Čo pomáha na pálenie záhy?

14. 9. 2015 · 2 minúty na prečítanie

Okrem dodržiavania zdravého životného štýlu a obmedzenia konzumácie potravín, ktoré pálenie záhy spôsobujú, môžu pomôcť aj prípravky z lekárne. Je veľmi dôležité vybrať správny liek podľa toho, ako často sa ťažkosti prejavujú.

Mgr. Katarína Tilandyová
Mgr. Katarína Tilandyová
Čo pomáha na pálenie záhy?

Rýchla prvá pomoc

Antacidá sú lieky, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu a používajú na potlačenie príznakov pri krátkodobých ťažkostiach alebo ako rýchla pomoc. Patria sem prípravky s obsahom solí hliníka, vápnika a horčíka. Nevýhodou je krátkodobá úľava a nutnosť častejšieho podávania. Sú dostupné ako žuvacie tablety, pastilky alebo supenzie. Kvôli interakciám s niektorými liekmi je potrebné dodržať dvojhodinový odstup od užitia iných liekov.

Najmä pri predávkovaní môžu mať nežiaduce účinky:

  • soli hliníka spôsobujú zápchu,
  • naopak, soli horčíka hnačku,
  • mnohé prípravky obsahujú ich kombináciu, čím sa tieto nežiaduce účinky znížia.

Pre tehotné ženy sú vhodné antacidá s účinnou látkou kyselinou algínovou, ktorá v žalúdku vytvára ochrannú vrstvu. Tá pláva na povrchu žalúdka, čím bráni prenikaniu žalúdočnej kyseliny do pažeráka. Pre deti od 12 rokov sú vhodné perorálne suspenzie alebo žuvacie tablety. U mladších detí je vhodná konzultácia s lekárom.

Ak sa pálenie záhy prejavuje častejšie

Liečivá nazývané H2 - blokátory sú vhodné pri ľahkej forme. Spôsobujú blokádu na histamínových receptoroch v žalúdku, čím znižujú tvorbu žalúdočnej kyseliny. Sú dostupné aj ako voľnopredajné lieky s nižšou silou (účinná látka ranitidín 75 mg) alebo ako lieky viazané na lekársky predpis (účinná látka ranitidín, famotidín), kde účinok trvá dlhšie ako u antacíd a dávkujú sa 1-2x denne.

 

Pri dlhodobom a častom pálení záhy sa podávajú liečivá, ktoré nazývame inhibítory protónovej pumpy. Bránia nadmernej tvorbe žalúdočnej kyseliny a ochraňujú sliznicu žalúdka. Väčšina z nich je viazaná na lekársky predpis (účinná látka omeprazol, ezomeprazol, pantoprazol), avšak sú dostupné aj voľnopredajné lieky s nižšou silou liečiva (účinná látka pantoprazol 20 mg). Ich výhodou je dlhodobý účinok a pohodlné dávkovanie 1x denne nalačno.

V prípade, že sa ťažkosti objavujú častejšie alebo neustupujú ani po liečbe voľnopredajnými liekmi, je potrebné navštíviť lekára, ktorý určí diagnózu a zvolí vhodnú liečbu. U starších ľudí treba bolesti na hrudi venovať zvýšenú pozornosť, pretože môže byť nielen signálom pálenia záhy, ale aj srdcového infarktu.

 

Ďalšie články k téme Čo pomáha na pálenie záhy?

O autorovi
Mgr. Katarína Tilandyová
Mgr. Katarína Tilandyová
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Katarína Tilandyová
Mgr. Katarína Tilandyová
Čítať viac od autora

Upozornenie