ZÁPALY SLIZNÍC:
•ORL: Akútne alebo chronické zápaly mandlí, faryngitídy so spazmami, s bolesťou vyžarujúcou do ucha a krčnou lymfadenitídou, akútne alebo opakujúce sa rinitídy a rinofaryngitídy s charakteristickými sekrétmi a modalitami, frontálne sínusitídy s neuralgiami, zápal príušnej žľazy so začervenaním jej vývodu, otitída s výtokom z ucha a pocitom bodania a pálenia.
•Očných: Blefaritída a zápal spojiviek zhoršené teplom, svetlom a sprevádzané charakteristickou sekréciou, ulcerácie rohovky.
•Tracheobronchiálnych: Bronchopneumopatia s mukopurulentnou expektoráciou, astmatická bronchitída s alergickou a infekčnou zložkou („mikrobiálne alergie“).
•Tráviacich: Zápaly ďasien, ďasná opuchnuté, krvácajúce pri nepatrnom dotyku, pórovité, bolestivé, alveodentálna pyorea s viskóznou, mukopurulentnou, adhezívnou sekréciou, paradentóza s obnažením krčkov a charakteristickými „ortuťovými ústami“, aftózna stomatitída, akútna hnačka (niekedy krvavá s tenezmami), kolitída s ulceráciami, často amébovej etiológie.
•Urogenitálnych: Kolpitída sprevádzaná charakteristickou leukoreou a svrbením, ulcerácia krčka maternice sprevádzaná charakteristickou leukoreou, bolestivá uretritída s mukopurulentným močom, zápal močového mechúra s pálením, tenezmami, dyzúriou, tmavým, niekedy krvavým močom, intersticiálna toxická nefropatia so smädom.
OSTATNÉ INDIKÁCIE:
•Neurologické poruchy: Tras končatín zhoršený emóciami a únavou, cefalea s charakteristickými bolesťami.
•Poruchy intelektu a správania: Poruchy správania s charakteristickou nestabilitou, prudké cholerické záchvaty u detí so sklonom k hnisavým prejavom (doplnok: Hepar sulfur), školské ťažkosti nepokojných detí.
•Dermatologické poruchy: Hnisavé zápaly so svrbením, impetiginizované ekzémy, povrchové ulcerácie so superinfekciou, abscesy, hnisavé zápaly lymfatických uzlín.
CHARAKTERISTICKÉ ZNAKY - POCITY: Kovová chuť; mravčenie na perách; zimnica na povrchu kože zhoršujúca sa večer a v noci, striedajú sa záchvaty prekrvenia (pri horúčkových stavoch); celková slabosť; bodavé, vystreľujúce, hlodavé bolesti; okosticové bolesti lebky a tíbie zhoršujúce sa zvlášť v noci (doplnok: Luesinum); pocit príliš dlhých a uvoľnených zubov; urogenitálne alebo rektálne tenezmy a pálenie.
MODALITY: Zhoršenie pre väčšinu symptómov v noci; vlhkým chladom, zmenou počasia a extrémnymi teplotami; potením; teplom lôžka (svrbenie). Zlepšenie miernym a suchým počasím.
SPRIEVODNÉ ZNAKY: Hnisavé, dráždivé a korozívne sekrécie a exkrécie; charakteristické bukofaryngeálne lézie, ktoré sprevádzajú postihnutie rôznych systémov; páchnuce viskózne potenie, ktoré sa zhoršuje v noci a neuľavuje ťažkostiam. Viac na adc.sk
Spôsob použitia
Pri hnisavých alebo sekrečných prejavoch má liek rôzny účinok podľa výšky riedenia: nízke riedenie podporujú hnisanie, sekréciu alebo exkréciu, vysoké riedenie (15 - 30 CH) hnisanie brzdí alebo sekréciu zastavuje, stredné riedenie je ambivalentné podľa klinického štádia.
Okrem uvedených riedení sa môžu použiť aj iné riedenia, no v takomto prípade je použitie veľmi individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka – lekára.