Únava či bolesť na hrudníku. Čo pomáha po prekonaní Covid-19?

20. 4. 2021 · 3 minúty na prečítanie

Dlhodobé symptómy po vyliečení sa z COVID-19 nie sú vôbec ojedinelým javom. Na celom svete pribúdajú pacienti, ktorí sa na ne sťažujú aj niekoľko mesiacov od zistenia koronavírusovej infekcie. 

PharmDr. Júlia Kollárová
PharmDr. Júlia Kollárová
Únava či bolesť na hrudníku. Čo pomáha po prekonaní Covid-19?

Dlhodobé prejavy po vyliečení sa z COVID-19 nie sú vôbec ojedinelým javom. 

Na celom svete pribúdajú pacienti, ktorí sa sťažujú na dlhodobé symptómy, ktoré ich trápia aj niekoľko mesiacov od zistenia koronavírusovej infekcie. Hovoríme im long covid. Strpčujú život nielen seniorom, ale aj mladým ľuďom, či v minulosti zdravým a aktívnym športovcom.

Komplikácie po prekonaní ochorenia

Aj pri koronavírusovej infekcii platí, že každý človek má vybudovaný iný imunitný systém, ktorý bojuje s týmto ochorením. Preto je priebeh infekcie u jednotlivých pacientov veľmi rôzny. Je dôležité uvedomiť si, že kým u niekoho nemusia byť symptómy ochorenia žiadne, ľudia so slabšou imunitou môžu bojovať s ťažkým priebehom a často nie sú úplne fit ani dlhé mesiace po prekonaní ochorenia.

Tento stav sa nazýva dlhodobý Covid-19 (long covid). Je to multisystémové ochorenie, ktoré často nastupuje po relatívne miernych úvodných príznakoch a trvá viac ako 12 týždňov. Medzi narastajúce dlhodobé komplikácie patrí najmä dýchavičnosť, extrémna únava, poruchy spánku, bolesť hlavy, bolesť na hrudi, búšenie srdca, poškodenie obličiek, tráviace ťažkosti, zhoršený stav cukrovky, poruchy pamäti, stavy úzkosti, tŕpnutie úst a triaška.

Ako sa dostať do kondície 

Medzi dôležité aspekty liečby po long covid patrí najmä rehabilitačná liečba, dychové cvičenia a psychoterapia. Významnú úlohu pri rehabilitácii pacientov s ťažkým priebehom zohrávajú fyzioterapeuti, ktorí pomáhajú pacientom s opätovným navrátením pohyblivosti pomocou jednoduchých cvičení, ktoré zlepšujú zotavenie pľúc, dýchavičnosť a únavu. Dôležité je nájsť rovnováhu medzi aktivitou a odpočinkom, aby sa pacienti mohli postupne vrátiť do svojho každodenného života.

Okrem dýchacích ťažkostí a bolesti je tu aj psychický následok choroby. Pacienti opisujú strach z opätovného nakazenia sa a taktiež strach o svoju rodinu a blízkych. Preto sa v čo najväčšej miere treba snažiť vyhýbať stresovým situáciám a venovať sa relaxačným cvičeniam. V súčasnosti, žiaľ, nemáme na Slovensku vytvorené tzv. „post-covidové centrá“, kde by sa pacienti mohli obrátiť na komplexnú zdravotnú starostlivosť. Liečba týchto dlhodobých príznakov je symptomatická, čo znamená liečenie jednotlivých príznakov ochorenia.

Odporúčané výživové doplnky pri rekonvalescencii 

Tak ako pri každej inej chorobe, aj pri koronavírusovej infekcii môžeme posilňovať imunitu užívaním niektorých látok. Dôležité je uvedomiť si, že žiaden z uvedených prípravkov nemôžeme považovať za liečbu zameranú priamo proti ochoreniu Covid-19, a tiež treba brať do úvahy, že ich účinok nie je okamžitý, ale nastupuje po niekoľkých týždňoch pravidelného užívania.

Medzi najdôležitejšie patrí vitamín D. Jeho denná dávka by nemala prekročiť 2 000 IU (medzinárodných jednotiek). Ovplyvniť prejavy vírusových infekcií môže aj preventívne podávanie betaglukánov, odporúča sa denná dávka 250 – 500 mg a jeho užívanie je nalačno. Dôležitú úlohu v obranyschopnosti organizmu zohráva zinok, v dennej dávke 30 – 50 mg a selén v dennej dávke 50 – 100 mg.

Únava či bolesť na hrudníku. Čo pomáha po prekonaní Covid-19?

Na liečbu zvýšenej teploty a bolesti sa užívajú liečivé prípravky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu. Pri liečbe kašľa je potrebné odstrániť hlien z dýchacích ciest, a tým znížiť riziko pridružených pľúcnych infekcií. Vhodné sú liečivá ako acetylcysteín, erdosteín, ambroxol alebo bromhexín. Na podpornú terapiu kašľa sa môžu použiť aj rastlinné extrakty, ako napríklad Sladké drievko, výťažok z pelargónie alebo Horec drsný.

Čo je to COVID-19?

COVID-19 (z anglického názvu COrona VIrus Disease 2019) je infekčné ochorenie, ktoré je vyvolané koronavírusom SARS-CoV-2. Tento vírus bol prvýkrát identifikovaný v decembri 2019 v čínskom meste Wu-chan u pacientov so závažným respiračným ochorením. Najväčšia hrozba tohto neviditeľného nepriateľa spočíva v tom, že sa šíri vzdušnou cestou, takzvanou kvapôčkovou infekciou, a môžu ho prenášať aj ľudia bez akýchkoľvek prejavov ochorenia. COVID-19 postihuje najmä dýchací systém, vo vážnych prípadoch spôsobuje ťažký zápal pľúc a môže viesť až k smrti pacienta. Medzi najčastejšie príznaky ochorenia patrí horúčka nad 38  ̊C, kašeľ, sťažené dýchanie, bolesť svalov, bolesť hlavy, únava, malátnosť, strata čuchu a chuti.

Autor: PharmDr. Júlia Kollárová, farmaceut z lekárne Dr. Max Sabinov

Ďalšie články k téme Únava či bolesť na hrudníku. Čo pomáha po prekonaní Covid-19?

O autorovi
PharmDr. Júlia Kollárová
PharmDr. Júlia Kollárová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Júlia Kollárová
PharmDr. Júlia Kollárová
Čítať viac od autora

Upozornenie