Hnačky u detí v lete rozhodne nepodceňujte. Radšej sa im naučte predchádzať
Horúce počasie, cestovanie, nedostatočná hygiena a nevhodná strava často vedú k tráviacim problémom. Denně je z týchto dôvodov hospitalizovaných až 20 pacientov s hnačkou, pričom častokrát ide o deti.
Obsah článku
Vysoké teploty spolu s cestovaním, zníženou hygienou a nevhodným jedlom, spôsobujú množstvo tráviacich ťažkostí. V nemocniciach denne skončí až 20 pacientov s hnačkou, často sú to práve deti.
Hoci hnačka ako taká nie je považovaná za chorobu, jej príznaky vedia byť veľmi nepríjemné. Počas leta sa s ňou stretne takmer každý, no najčastejšie postihuje tých najmenších. Nebezpečnou sa stáva v kombinácii s dehydratáciou a vysokými teplotami. Pokiaľ však dodržíte určité zásady, viete sa jej celkom úspešne vyhnúť.
Kedy hovoríme o hnačke?
Vyprázdňovanie u detí závisí aj od ich veku. U dojčiat a batoliat je fyziologicky častejšia frekvencia vyprázdňovania a redšia konzistencia stolice. Dojčené deti môžu naplniť plienku aj 8 až 12krát denne, u detí na mliečnej formule je to bežné 4 až 6krát denne. Odborníci v tomto prípade stále nehovoria o hnačke.
Vo všeobecnosti platí, že hnačku definuje najmenej 3 až 5 stolíc v priebehu 24 hodín, ktorých konzistencia je riedka a množstvo predstavuje viac ako 250 gramov za deň. Akútna forma vzniká veľmi rýchlo a trvá krátko, teda menej ako 14 dní.
Bežná hnačka trvá jeden až dva dni a končí sa bez komplikácii. Avšak, práve tie sú pre hnačku u detí typické. Dehydratácia ohrozuje najmä novorodencov a dojčatá, závažný problém však môže predstavovať aj pre väčšie deti.
Na toto si dajte pozor
Lepšie než liečba funguje dostatočná prevencia. V období letných horúčav to platí dvojnásobne. Základom úspechu je osobná hygiena. Množstvo problémov sa začína práve špinavými rukami, preto dbajte na ich umývanie nielen po príchode domov, ale tiež pred každým jedlom.
Niekedy je príčinou vzniku tráviacich ťažkostí u detí iné ochorenie, užívanie liekov alebo intolerancia na mliečne výrobky. V prípade infekčnej hnačky sú spúšťačom rôzne baktérie, vírusy alebo parazity. Tie sa do tela najčastejšie dostanú spomínanou nedostatočnou hygienou alebo kontaminovanou vodou či jedlom. Dbajte na čerstvosť a kvalitu potravín, ktoré v lete deťom dávate, ako aj na ich dostatočnú tepelnú úpravu a očistenie.
Odborníci odporúčajú dodržiavať tieto preventívne opatrenia:
- Starajte sa o svoj tráviaci trakt a užívajte probiotiká
- Obmedzte stres, relaxujte a doprajte si kvalitný spánok
- Upravte svoj životný štýl, hýbte sa a dbajte na správny stravovací režim
- Udržiavajte čistotu nielen na vašich rukách, ale aj v kuchyni, kúpeľni a na toalete
- Ovocie a zeleninu pred konzumáciou vždy starostlivo umyte
- Mäso v lete rozmrazujte rýchlo a ihneď ho tepelne upravte a skonzumujte
- Buďte opatrní na zdroje vášho pitného režimu
- Pred dovolenkou si overte, aké zdravotné riziká vám v danej destinácii hrozia a poraďte sa s lekárom o prevencii
Dovolenkový režim
Pokiaľ sa chystáte do zahraničia, vyberajte si stravu a tekutiny s rozumom. Kupujte vodu v obchode v originálnom balení a uprednostňujte ju pred vodou z vodovodu. Rovnako dôležité je tiež konzumovať nápoje izbovej teploty, a nie chladené a sýtené. Citlivý detský žalúdok by mohol okamžite zareagovať hnačkou.
Pred plánovanou cestou sa odporúča nasadiť deťom i dospelým probiotiká na zlepšenie trávenia. V rámci jedál sa riaďte zlatým pravidlom cestovateľov – ak sa niečo nedá prevariť alebo ošúpať, radšej to nejedzte. Riziko predstavujú potraviny, ktoré rýchlo podliehajú skaze, ako je majonéza, tepelne neupravené jedlá alebo zmrzlina. Dbajte na zvýšenú hygienu rúk a majte vždy pri sebe dezinfekčný prostriedok na ruky, ktorým v prípade potreby ošetríte aj vypadnutý cumlík.
Dôležitá je strava
Tak, ako sú niektoré epidemiologicky rizikové potraviny na čele s výrobkami z mäsa, vajec a mlieka neznámeho pôvodu, možným spúšťačom žalúdočných problémov, býva správna strava aj najúčinnejším liekom. Mimoriadne vhodná je taká, ktorá stolicu zahustí. Patrí sem banán, ryža, varená mrkva či suchár. Základom liečby každej hnačky je tiež dostatočný pitný režim.
Pre deti sú určené špeciálne rehydratačné roztoky, ktorými okrem tekutín doplníte aj glukózu a dôležité soli. Častou súčasťou liečby sú už spomínané probiotiká, teda zdraviu prospešné baktérie, ktoré sa podieľajú na úprave črevnej mikroflóry, čím dochádza z odstráneniu pôvodcov hnačky zo zažívacieho ústrojenstva.
Ak je hnačka spojená s vracaním alebo máte problém do dieťaťa dostať dostatočné množstvo vody, je lepšie navštíviť lekára.