Stop poteniu

6. 11. 2017 · 3 minúty na prečítanie

Poznáte rozdiel medzi antiperspirantom a deodorantom?

PharmDr. Adriána Gimerová
PharmDr. Adriána Gimerová
Stop poteniu

Prečo sa potíme?

Za bežných okolností je potenie prirodzeným ochranným mechanizmom nášho organizmu. Jeho úlohou je predovšetkým ochladzovanie nášho tela a udržiavanie jeho stálej teploty. Pot je vylučovaný potnými žľazami, ktoré sa nachádzajú v rôznej hustote takmer na celom tele. Ich aktivita je individuálna a ovplyvnená viacerými faktormi (genetika, pohlavie, vek, hmotnosť, prostredie, a i.), preto sa niekto potí viac a niekto menej.

Rozlišujeme emocionálne potenie spôsobené stresom alebo úzkosťou, ktoré sa prejavuje takmer výhradne v podpazuší, na dlaniach rúk a chodidlách a teplom vyvolané potenie spôsobené fyzickou aktivitou alebo vyššou teplotou vonkajšieho prostredia, ktoré sa prejavuje na celom tele.

Nadmerné potenie

Hlavnou príčinou nadmerného potenia (hyperhidrózy) je zvýšená aktivita potných žliaz. Tá sa vyskytuje buď samostatne, alebo môže byť sprievodným znakom iného ochorenia (obezita, cukrovka, menopauza, úzkostná porucha). V druhom prípade je dôležité zamerať sa na primárne ochorenie a potenie by sa malo zmierniť prirodzene.

Poznáte rozdiel medzi antiperspirantom a deodorantom?

Asi najznámejším prostriedkom proti poteniu sú antiperspiranty

Nájdeme ich vo forme sprejov, guličiek, gélov, tuhých tyčiniek, či krémov. Sú to kozmetické výrobky, ktoré obsahujú účinné látky „upchávajúce“ potné žľazy a následne znižujúce množstvo potu, ktorý sa dostane na povrch kože. Najpoužívanejšími sú tzv. hliníkové soli, ktoré nájdeme v zozname ingrediencií ako aluminium chlorohydrate a pod. Navyše majú aj mierne antibakteriálny účinok, ktorý pomáha zmierňovať zápach. Ďalšími zložkami pridávanými na zmiernenie nepríjemného zápachu sú parfumy, ktoré ho prekrývajú. Pre okamžitý pocit sucha a osvieženia sa zvykne pridávať aj alkohol.

Správne by sa antiperspiranty mali používať večer pred spaním na umytú pokožku a prípadne znovu ráno. Ak vás trápi citlivá pokožka, je lepšie dať prednosť antiperspirantom z lekárne, ktoré zväčša neobsahujú parabény. Tiež je vhodné sa vyvarovať obsahu alkoholu prípadne aj parfumov. Dôležité je neaplikovať antiperspiranty na čerstvo depilovanú, alebo inak podráždenú pokožku.

Deodoranty na rozdiel od antiperspirantov nemajú schopnosť znížiť potenie

Ich hlavnou úlohou je zmiernenie zápachu spôsobeného baktériami žijúcimi na povrchu kože. Vo vlhkom a teplom prostredí sa baktérie rozmnožujú rýchlejšie a vo väčšej miere rozkladajú pot a produkujú látky, ktoré sa prejavujú ako telesný zápach. Hlavnými zložkami deodorantov sú teda látky, ktoré pôsobia antimikrobiálne a potláčajú tvorbu zapáchajúcich látok. Môžu tiež obsahovať alkohol, ktorý má mierne antimikrobiálny účinok. Na maskovanie zápachu sa pridávajú parfumy, alebo esenciálne oleje. Deodoranty sa môžu aplikovať podľa potreby počas celého dňa.

Režimové opatrenia

Nevyhnutnosťou je pravidelná hygiena, ktorá okrem zmiernenia zápachu predchádza aj rozmnožovaniu kvasiniek žijúcich na povrchu našej kože a slizníc. Kvasinkám sa výborne darí vo vlhkom a teplom prostredí, čo znamená, že pri nadmernom potení sme vystavení vyššiemu riziku ich premnoženia a rozvoja mykózy.

Na trhu už nájdeme aj špeciálne sprchové gély s antimikrobiálnymi prísadami, ako aj jednorazové absorpčné vložky do podpazušia, ktoré dokážu absorbovať nadmerný pot a chránia nás pred neželanými „mapami“ na oblečení. Samozrejme by sme mali uprednostňovať vzdušné a prírodné materiály oblečenia pred syntetickými vláknami a vyberať si skôr tmavé farby, príp. bielu, ktoré dokážu lepšie maskovať. Pri problémoch s nadmerným potením sa tiež odporúča obmedziť príjem alkoholu, kofeínu, ale aj korenistých a pikantných jedál, ktoré môžu tento stav zhoršovať.

 

Prírodní pomocníci

Najznámejšou bylinkou používanou pri nadmernom potení je šalvia lekárska, ktorá sa dá užívať vo forme čaju, ale aj na kúpele postihnutých oblastí. Použitie by malo byť pravidelné a dlhodobé. Podobne pôsobí aj yzop lekársky. Vhodné je tiež piť čaje z bylín podporujúcich očisťovanie a detoxikáciu organizmu ako žihlava alebo praslička roľná.

Ďalšie články k téme Stop poteniu

O autorovi
PharmDr. Adriána Gimerová
PharmDr. Adriána Gimerová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Adriána Gimerová
PharmDr. Adriána Gimerová
Čítať viac od autora