Pozor na dehydratáciu pri hnačke

16. 2. 2016 · 4 minúty na prečítanie

Ako sme už spomínali v článku „Ako si poradiť s hnačkou u detí“, najdôležitejším opatrením pri hnačkách u detí je rehydratácia, čiže doplnenie tekutín a iónov, aby sa predišlo poškodeniu organizmu. 

PharmDr. Peter Hnáth
PharmDr. Peter Hnáth
Pozor na dehydratáciu pri hnačke

Keďže pri hnačke dochádza aj k nedostatočnému stráveniu a spracovaniu potravy, druhým krokom pri liečbe je realimentácia – doplnenie ostatných živín. Ako teda postupovať? Stačí čistá voda alebo čaj ako to bolo niekedy zaužívané? A čo kojené deti? Nezhorší sa im hnačka pri kojení? Aké jedlá sa môžu jesť? Otázok je množstvo – odpovede sa môžu líšiť aj s ohľadom na vek dieťaťa.

Najcitlivejšie na dehydratáciu bývajú najmenšie deti – kojenci

U nich totiž býva hnačka často spojená aj so zvracaním a nástup dehydratácie býva veľmi rýchly. Stredná až ťažká forma sa môže prejaviť už v priebehu niekoľkých hodín. Preto je treba zahájiť rehydratáciu okamžite. Ak je dieťa kojené, nemalo by sa s kojením prestávať. Popri kojení je vhodné podávať aj orálny rehydratačný roztok (ORR) v dávke 10 ml/kg po každej stolici až do vymiznutia príznakov. Ak dieťa nie je kojené, vo veku do 1 roka podávame počas prvých 4 hodín iba ORR v dávke 30-150 ml/kg. Neskôr nasleduje bežné kŕmenie detskou výživou + ORR v dávke 10 ml/kg po každej stolici. Mliečnu výživu neriedime, ale podávame v štandardných dávkach. Namiesto vody je možné použiť ryžový odvar.

Čo je to ORR?

Orálny rehydratačný roztok sa používa na doplnenie tekutín a iónov pri ich strate. Odborníci určili, aké by malo byť jeho najúčinnejšie zloženie. Mal by obsahovať glukózu ako zdroj energie, ióny sodíka, ktorý zadržuje v tele vodu, draslíka, ktorý je nutný pre správnu činnosť srdca a zložku, ktorá zníži kyslosť žalúdočného prostredia. V lekárni je možné zakúpiť prípravky, ktoré po rozpustení vo vode vytvoria podobný roztok. Prípadne je k dispozícii hotový mrkvovo-ryžový odvar. Ak ale nemáme podobný prípravok doma, ORR si môžeme pripraviť aj z bežných surovín. Recept je jednoduchý:  Do 1 litra vody pridáme 2-3 lyžice glukózy (prípadne bežného cukru), 1 kávovú lyžičku soli a šťavu z citróna. Ideálne je, ak vodu nahradíme ryžovým odvarom (50g ryže varíme v litri vody a precedíme).

Roztok podávame vždy chladený (4-8°C) a po lyžičkách! Ako už bolo spomenuté, podáva sa súčasne s kojením, detskou výživou alebo s jedlami – u starších detí.

Ako postupovať u starších detí?

Počas prvých 4 hodín podávame tiež iba ORR ako u nekojených detí. Dávka je rovnaká 30-150ml/kg. Čím je dieťa mladšie, tým je na dehydratáciu citlivejšie. Množstvo podaného roztoku volíme podľa intenzity hnačky alebo prípadného zvracania. Platí však, že pri štandardných dávkach sa netreba báť „predávkovania“. Neskôr môžeme podať aj ľahké jedlá, avšak treba voliť také, ktoré nedráždia sliznicu čriev a nezhoršujú stav. Medzi „povolené“ jedlá patria mixované zemiaky (nie kaša s mliekom a maslom), ryža, banán, mrkvové pyré, kuracie mäso alebo sucháre. Spolu s jedlom podávame aj ORR v dávke 10 ml/kg po každej stolici.

Aké sú najčastejšie chyby, ktoré robíme?

Nedostatočné podávanie tekutín:

  • najmä u detí dochádza k rýchlej dehydratácii.

Podávanie iba čistej vody, čaju alebo minerálky:

  • síce je to lepšie ako žiadne tekutiny, avšak čistá voda neobsahuje ani elektrolyty (ióny), ani glukózu ako zdroj energie,
  • čaj môže obsahovať glukózu, prípadne aj citrónovú šťavu, ale neobsahuje elektrolyty (iba ak by sme ho posolili),
  •  čistá minerálna voda nie je vhodná, avšak môže sa podávať alkalická minerálka s pridaním glukózy.

Podávanie Coca-Coly (a podobných sýtených nápojov):

  •  podanie tohto nápoja je nevhodné, nakoľko zvyšuje prekyslenie organizmu,
  •  prekyslenie spôsobujú aj jablkový alebo pomarančový džús.

Hladovanie:

  • deti do 1 roka potrebujú stály prísun živín – či už vo forme mlieka alebo mliečnej výživy,
  • staršie deti síce pár hodín bez jedla vydržia, ale v prípade, že hnačka trvá dlhšie, hladovanie nepomôže urýchliť liečbu.

Nedodržiavanie diéty:

  • opakom hladovky býva nerešpektovanie zdravotného stavu a podanie jedla, ktoré zbytočne zaťaží tráviaci systém,
  • takéto jedlo ešte zhorší prejavy.

Príliš dlhá domáca liečba a neskorá návšteva lekára:

  • u detí do 1 roka je nutné lekárske vyšetrenie, ak hnačka trvá dlhšie ako 24 hodín,
  • ak je spojená s vracaním, vysokými horúčkami alebo krvou v stolici (čierna farba stolice), tak je nutné okamžité vyšetrenie u lekára,
  • u starších detí platia rovnaké pravidlá, avšak doba do vyšetrenia môže byť od 24 do 72 hodín po nástupe príznakov.

Liečba hnačiek a prípadne aj zvracania u detí sa vždy musí začať rehydratáciou. Potom sa pridáva doplnenie živín – realimentácia, a až keď nestačia tieto opatrenia, pristupuje sa k liečbe prostredníctvom liekov. Na trhu je viacero voľnopredajných prípravkov proti hnačke či iným prejavom akútnej infekcie tráviaceho systému. Pri každom podobnom prejave je treba mať dieťa pod dohľadom a sledovať jeho príjem tekutín. Pri akýchkoľvek problémoch, či pri dlhšie trvajúcej hnačke, je nutné vyhľadať lekára, lebo hnačka je nielen prejav infekcie, ale môže byť aj prejavom niektorých iných ochorení.

Ďalšie články k téme Pozor na dehydratáciu pri hnačke

O autorovi
PharmDr. Peter Hnáth
PharmDr. Peter Hnáth
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Peter Hnáth
PharmDr. Peter Hnáth
Čítať viac od autora

Upozornenie