri užívaní tohto prípravku zubnou pastou s obsahom mentolu, nepiť kofeínovú kávu a nejesť 30 minút pred a po užití homeopatického lieku.

V lekárni sú dostupné aj výživové doplnky v tabletách obsahujúce účinné látky zo senovky gréckej a benediktu lekárskeho. Súčasné užívanie podporuje a zvyšuje ich účinok. Ohľadom správnej techniky dojčenia a výživových doplnkov podporujúcich tvorbu mlieka, vám ochotne poradí personál v každej lekárni Dr. Max.

O autorovi
Mgr. Michaela Jarkovská
Mgr. Michaela Jarkovská
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Michaela Jarkovská
Mgr. Michaela Jarkovská
Čítať viac od autora