Neznáma piata a šiesta choroba

14. 3. 2019 · 2 minúty na prečítanie

Medzi infekčné ochorenia prejavujúce sa typickým kožným výsevom patrí viacero dobre známych strašiakov ako osýpky, šarlach, či rubeola. Častejšie sa však v detskom veku vyskytujú ochorenia, ktoré sú známe ako piata a šiesta choroba. Paradoxne ich veľa ľudí vôbec nepozná a dokážu vystrašiť nejednu mamičku.

PharmDr. Adriána Gimerová
PharmDr. Adriána Gimerová
Neznáma piata a šiesta choroba

Piata choroba

Odborne ju poznáme pod názvom Erythema infectiosum. Infekciu vyvoláva parvovírus B19, ktorý sa prenáša predovšetkým infikovanými drobnými kvapôčkami dýchacími cestami. Výskyt je typický pre koniec zimy a začiatok jari. Piata choroba postihuje predovšetkým deti, ale vírusom môžu byť nakazení aj dospelí, zvyčajne však s inými prejavmi. Inkubačná doba, teda čas od nakazenia po vypuknutie ochorenia, sa pohybuje v rozmedzí 4-21 dní. Nákazlivosť je najväčšia pred vznikom vyrážky. Zo začiatku sa prejavuje nešpecificky ako nachladenie alebo chrípka. Veľmi typickým prejavom je intenzívny červený výsev na lícach, ktoré sú na dotyk horúce. Po 1-4 dňoch sa vyrážka presúva na trup a končatiny. V priebehu dňa môže meniť intenzitu a môže sa zvýrazniť tiež po pobyte na slnku, v teple, či po kúpaní. Ustupuje do 10-14 dní.

Liečba ochorenia je symptomatická, vyžaduje predovšetkým pokoj a odpočinok, v prípade potreby lieky na zníženie teploty. Všeobecne je ochorenie dobre zvládnuteľné a ustupuje bez následkov. Zvýšenú opatrnosť si vyžadujú oslabení jedinci, deti trpiace anémiou a tehotné ženy.

Šiesta choroba

Odborne sa nazýva aj Exanthema subitum alebo Roseola infantum. Pôvodcami ochorenia sú ľudské herpes vírusy HHV-6 a menej HHV-7. K prenosu dochádza kvapôčkovou infekciou, slinami alebo priamym dotykom. Inkubačná doba trvá 5-12 dní. Väčšina prípadov sa vyskytuje u dojčiat a detí do 2 rokov. Typickým nástupným prejavom sú vysoké horúčky (do 40 ˚C) trvajúce 3-5 dní. Horúčkovité obdobie môže prebiehať bez iných príznakov, ale môže sa vyskytnúť aj opuch slizníc, zápal očných spojiviek, opuch očného okolia, zväčšené uzliny a i.. Po ústupe teplôt sa objavuje výsev ružovej farby veľkosti 2-5 mm. Začína zväčša na krku a hrudníku, ale môže sa rozšíriť aj na tvár a končatiny. Samovoľne zmizne do 1-2 dní a nezanecháva trvalé poškodenie kože. Komplikáciou tohto ochorenia sú tzv. febrilné kŕče, ktoré môžu sprevádzať prvú fázu ochorenia.

Liečba je podobne ako pri predošlej chorobe symptomatická, zameraná predovšetkým na zníženie teploty a prevenciu vzniku febrilných kŕčov. U detí používame na zníženie teploty lieky s účinnými látkami paracetamol alebo ibuprofén. Samozrejmosťou je odpočinok a dostatočný príjem tekutín. Zdraví jedinci znášajú chorobu veľmi dobre a bez následkov.

Proti týmto chorobám sa neočkuje, základom prevencie je správna hygiena rúk, posilnenie imunity a vyhnúť sa kontaktu s nakazeným pacientom.

O autorovi
PharmDr. Adriána Gimerová
PharmDr. Adriána Gimerová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Adriána Gimerová
PharmDr. Adriána Gimerová
Čítať viac od autora