Mam aginu

Otázka z 17. 6. 2023 2 minúty na prečítanie
Anonymná otázka
Mam angínu man teploti a zvraciam môžem si kúpiť niaki liek proti zvracianu
Mgr. Tamara Jakúbeková
Na otázku odpovedá
Mgr. Tamara Jakúbeková

Dobrý deň,

Ďakujeme za vašu otázku. Zápal krčných mandlí, angína, je ochorenie, ktoré najčastejšie spôsobujú baktérie. Taktiež ju môžu vyvolať vírusy alebo kvasinky. Medzi najčastejšie príznaky angíny patrí silná bolesť hrdla a s ňou spojené problémy pri prehĺtaní, biely povlak na mandliach, červené a opuchnuté krčné mandle a okolie mandlí, zápach z úst. Objaviť sa však môže aj vysoká telesná teplota, malatnosť, nechutenstvo či zvracanie. Pri vírusovej infekcii je začiatok bolesti rýchly, priebeh mierny a väčšinou čoskoro odznie. U bakteriálnej infekcie je často priebeh bolestivejší, ťažší a je potrebná antibiotická liečba (patrí výhradne do rúk lekára).
Na bolesť hrdla a zápal mandlí vám odporúčam kombinovať pastilky na cmúľanie Dorithricin so sprejom Jox. Liek Dorithricin obsahuje lokálne pôsobiace antibiotikum, antiseptikum proti mnohým baktériam a zložku na zmiernenie bolesti. Používa sa na liečbu zápalu a bolesti hrdla spojenej s bolestivým prehĺtaním a na liečbu zápalu ústnej dutiny, hrtana, hltana a ďasien vyvolaného baktériami. V prípade dospelých sa odporúča nechať pomaly rozpustiť v ústach 1-2 pastilky každé 2-3 hodiny.
Sprej Jox je liek s dezinfekčným a protizápalovým účinkom. Používa sa okrem iného aj pri angínach, zápaloch hltana a/alebo mandlí. Je vhodný aj ako podporná liečba pri súbežnej liečbe antibiotikami. Aplikuje sa priamo na postihnuté miesto (hrdlo, mandle) 1-3 vstreknutia 2-4x denne. Medzi jednotlivými aplikáciami musí byť odstup aspoň 4 hodiny. Tento liek však nie je vhodný pre ľudí so zvýšenou funkciou štítnej žľazy a vážnou poruchou funkcie obličiek.
Vo forme spreju je tiež liek Stopangin, dezinfekčný prípravok ústnej dutiny a hltanu pri zápalových a infekčných ochoreniach s miernym anestetickým účinkom. Aplikuje sa 2-3x denne 2 vstreky. Po každom použití spreju alebo pastiliek je nevyhnutné nejesť a nepiť aspoň 20 minút.
Na zmierne bolesti a horúčky je možné užívať lieky s účinnou látkou paracetamol alebo ibuprofén.
V prípade lahšej formy zvracania je postačujúce doplniť stratené tekutiny a minerály napríklad formou rehydratačného roztoku. Ak je však zvracanie intenzívne (opakujúce sa niekoľkokrát denne), je potrebné sa obrátiť na lekára, keďže tieto lieky (proti zvracaniu) sú viazané na lekársky predpis.

Prajem skorú úľavu od ťažkostí.

S pozdravom
Mgr. Tamara Jakúbeková

Najnovšie otázky v poradni