Ako zistím, že mám helikobaktera?

1. 8. 2017 · 3 minúty na prečítanie

Infekcia Helicobacter pylori je veľmi bežná. Viete, aké príznaky tieto ochorenie môže spôsobiť a ako sa s ním môžete vyporiadovať?

PharmDr. Peter Šimko
PharmDr. Peter Šimko
Ako zistím, že mám helikobaktera?

 

Infekcia Helicobacter pylori patrí medzi veľmi časté. Poznáte príznaky tohto ochorenia a ako sa lieči?

 

 

Vedeli ste, že tráviaci systém produkuje množstvo hormónov a podieľa sa aj na imunitnej obrane organizmu?
Náš tráviaci systém predstavuje viacero na seba nadväzujúcich orgánov, počnúc ústnou dutinou, cez žalúdok a črevá, končiac análnym otvorom. Jeho úlohou je príjem, spracovanie a vstrebávanie potrebných látok (živín, vody, minerálnych a stopových prvkov) a vylučovanie látok telu škodlivých. Je to zložitý systém, ktorý nie je riadený našou vôľou.

Najčastejším ochorením žalúdka je peptidický vred.

Poruchy trávenia môžu byť spôsobené zníženou tvorbou tráviacich enzýmov, kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, alebo žlčových kyselín. Poruchy vstrebávania živín (malabsorpcie) sa často kombinujú s poruchami trávenia.

Chemická premena požitej potravy začína v žalúdku žalúdočnou šťavou, obsahujúcou kyselinu chlorovodíkovú, enzýmy a tzv. vnútorný faktor. Vznik žalúdočného vredu je výsledkom porušenia rovnováhy medzi účinkami kyseliny, pepsínu a ochranným účinkom hlienu. V mnohých štúdiách sa zistila spolu s vredom aj prítomnosť chronického zápalu žalúdka, zapríčineným mikróbom Helicobacter pylori.

Infekcia Helicobacter pylori patrí medzi časté. Cesta prenosu nie je celkom objasnená. Predpokladá sa prenos ústa – ústa pri kontakte s infikovanou osobou, alebo stolica – ústa, pri nedostatočnej osobnej hygiene po vykonaní potreby. Prejavy infekcie sú rôzne, od neustáleho hladu, po bolesti brucha, kŕče, grganie, pálenie záhy či ťažkosti s trávením. Neliečenie tejto infekcie vedie k zápalu sliznice žalúdka, vredom a v niektorých prípadoch až k rakovine žalúdka.

Ako sa helikobakter diagnostikuje a lieči?  

Najpresnejšou, ale pre organizmus najnáročnejšou metódou je gastroskopia – vyšetrenie, pri ktorom lekár zavedie pacientovi zobrazovací prístroj do žalúdka. Medzi ďalšie metódy patrí test zo stolice, ktorý je spoľahlivý už v počiatočných fázach infekcie. Menej spoľahlivé metódy sú dychový test a test z krvi.

Liečba pozostáva z užívania viacerých druhov antibiotík naraz. Pomôcť môže aj chioská masticha (masticha), ktorá sa získava zo živice stromu pistácia mastixová a v lekárni je dostupná vo forme kapsúl. Vyznačuje sa silným antibakteriálnym pôsobením a eliminuje baktériu helicobacter pylori zo sliznice žalúdka. Taktiež má antiseptické a antimykotické pôsobenie. Narušenie zdravej črevnej mikroflóry sa kompenzuje užívaním probiotík.

 

Strava je dôležitá a výrazne ovplyvňuje vývoj infekcie v organizme.
V súčasnej dobe je známych niekoľko potravín pôsobiacich proti žalúdočným problémom spôsobených infekciou Helicobacter pylori. Tieto poznatky sú však založené skôr na osobných skúsenostiach, ako na vedeckých štúdiách. Ide o brokolicu, čili alebo aloe vera.

 

Strava pri helikobakterovi je dôležitá a výrazne ovplyvňuje vývoj infekcie v našom organizme. Je preto veľmi dôležité dať si pozor na to, čo a ako konzumujete. Na jedenie si treba spraviť počas dňa vždy dostatok času – treba jesť pravidelne a v pokoji, teda bez stresov. Jesť sa odporúča radšej častejšie, no menšie porcie. Z jedálnička by ste mali vylúčiť potraviny, ktoré zvyčajne spôsobujú žalúdočné problémy – napríklad pikantné, korenisté, či mastné jedlá, obmedziť alkohol, cigarety a silnú kávu.

Pri príprave jedál, ktoré konzumujete, dajte prednosť vareniu na vode, duseniu a pečeniu. Vhodnými potravinami sú biele mäso, brokolica, ryby, za studena lisovaný rastlinný olej, ovsené a pšeničné vločky, tmavý chlieb, minerálky s vyšším obsahom sodíka, potraviny s vyšším obsahom vlákniny a vitamínu C.

Obmedziť by ste mali potraviny, ktoré pôsobia na organizmus dráždivo a spôsobujú plynatosť, ako napríklad sladké bublinkové nápoje, surová zelenina ako napríklad paradajky, paprika, tučné a údené mäso, biele pečivo a veľmi sladké ovocie.

 

 

O autorovi
PharmDr. Peter Šimko
PharmDr. Peter Šimko
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Peter Šimko
PharmDr. Peter Šimko
Čítať viac od autora