Inkontinencia nie je tabu!

25. 5. 2018 · PharmDr. Michal Trgo · 4 minúty na prečítanie

Vedeli ste, že na Slovensku žije viac ako 500 000 ľudí, ktorí trpia niektorým zo štádií inkontinencie? Tento počet je dokonca väčší, ako počet pacientov s cukrovkou.

Medzinárodná spoločnosť pre kontinenciu, ktorá bola založená už v roku 1971, definuje inkontinenciu ako samovoľný a nechcený únik moču, ktorý predstavuje zdravotný, psychosomatický, sociálny a hygienický problém. Napriek vysokému výskytu ochorenia zostáva tento zdravotný problém často podceňovaný a pacienti sa hanbia vyhľadať odbornú pomoc. Inkontinencia sa však dá v mnohých prípadoch úspešne liečiť alebo sa dajú aspoň vo veľkej miere zmierniť jej nepríjemné prejavy, čo vedie k zlepšeniu kvality života pacienta.    

 

 

Inkontinencia môže mať niekoľko príčin
Strata schopnosti ovládať vylučovanie moču postihuje až 25 % žien na Slovensku a výrazne sa začína prejavovať po 55. roku života. Toto ochorenie sa však nevyhýba ani mladším ženám a mužom, no ich počet je výrazne nižší. Príčinou vzniku inkontinencie môžu byť vrodené anomálie, alebo ochorenia postihujúce dolné močové cesty a oblasť panvy. Dôvodom vzniku môže byť aj postihnutie nervov, ktoré zaisťujú správnu funkciu močových ciest. Inkontinencia môže sprevádzať aj iné ochorenia, ako napríklad cukrovku alebo zväčšenú prostatu u mužov.  
Rizikovým faktorom vzniku inkontinencie je aj genetická predispozícia, či pôrod u žien. U fajčiarok sa vyskytuje inkontinencia 2 až 3-krát častejšie ako u žien nefajčiarok a obezita taktiež výrazne zvyšuje riziko vzniku tohto ochorenia.
 
Tri stupne inkontinencie
Občasný únik moču po kvapkách, ktorý sa prejavuje maximálne 1 – 2x denne, sa označuje ako prvý stupeň inkontinencie. Druhý stupeň zodpovedá častému úniku moču niekoľkokrát cez deň a je potvrdený lekárom na základe anamnézy alebo testami. Trvalý únik moču niekoľkokrát denne aj v noci a v ľahu spadá do kategórie tretieho stupňa. Tento stupeň sa vyskytuje prevažne u ležiacich pacientov a býva spojený aj s inkontinenciou stolice.   
 
Prvým krokom by malo byť cvičenie
Každú liečbu pacienta s inkontinenciou by mali sprevádzať režimové opatrenia, medzi ktoré môžeme zaradiť úpravu životného štýlu v podobe redukcie telesnej hmotnosti či ukončenia fajčenia. Cviky zamerané na posilnenie svalov panvového dna (tzv. Kegelove cvičenia) sú pri tomto zdravotnom probléme veľmi efektívne a výsledkom je citeľné a veľmi často pozorovateľné zmiernenie nepríjemných príznakov. Vo vážnejších prípadoch je po lekárskom vyšetrení potrebné tlmenie nadmernej aktivity močového mechúra pomocou liekov.       
 

 

Pomôcky pre inkontinenciu
Zdravotnícke pomôcky používané pri inkontinencii pomáhajú ľuďom výrazne zlepšiť kvalitu života. Môžeme ich rozdeliť do troch veľkých skupín. V závažnejších prípadoch sa používajú zberné pomôcky odvádzajúce moč do zberných vreciek, či obštrukčné pomôcky, ktoré slúžia na zovretie močovej rúry. Najrozšírenejšou a najpoužívanejšou skupinou sú však absorpčné pomôcky. Pri ľahkom až strednom stupni úniku moču sa používajú vložky, pri ťažšej inkontinencii moču sú používané plienkové nohavičkyvkladacie plienky. Vložky pre mužov majú špeciálny tvar. Fixujú sa klasickou spodnou bielizňou alebo špeciálnymi fixačnými nohavičkami.
 
Naozaj sú inkontinenčné vložky iné ako menštruačné?
Krv a moč sa od seba odlišujú a to nie iba hustotou, preto je potrebné rozlišovať aj použitie menštruačných a inkontinenčných pomôcok. Najmenšie inkontinenčné vložky sú podobné vložkám menštruačným, väčšie majú niekoľkonásobne väčšiu savosť. Obávaným sprievodným znakom pri inkontinencii je nepríjemný zápach. Preto tieto vložky vo svojom vnútri obsahujú absorbent, ktorý viaže moč, redukuje zápach a zároveň znižuje množstvo baktérií, ktoré spôsobujú rozklad moču a tým vznik zápachu.
 
Keď vložky nestačia
Pri závažnejšej alebo úplnej inkontinencii moču sa používajú plienkové nohavičky, vkladacie plienky a plienky. Kým pri vložkách pre ľahkú inkontinenciu sa ich savosť pohybuje v hodnotách od niekoľko mililitrov tekutiny až približne do pol litra, pri vkladacích plienkach a plienkových nohavičkách má ich savosť hodnotu aj viac ako dva litre. Záleží od veľkosti a typu konkrétneho produktu.   
 

 

Pomôže mi zdravotná poisťovňa?
V neposlednom rade, väčšina zdravotníckych pomôcok používaných pri inkontinencii je hradená zdravotnou poisťovňou. O ich predpise na lekársky poukaz rozhoduje odborný lekár (urológ, gynekológ alebo neurológ) na základe zdravotného stavu pacienta. Ministerstvo zdravotníctva SR stanovuje spôsob predpisovania a úhrady zdravotníckych pomôcok podľa stupňa inkontinencie. Pre pacientov s prvým stupňom inkontinencie zdravotné poisťovne nehradia zdravotnícke pomôcky. Pri druhom stupni majú pacienti každý mesiac nárok na pomôcky v hodnote 14,77 € a pri najzávažnejšom treťom stupni je hodnota mesačného finančného limitu 51,94 €. V rámci limitu hradeného zdravotnou poisťovňou si môžu pacienti nakombinovať rôzne typy vložiek alebo plienok. Napríklad jeden typ na deň a iný typ na noc.
    
Ako postupovať, keď zistím že trpím inkontinenciou?
1. Inkontinencia vo veľkej miere ovplyvňuje každodenný život a znižuje jeho kvalitu. Preto je potrebné začať riešiť tento zdravotný problém čo najskôr.
2. K návšteve odborného lekára potrebujete výmenný lístok. Preto je potrebné najskôr navštíviť všeobecného lekára, ktorý vás odporučí na vyšetrenie k lekárovi - špecialistovi (urológ, gynekológ).
3. Ten na základe výsledkov určí stupeň inkontinencie a rozhodne o možnostiach liečby alebo odporučí používanie zdravotníckych pomôcok. Vyšetrenie sa skladá zo spracovania dôkladnej anamnézy, rozboru moču, ultrasonografického vyšetrenia alebo vypracovania tzv. denníka močenia.
4. Všeobecný lekár môže na základe výsledkov od lekára špecialitu predpísať zdravotnícke pomôcky na lekársky poukaz. S poukazom si môžete zdravotnícke pomôcky vyzdvihnúť v lekárni. Jeho platnosť je jeden mesiac odo dňa vystavenia.

O autorovi
PharmDr. Michal Trgo
PharmDr. Michal Trgo
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Michal Trgo
PharmDr. Michal Trgo
Čítať viac od autora