Príbalový leták – ako mu rozumieť?
Okrem samotného lieku je v každom balení aj priložený leták obsahujúci množstvo detailných informácií, ktorý sa odborne označuje ako "Písomná informácia pre užívateľa" (PIU). Tento leták má dôležitú úlohu v poskytovaní podrobných informácií o lieku pacientom.
Okrem samotného lieku obsahuje každé balenie aj poskladaný papier popísaný množstvom malých písmen. Odborne sa nazýva Písomná informácia pre používateľa (PIL). Na čo vlastne slúži? Ako sa v ňom vyznať? A je vôbec dôležitá?
Základné informácie ohľadom užívania lieku spravidla poskytuje lekár alebo lekárnik. V lekárni vám napíšu na krabičku dávkovanie a povedia tzv. dispenzačné minimum, napríklad či užívať liek nalačno alebo s jedlom, ktoré potraviny, nápoje, výživové doplnky či lieky obmedziť alebo vynechať. Tieto informácie nájdete aj v príbalovom letáku. A ako sa v ňom orientovať?
Leták je, kvôli prehľadnosti, rozdelený na niekoľko častí. V úvode sa dozviete základné informácie, čo je daný liek a na čo sa používa.
V druhej časti sa dozviete, čo potrebujete vedieť predtým, ako začnete liek užívať. V prvom rade ide o informáciu týkajúcu sa zloženia lieku. Ak zistíte, že ste alergický na akúkoľvek jeho zložku, liek neužívajte. Druhá časť obsahuje tiež zoznam liekov, potravín a nápojov, ktoré môžu účinok lieku ovplyvniť. Dočítate sa o vhodnosti užívania počas tehotenstva a dojčenia a vplyve na pozornosť, napríklad pri šoférovaní.
Liek užívajte vždy presne tak, ako vám povedal lekár alebo lekárnik. Čo robiť v prípade, ak zabudnete liek užiť, alebo naopak užijete jeho väčšiu dávku, podrobne rozoberá časť ako užívať liek.
Každý liek môže vyvolávať vedľajšie účinky, hoci sa prejavia u málokoho. Tie môžu byť od akútnych a závažných, kedy je potrebné vyhľadať okamžitú lekársku pomoc až po veľmi zriedkavé, vyskytujúce sa u menej ako 1 z 10 000 pacientov. Každý doteraz nezaznamenaný nežiaduci účinok je následne hlásený Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠUKL).
V piatej časti sú údaje, ako liek uchovávať. Je dôležité dodržať teplotný režim a neužívať ho po dátume exspirácie, ktorá je vyznačená na obale. Takéto lieky, ako aj nevyužité balenia, sa vracajú do lekárne, nikdy sa nelikvidujú s klasickým odpadom.
V závere sú tzv. ďalšie informácie, napríklad zloženie lieku, popis liekovej formy a balenia.
Ak sa zabudneme na čokoľvek spýtať lekára, alebo v lekárni, všetky dôležité informácie nájdeme v príbalových letákoch liekov. Sú dostupné aj v elektronickej forme a je možné stiahnuť si ich aj z internetu (napríklad na stránke www.sukl.sk). V prípade, že ste držiteľom Vernostnej karty Dr. Max, môžete využívať tiež služby virtuálneho lekárnika, ktorý vám po registrácií na našej stránke vždy rád poradí.