Obdobie tehotenstva - 36. týždeň
Je tu posledný 9-ty mesiac!
- Bábätko priberá rapídne, pokojne aj 250 až 300 g týždenne.
- Sprievodným javom priberania je aj napínanie pokožky bábätka, ktorá je už ružovkastá a veľmi jemná.
- Tuk sa ukladá aj v okolí kĺbov.
- S premenou pokožky súvisí aj miznutie ochlpenia- jemných chĺpkov, ktoré pokrývali telo bábätka a nazývajú sa lanugo. Ak sa bábätko narodí v termíne pravdepodobne ich už neuvidíte alebo len jeho zvyšky.
- Dieťatko je aktívne, aj keď sa už toľko nehýbe celým telíčko, dotýka sa svojho tela, cmúľa si pršteky. Čas aktivity strieda čas spánku.
- Možno vám okolie bude hovoriť, že už vám „padá“ bruško a že čoskoro porodíte. Takéto tvrdenie treba brať s rezervou ale faktom je, že bábätko sa hlavičkou posúva dole do pôrodného kanála a tým sa posúva aj maternica. V dôsledku toho môže opticky klesať bruško.
- Dieťatko je v tejto chvíli už vyvinuté a čaká na pôrod.
- Koncom tohto týždňa vstupujete do deviateho mesiaca.
- Možno vaše obavy z pôrodu nabrali na intenzite, ale skúste si predstaviť ten krásny okamih, ktorý o chvíľu príde - budete svoje dieťatko držať v náručí.
- Maternica v tomto období dosahuje najvyšší bod, čím vám môže spôsobovať značný diskomfort – tlačí na močový mechúr, žalúdok a pľúca. Okrem častého nutkania na močenie vás môže trápiť zadýchavanie aj pri bežných aktivitách, ktoré vám mimo tehotenstva nespôsobovali žiadnu námahu.
- Prsníky sa plnia kolostrom, ktoré je plné protilátok. Kolostrum pomáha bábätku v prvých dňoch vyrovnať sa s prípadnými infekciami a vybudovať si proti patogénom rezistenciu. Vložky do podprsenky vás uchránia pred neželanými škvrnami na oblečení. Pokojne si ich kúpte už teraz, po spustení laktácie ich zásobu určite oceníte.
- Z času na čas sa môžu objaviť kontrakcie, dôležité je sledovať ich frekvenciu. Ak je frekvencia pravidelná, skracuje sa a kontrakcie silnejú, pripravte sa na odchod do pôrodnice.
Pripravte sa na dojčenie už teraz
Dojčenie je pre budúcu mamičku často veľká téma. Najmä pre prvorodičky to môžu byť pomerne stresujúci faktor. Asi každá mamička si praje svoje dieťatko dojčiť no zároveň nevie ako na to. Čo je prirodzené, keďže ani ona a ani bábätko to v minulosti nikdy nerobili.
Ak nemáte dulu, ktorá vás sprevádza tehotenstvom poprípade posledným trimestrom a vedela by vás o laktácii mnohé veci naučiť alebo vám zodpovedať prípadné otázky, je dobré zvážiť jej služby. Rovnako tak sa môžete skontaktovať s laktačnou poradkyňou, ktorá vám vie byť v mnohom nápomocná. Poskytnúť sebavedomie ak vám chýba, utíšiť neistoty. Rovnako vám podať reálny obraz o dojčení. Niekedy je to beh na dlhšiu trať a niekedy sa kojenie nemusí podariť.Čo v žiadnom prípade nie je vaše zlyhanie.
Ohľadom kojenia je dobré sa informovať aj vo vašej pôrodnici:
- má pôrodnica stálu laktačnú sestru?
- podporujú rozbeh laktácie včasným priložením bábätka k prsníku po pôrode
- pomôžu vám, aby sa bábätko prisalo hneď po pôrode
- vedia vám zapožičať odsávačku, poprípade klobúčiky na dojčenie
- čím sú v prípade potreby dokrmované bábätká (materským mliekom, umelým mliekom, glukózou)
- umožňujú dojčenie na požiadanie bábätka (ak je napríklad v inkubátore, kvôli ťažšej žltačke)
- máte možnosť sprevádzať bábätko pri kúpaní, poprípade vyšetreniach (aby ste ho vedeli utíšiť dojčením v prípade potreby)
- používajú cumlíky či fľaše na novorodeneckom oddelení alebo alternatívne metódy dokrmovania
- koľko percent detí odchádza z pôrodnice plne dojčených
V každom prípade je dobré mať v pôrodnici vlastnú alebo požičanú odsávačku a rovnako aj kontaktné klobúčiky na dojčenie, ktoré môžu jednak čiastočne ochrániť vaše bradavky a tiež pomôcť sa bábätku prisať. Sú rôzne veľkosti, je dobré si vziať aspoň dve, pretože prsia sa po spustení mlieka zväčšia a s nimi aj bradavky.
Čas pre vás a pre bábätko
Posledné týždne pred pôrodom môžu byť vyčerpávajúce. Pocity neistoty či obáv sú úplne prirodzené, ale je dobré vedieť sa od nich odpútať a toto obdobie si užiť, vychutnať. Upokojiť seba aj bábätko môžete spoločnou komunikáciou. Možno to pre niektoré mamičky vyznieva smiešne, ale pre váš vzájomný vzťah a pre pocit istoty bábätka je to nesmierne cenná aktivita. Zároveň to pomáha aj vám sprítomniť si, že o chvíľu bude váš život o niečo náročnejší no o to bohatší.
Každej mamičke vyhovuje iná komunikácia s bábätkom, tu je zopár tipov ako na to:
- snažte sa s ním byť v dennom kontakte, napríklad sa opýtajte ako sa mu v brušku darí, poprípade s ním zdieľajte každodenné činnosti, čo sa chystáte robiť a podobne. Je pravda, že významu slov ešte nerozumie, ale váš hlas je pre neho nesmierne dôležitý
- môžete si spolu zaspievať alebo zatancovať, jemné pohupovanie je pre bábätko veľmi príjemné, rovnako ako váš spev
- pred spaním si môžete predstavovať ako sa k nemu túlite alebo ako ho držíte v náručí. Môžete si vizualizovať pôrod, že všetko spolu zvládnete a pôjde to ľahko.
- masírujte si pravidelne bruško a keď máte staršie dieťa doma, môžete bábätku spoločne čítať rozprávky.
Všetko pre vaše pohodlné a príjemné obdobie tehotenstva a pre vaše bábätko nájdete na našom e-shope v kategórii Matka a dieťa.