Nie je more ako more. Každé je vhodné na inú diagnózu

10. 7. 2020 · 5 minút na prečítanie

Súhra rôznych faktorov počas letnej dovolenky, ako teplo, oddych, dobré jedlo a kúpanie sa v mori má množstvo blahodarných účinkov. Práve preto je dovolenka pri mori veľmi obľúbená.

PharmDr. Henrieta Tvarušková
PharmDr. Henrieta Tvarušková
Nie je more ako more. Každé je vhodné na inú diagnózu

 

Slnko, piesok, more a relax. To je to, po čom túži väčšina z nás počas letnej dovolenky. Súhra rôznych faktorov, tepla, oddychu, dobrého jedla a kúpania sa v mori má množstvo blahodarných účinkov. Práve preto je dovolenka pri mori veľmi obľúbená.

V súčasnej situácii, ktorú aktuálne prežívame, s množstvom obmedzení, je o čosi náročnejšie kamkoľvek vycestovať. Berme to však z tej lepšej stránky, aspoň môžeme dôkladne zvážiť, kam sa vyberieme pri najbližšej príležitosti.

Pokiaľ sme zdraví, vyberáme si dovolenku podľa záujmu, finančných a časových možností. Ak sme chorí a máme napríklad celoročne kožné ťažkosti, zníženú imunitu, alergickú nádchu či astmu, musíme si nájsť vhodnú destináciu s ohľadom na zdravotný stav. Iná lokalita je vhodná pre ľudí s respiračnými ťažkosťami, iná v prípade kožných problémov alebo alergie.

Je veľmi dôležité, aby si najmä alergici vopred zvážili správny termín a vhodné miesto svojej dovolenkovej destinácie, aby počas letného odpočinku prišli do kontaktu s čo najnižším množstvom alergénov. Pláž môže byť ideálnym miestom, kde si môžete vychutnať blahodarné účinky slaného vzduchu a liečivých účinkov mora.

Nie je more ako more

Moria sa od seba odlišujú slanosťou, teplotou, množstvom minerálov a stopových prvkov, a tým aj účinkami na zdravie. Lekári odporúčajú pobyt pri mori nielen pacientom s dýchacími ťažkosťami, ale aj tým, ktorých trápia problémy s kožou. Niektorí dokonca dostávajú presné odporúčania, koľko času majú pri mori stráviť a ako často k nemu zavítať. Používanie morskej vody na lekárske účely má dokonca svoj odborný názov. Hovoríme o talasoterapii. Základ tohto slova pochádza z gréckeho thalassa, čo v preklade znamená more. Základy tejto procedúry môžeme pozorovať už v minulosti. Už antickí lekári poznali priaznivé účinky morskej vody a morského vzduchu. V súčasnosti pobyty pri morskom prostredí odporúčajú aj naši lekári.

Destinácia pre kožné ťažkosti

Ak patríte medzi ľudí, ktorých trápia kožné problémy, mali by ste sa vybrať k Mŕtvemu alebo k Jadranskému moru.

Mŕtve more – je bezodtokové jazero na hraniciach Jordánska a Izraela. Vďaka tomu, že má vysokú koncentráciu soli, pôsobí liečivo na ekzémy, na psoriázu a na lupienku. Slanosť vody v Mŕtvom mori je až 33 %, čo konkrétne znamená obsah solí 330 gramov v jednom litri vody. Vďaka vysokým teplotám vzduchu sa voda rýchlo odparuje, takže už len obyčajné dýchanie pôsobí výrazne terapeuticky. Pre toto more je navyše typické, že vo vode prevažujú horečnaté soli a je tam pomerne veľa selénu. Práve síran horečnatý má liečebný efekt na kožu.

 

Nie je more ako more. Každé je vhodné na inú diagnózu

Jadranské more – Chorvátsko alebo Taliansko patria k našim obľúbeným dovolenkovým destináciám a práve tu si môžeme dopriať poriadnu dávku liečebných účinkov Jadranského mora. Je veľmi slané a vďaka tomu ideálne na regeneráciu pokožky a dýchacích ciest. Obsahuje až 40 gramov soli na 1 liter vody a práve to sa podpisuje pod jeho priaznivé účinky na pokožku ľudského tela. Morská voda z Jadranu je predurčená na prevenciu i na liečbu hlavne lupienky, atopického ekzému, astmy, ale aj alergických ochorení horných dýchacích ciest.

Destinácia pre ľudí s dýchacími problémami

Ak trpíte častými ochoreniami dýchacích ciest, mimoriadne priaznivé je vdychovanie morského aerosólu s obsahom solí. Vyplachovanie nosa slanými roztokmi je bežná forma terapie mnohých ľudí, ktorí trpia sennou nádchou alebo zápalmi nosovej dutiny. Morská voda výborne regeneruje sliznicu dýchacích ciest.

Egejské more – nájdeme ho medzi Balkánskym polostrovom, Malou Áziou a Krétou. Je ideálne pre alergikov, pre ľudí so zníženou imunitou, s častými infekciami dýchacích ciest a s astmou.

Baltské more – je zo všetkých morí najmenej slané. V strede severného Baltského mora je iba 1 percento soli. Na plážach dominuje čisté ovzdušie s vysokým obsahom jódu a so zvláštnou mikroklímou, ktorá je ideálna pre dýchacie cesty. Je tu síce chladnejšie podnebie, ale krásne pláže sú ideálne na posilnenie imunity. Odporúča sa najmä astmatikom a ľuďom s cievnymi aj so srdcovými chorobami.

Obsah iónov jódu a vápnika je pri mori výrazne vyšší ako inde vo vnútrozemí, vzduch obsahuje menej baktérií a peľov, čo výrazne regeneruje sliznicu dýchacích ciest, a preto takýto pobyt výrazne zlepšuje zdravotný stav alergikov.

Stačí týždeň?

Veľmi dôležitá je aj dĺžka pobytu pri mori. Odborníci odporúčajú minimálne 10 dní. Aby došlo k preladeniu organizmu a k zlepšeniu imunity, optimálne sú 3 týždne. Pobyty kratšie ako desať dní pôsobia relaxačne najmä na psychiku a treba ich brať ako rekreáciu.

Paradoxom je, a mnohých tento fakt môže zaskočiť, že chronický zápal sa zmenou prostredia môže zaktivizovať. Slnko, morská voda, vzduch naštartujú imunitné procesy v našom organizme a to sa môže prejaviť u niektorých prvotným zhoršením ich stavu. Prejavuje sa to zahlienením, kašľom alebo zhoršením ekzému. Preto sa týždňová dovolenka občas končí sklamaním, že deti sa vrátia z dovolenky choré. Je to však začiatok ozdravujúceho procesu. Je dôležité z pobytu pri mori vyťažiť čo najviac. Preto sa odporúča skorá ranná prechádzka, keď sa vdychuje morský aerosól, ktorý je chladnejší ako cez dennú horúčavu. Ranný beh či iné cvičenie pri mori okrem posilnenia zdravia naštartujú deň pozitívnou energiou. Keďže organizmus je komplex rôznych prepojených procesov, aj psychická pohoda, dobré dovolenkové jedlo, slnko, vlhké teplé prostredie môžu mať priam zázračné účinky.

Autor: PharmDr. Henrieta Tvarušková, farmaceut z lekárne Dr. Max

Ďalšie články k téme Nie je more ako more. Každé je vhodné na inú diagnózu

O autorovi
PharmDr. Henrieta Tvarušková
PharmDr. Henrieta Tvarušková
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Henrieta Tvarušková
PharmDr. Henrieta Tvarušková
Čítať viac od autora

Upozornenie