Pálenie záhy? Tiež to poznáte? A ako sa prejavuje u vás?
- Pocit pálenia v hrudi alebo v hrdle po jedle
- Pálivá, kyslá, horkastá či slaná chuť v krku, niekedy aj ťažkosti pri prehĺtaní
- Tlak za hrudnou kosťou
- Grganie
- Pocit na vracanie
Pálenie záhy je nepríjemný pocit, ktorý sa, žiaľ, vyskytuje veľmi často
Za pálenie záhy môže návrat kyslej žalúdočnej šťavy do pažeráka, a to vďaka netesnému uzavretiu dolného pažerákového zvierača. Ezofageálny reflux (alebo tiež gastroezofageálny reflux, tzv. GER) zažíva občas každý. Samotný GER zvyčajne nie je závažný, opakované problémy však môžu viesť k trvalému poškodeniu sliznice pažeráka a následným komplikáciám. Preto je pri pálení záhy, ktoré trvá dlhšie ako 14 dní, prípadne ak ťažkosti neustupujú, vhodná návšteva lekára.
Čo môže spôsobiť pálenie záhy?
- Cigarety, fajčenie
- Konzumácia niektorých jedál a nápojov:
- kofeínové nápoje, káva a alkohol
- pikantné jedlá môžu stimulovať produkciu žalúdočnej šťavy, a tým zvyšovať pravdepodobnosť pálenia záhy
- tučné mäso
- vyprážané alebo mastné jedlá
- Obezita
- Príliš tesný odev alebo opasok
- Stres a zhon
- Tehotenstvo
Ako na pálenie záhy? Vyskúšajte naše tipy:
- Aspoň tri hodiny po jedle, keď tvorba žalúdočnej šťavy dosahuje vrcholu, si neľahajte.
- Ak sa vám pálenie záhy zhoršuje po cvičení, skúste vypiť dostatočné množstvo vody, ktoré podporí hydratáciu a trávenie. S cvičením začnite najskôr 2 hodiny po jedle.
- Pri pálení záhy v spánku vám môže pomôcť vyššie podloženie hlavy. Táto poloha pomáha zabraňovať spätnému toku žalúdočnej šťavy do pažeráka.
- Dbajte na to, čo pred spaním jete a pijete – alkohol môže uvoľňovať pažerákový zvierač, čo vedie k spätnému toku žalúdočnej šťavy do pažeráka. Snažte sa večer vyhýbať mastným, korenistým a sladkým jedlám, kofeínu a sýteným nápojom.
- Pálenie záhy môže spôsobovať aj stres či zhon. Odpočívajte, relaxujte!
Pálenie záhy v tehotenstve
Aj počas tehotenstva sa môžu objaviť problémy s pálením záhy, najmä v treťom trimestri, kedy pálením záhy trpia až 2/3 tehotných žien. Počas tehotenstva telo produkuje hormóny, ktoré môžu spomaľovať trávenie a uvoľňovať zvierač medzi pažerákom a žalúdkom. Existuje potom väčšia pravdepodobnosť úniku žalúdočnej šťavy do pažeráka, pri ktorom sa objavuje pálivá bolesť v hrudnej a krčnej oblasti. Únik žalúdočnej šťavy do pažeráka môže spôsobovať aj zvyšujúci sa tlak na žalúdok pri raste dieťaťa v maternici. Zdravie dieťaťa nie je ohrozené, ale môže to byť nepríjemné pre vás.
Výhody
- Pre tehotné a dojčiace ženy
- Efektívna úľava
- Začína pôsobiť už od 40. sekundy*
- Rôzne veľkosti balenia
- Ovocná príchuť
- Vždy po ruke
Použitie
- Dospelí a dospievajúci od 12 rokov: Odporúča sa žuť alebo cmúľať 1 alebo 2 žuvacie tablety, najlepšie 1 hodinu po hlavnom jedle, pred spaním alebo pri výskyte akútnych príznakov.
- Tablety nie je potrebné zapiť vodou.
- Maximálna povolená dávka je 11 žuvacích tabliet denne.
Ak sa do 7 dní nebudete cítiť lepšie alebo sa budete cítiť horšie, obráťte sa na lekára, aby vylúčil možnost závažnejšieho základného ochorenia. Neužívajte liek nepretržite dlhšie ako dva týždne.
Špecifiká
Užívanie lieku Rennie s príchuťou pomaranča je možné aj počas tehotenstva alebo pri dojčení, ak sa užíva v súlade s písomnou informáciou pre používateľa. Ak ste tehotná alebo dojčíte, ak si myslíte, že ste tehotná alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako začnete užívať tento liek.
Zloženie
Každá tableta obsahuje 680 mg uhličitanu vápenatého, 80 mg, zásaditého, ťažkého uhličitanu horečnatého a 475 mg sacharózy ako pomocnej látky. Ďalšie informácie nájdete v písomnej informácii pre používateľa.
Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov lieku a poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom. Rennie s príchuťou pomaranča 680 mg/80 mg žuvacie tablety je liek na vnútorné použitie. *V prípade užitia dvoch tabliet naraz.
CH-20240205-42