Čo by vám mal o vašich liekoch povedať lekár a lekárnik?

28. 11. 2018 · 3 minúty na prečítanie

Dostali ste od lekára recepty s predpísanými liekmi a neskôr ste zistili, že vlastne vôbec neviete, ktorý liek je na čo, ako ich správne užívať a koľko vás to všetko bude stáť? Základom je nebáť sa opýtať!

PharmDr. Adriána Gimerová
PharmDr. Adriána Gimerová
Čo by vám mal o vašich liekoch povedať lekár a lekárnik?

Čo sa pýtať u lekára?

Zákon o zdravotnej starostlivosti udeľuje lekárom a ostatným zdravotníckym pracovníkom povinnosť zrozumiteľne vysvetliť pacientom ich zdravotný stav a aj následnú liečbu a určené režimové opatrenia. Je teda vašim právom opýtať sa na účinok jednotlivých liekov a ich správne užívanie, ak máte pocit, že tomu dostatočne nerozumiete, prípadne vám to lekár dostatočne nevysvetlil. Na tomto mieste je tiež vhodné informovať lekára o ostatných liekoch, ale aj výživových doplnkoch, ktoré užívate pravidelne. Pre lekára ste často jediný zdroj informácií a môže sa napríklad stať, že vám rovnaký liek predpíše napr. ortopéd aj neurológ. Z duplicitného užívania liekov potom hrozí vyššie riziko nežiaducich účinkov a pod. Ak si neviete zapamätať zložité názvy, pokojne si všetko napíšte na papier a ukážte pri návšteve lekárovi. Dôležité je tiež upozorniť lekára na iné ochorenia, ktoré môžu ovplyvniť účinky a vylučovanie liekov (napr. ochorenie pečene alebo obličiek) alebo sú pri nich iné riziká (alergie na lieky, tehotenstvo a dojčenie).

 

Od 1.12.2011 platí na Slovensku povinnosť predpisovať určité skupiny liekov prostredníctvom ich účinnej látky – generická preskripcia. V praxi to znamená, že lekár na recepte vypíše názov účinnej látky, obsah účinnej látky v jednej dávke a počet dávok. Lekár má možnosť odporučiť liek od konkrétneho výrobcu, ktorý je uvádzaný v zátvorkách na konci predpisu. Zákonnou povinnosťou lekára je informovať pacienta o maximálnej výške doplatku pacienta za navrhovaný liek. Je tiež povinný informovať pacienta o možnosti vybrať si náhradný liek, napr. s nižším doplatkom, ak taký existuje. Pacient má teda už u lekára možnosť poradiť sa o výbere lieku s nižším doplatkom a znížiť si tak celkové náklady na liečbu.

 

Čo sa pýtať v lekárni?

Hoci sa pri výdaji liekov viazaných na lekársky predpis v lekárni predpokladá, že pacient je už poučený lekárom o liečbe, lekárnik sa aj napriek tomu vždy uistí či pacient pozná užívanie všetkých liekov. Pri nových liekoch, prípadne liekoch, ktoré sa užívajú nárazovo (antibiotiká, analgetiká, masti, očné kvapky a pod.) vysvetlí dávkovanie a vyznačí ho aj na obale lieku. Lekárnik vás tiež upozorní, ak je potrebné vynechanie nejakej potraviny z jedálnička alebo iné opatrenie počas liečby danými liekmi. Rovnako však platí, že ak niečomu nerozumiete, alebo vás lekárnik dostatočne neinformoval, netreba sa báť opýtať. Lekárnik ako odborník na lieky vám dokáže zodpovedať na všetky otázky týkajúce sa liekov od ich kompletného zloženia, cez uchovávanie, dávkovanie, interakcie s inými liekmi a niektorými výživovými doplnkami atď. Podobne ako u lekára, aj v lekárni je vhodné informovať lekárnika o iných liekoch a výživových doplnkoch, ktoré užívate. Môže vás upozorniť na nevhodnú kombináciu a odporučiť konzultáciu s vašim lekárom.

 

V rámci výdaja liekov viazaných na lekársky predpis môže lekárnik so súhlasom pacienta vydať namiesto originálu generikum a opačne, prípadne zameniť jedno generikum za druhé. Ten má podobne ako lekár zákonnú povinnosť informovať pacienta o možnosti výberu náhradného lieku a o výške doplatku za všetky náhradné lieky, ktoré je možné na základe daného predpisu vydať. Pacient má teda možnosť sa priamo v lekárni rozhodnúť, či si vyberie liek od výrobcu, ktorého navrhol lekár, alebo sa poradí s lekárnikom o inej, napr. lacnejšej alternatíve.

 

O autorovi
PharmDr. Adriána Gimerová
PharmDr. Adriána Gimerová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Adriána Gimerová
PharmDr. Adriána Gimerová
Čítať viac od autora