Prírodné liečivá na kašeľ, bolesť, či zápal

21. 1. 2016 · 3 minúty na prečítanie

V súčasnosti je návrat k tradíciám populárny trend. Obnovenie prírodných materiálov, vytváranie domovov v vidieckom štýle a hľadanie inspiracie v minulosti v móde a obliekaní sú príklady tohto trendu.

 

PharmDr. Zdenka Bartošová
PharmDr. Zdenka Bartošová
Prírodné liečivá na kašeľ, bolesť, či zápal

Návrat k tradíciám je v súčasnosti veľkým trendom. Vraciame sa k prírodným materiálom, domy si zariaďujeme vo vidieckom štýle, v móde a obliekaní hľadáme inšpiráciu v minulosti. Podobný návrat k tradíciám je vidieť aj pri voľbe potravín či kozmetiky a výnimkou nie sú ani prípravky z lekárne.  Návrat k prírodnej liečbe je silným trendom najmä pri ľahších ochoreniach, či pri prevencii. Prírodné liečivá nie sú nijakou novinkou - ich účinky boli objavené už v dávnej minulosti. Liečili nimi ľudoví liečitelia a boli základom pre vývoj klasických liekov. Dnes máme na výber. Môžeme sa liečiť klasickou medicínou alebo tou prírodnou. Obe majú svoje výhody.

 

Rastliny si môžeme vlastnoručne nazbierať, vysušiť a  pripraviť z nich liečivé prípravky. Aby nestratili svoj účinok, je potrebné presne dodržiavať podmienky ich zberu, sušenia a spracovania. Kto si nestihol nasušiť bylinky počas leta, môže samozrejme zájsť do  lekárne alebo špecializovanej predajne, ktoré ponúkajú široký výber byliniek – čerstvých, sušených alebo z nich pripravených produktov. V tomto období nás trápi najmä prechladnutie, spojené z nádchou, kašľom a bolesťou hrdla.  Častejšie siahame po bylinkových čajoch. Kúpené v lekárni sa obyčajne len zalejú horúcou vodou a lúhujú niekoľko minút.

 

Ak si však bylinky nazbierame sami a chceme si z nich pripraviť ,,niečo na prechladnutie“, musíme sa riadiť presným postupom. 

Zápar z kvetov a listov lipy nám poslúži, keď sa potrebujeme ,,poriadne vypotiť“. Vysušenú rastlinu (tzv. drogu) navlhčíme a zalejeme vriacou vodou. Lúhujeme 15-30 minút pri izbovej teplote a následne scedíme cez sitko, plátno alebo gázu. 

Častým prejavom prechladnutia je kašeľ. Vtedy nám pomôže zápar z materinej dúšky, ktorý uľahčí odchod hlienov. Pre túto rastlinku je charakteristické, že jej lístky po rozmliaždení príjemne voňajú. 

Vhodný na riedenie hlienov je aj odvar z listov skorocelu kopijovitého. Nasušené rastlinné časti zalejeme vodou a varíme 10 minút vo vodnom kúpeli pri teplote 90°C. Odstavíme a lúhujeme ďalších 15 minút v prikrytej nádobe. Vyvretú vodu doplníme a prelejeme cez sitko, plátno alebo gázu. Skorocel je aj súčasťou mnohých sirupov na vykašliavanie. Ak máme nasušených viac druhov byliniek, na kašeľ si môžeme pripraviť zápar z lyžice skorocelu, lyžice listov podbeľa a vňate prasličky, ktorý zalejeme 2,5 dcl vody. Môžeme ho osladiť medom a pijeme trikrát denne.

Pri bolesti hrdla prichádza na pomoc šalvia lekárska. Hrdlo vydezinfikuje, zmierni bolesť a pôsobí protizápalovo. Nájdeme ju v kloktadlách, pastilkách a tiež v čajových zmesiach. Šalvia sa používa aj v kuchyni ako korenina do mäsa, pretože podporuje trávenie.

Pri upchatom nose a dutinách pôsobí uvoľňujúco rumanček pravý, ktorým sa naparujeme. Ľahko ho nájdeme, pretože rastie takmer vo všetkých oblastiach Slovenska. Zbierame celé úbory, alebo kvitnúcu vňať.

 

 

Echinacea purpurová je posvätná rastlina severoamerických indiánov, ktorá sa u nás udomácnila. Siahame po nej, keď potrebujeme zvýšiť imunitu, alebo pri prechladnutí. Urýchli liečbu a zmierni prejavy. Z jazykových kvetov alebo koreňov pripravíme extrakt, ktorý zalejeme 40% etanolom v pomere 1 diel drogy na 4 diely liehu. Tri týždne necháme lúhovať, občas premiešame. Potom tekutinu prefiltrujeme do hnedých fľaštičiek. Preventívne užívame 3x denne 20 kvapiek, pri prechladnutí môžeme zvýšiť dávku až na 50 kvapiek.

Rastliny sú skvelí pomocníci. Avšak, môžu meniť účinok niektorých liekov, preto ľudia trpiaci chronickými chorobami a  dlhodobo užívajúci lieky, by sa o vhodnosti byliniek mali najskôr poradiť s lekárom alebo lekárnikom.

O autorovi
PharmDr. Zdenka Bartošová
PharmDr. Zdenka Bartošová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Zdenka Bartošová
PharmDr. Zdenka Bartošová
Čítať viac od autora