Trápia vás kŕčové žily? Na toto si dajte pozor
1. 4. 2016
· 3 minúty na prečítanie
Obsah článku
Veľké, vystúpené, kŕčové žily aj drobné rozšírené žilky (metličky) sú vnímané negatívne najmä z estetických dôvodov. Neplatí tu vždy priama úmera medzi viditeľnosťou varixov a závažnosťou ochorenia. Kŕčové žily spočiatku pacienta nemusia vôbec obmedzovať. Ak sa neliečia, spôsobujú nepríjemné pocity, aj závažnejšie ochorenia: chronickú žilovú nedostatočnosť, zápal žíl, trombózu (vznik krvných zrazenín), vredy predkolenia.
Preto je potrebné varixy liečiť od prvých príznakov:
1. Pocit ťažkých nôh, pálenie, tŕpnutie, nočné kŕče
2. Opuchy nôh, bolestivosť
3. Viditeľné kŕčové žily
4. Zmeny na koži – tmavé zafarbenie, ekzém, vredy
Kŕčové žily postihujú 2-3 x častejšie ženy ako mužov. Tvoria sa najmä z povrchových žíl na nohách. V oblasti konečníka ide o tzv. zlatú žilu, hemoroidy.
Prečo kŕčové žily vznikajú? Na vine je genetika.
Žily odvádzajú krv naspať k srdcu. V nohách sa toto deje voči zemskej príťažlivosti. Spätnému toku krvi bráni systém chlopní v žilách a pevnosť steny žíl. Vrodené môže byť oslabenie steny žíl, nedostatok chlopní alebo ich nesprávne fungovanie. Žily sa rozťahujú, krv v nich ostáva stáť. Zvýšený tlak poškodzuje stenu žíl.
Čo zhoršuje prejavy ochorenia?
- užívanie liekov s obsahom estrogénov – antikoncepcia
- tehotenstvo
- dlhé státie, sedenie, sedenie noha cez nohu
- nedostatok pohybu
- nevhodná obuv – vysoké alebo žiadne podpätky, optimum je cca 3-4 cm
- tesné oblečenie brániace prúdeniu krvi
- teplo – sauna, horúci kúpeľ
- obezita
- zápcha
- fajčenie
- nevhodná strava (veľa soli, konzervantov, nedostatok vlákniny, vitamínu C, rastlinných flavonoidov)
- ochorenia, pri ktorých dochádza k poškodzovaniu ciev (vysoký krvný tlak, cukrovka, zápaly žíl)
- vek
Ako možno liečiť kŕčové žily?
Vzniknuté kŕčové žily už nemožno vyliečiť. Možno ich len odstrániť (chirurgicky, laserom, rádiofrekvenciou, sklerotizáciou). Stupeň ochorenia a následné možnosti odstránenia varixov určí lekár po vyšetrení ultrazvukom.
U ľahších foriem a ako prevencia opakovanej tvorby varixov sa odporúča:
Kompresívna liečba – nosenie kompresívnych pančúch. Môže ich predpísať lekár na zdravotný poukaz raz za pol roka (plne alebo čiastočne hradené zo zdravotného poistenia), alebo je možné zakúpiť ich za plnú sumu. Dôležitá je správne zvolená veľkosť a trieda kompresie.
Venofarmaká – lieky, ktoré „spevňujú stenu ciev zvnútra“ alebo ovplyvňujú prietokové vlastnosti krvi. Neodstránia už vzniknuté varixy, no zabraňujú zhoršeniu stavu (opuchy, zápaly žíl). Obsahujú rastlinné flavonoidy rutín, hesperidín, diosmín a vitamín C.
Pravidelný vhodný pohyb – chôdza, plávanie, bicyklovanie, tanec, nevhodné sú silové športy
Špeciálne cvičenia – tzv. „žilová gymnastika“.
Striedanie teplej a studenej sprchy – vhodné zakončiť vždy studenou vodou.
Dostatočný príjem tekutín – znižuje riziko vzniku krvných zrazenín.
Vhodná strava – bohatá na vlákninu, vitamíny, rastlinné flavonoidy (pohánka, citrusové plody, celozrnné výrobky a pod.). Naopak obmedziť príjem alkoholu, solí, rafinovaného cukru, .konzervovaných a upravovaných potravín.
Na čo si dať ešte pozor, ak trpíte na kŕčové žily?
Ženy, ktoré užívajú antikoncepciu, súčasne fajčia a čaká ich operácia, by mali upozorniť svojho lekára.
Nemusia mať viditeľné prejavy kŕčových žíl, no sú vystavené riziku trombóz (vznik krvných zrazenín). Tomuto možno predísť podaním nízkomolekulového heparínu.
Pri dlhších cestách, či už autom alebo lietadlom, je vhodné zaradiť každé 2-3 hodiny na cca 15 min prestávku na žilovú gymnastiku alebo krátku prechádzku. Počas cesty nie je vhodné sedieť s nohou preloženou cez nohu ani s kolenami v ostrom uhle. Pite dostatok tekutín, obmedzte kávu a alkohol. Ak plánujete cestu lietadlom dlhšiu ako 6 hodín, informujte svojho lekára. Uváži, či budete potrebovať preventívne užiť liek na zabránenie krvných zrazenín.