Diagnostické prúžky HEXAPHAN sú určené na semikvantitatívnu analýzu moču. Diagnostické prúžky HEXAPHAN sú určené na in vitro diagnostické použitie oprávnenou a profesionálne vyškolenou osobou.
Testovacie močové prúžky sú určené na stanovenie nasledovných parametrov v moči:
- pH
- PRO (bielkoviny)
- GLU (glukóza)
- UBG (urobilinogén)
- KETO (ketolátky)
- HEMO (hemoglobín)
Spôsob použitia
Na vyšetrenie použite čerstvý, dobre premiešaný a neodstredený moč bez konzervačných prísad, odobratý do čistej nádoby bez stôp detergentov a dezinfekcií. Na analýzu nepoužívajte moč starší ako 4 hodiny.
Vykonanie testu:
- Vyberte z tuby len toľko prúžkov, koľko potrebujete na bezprostredné použitie a tubu ihneď starostlivo zavrite pôvodným uzáverom obsahujúcim sušidlo.
- Nedotýkajte sa rukou reagenčných zón prúžkov.
- Prúžok krátko ponorte do vyšetrovaného moča (1–2 s) tak, aby všetky reagenčné zóny boli namočené.
- Prúžok otrite hranou o okraj nádoby a následne hranu ešte osušte o buničitú vatu, aby bol odstránený prebytočný moč. Ponechajte prúžok vo vodorovnej polohe.
- Po cca 60 sekundách vyhodnoťte zafarbenie reagenčných zón porovnaním s farebnou stupnicou. Zafarbenie zóny na leukocyty vyhodnoťte po ca. 120 sek.
Skladovanie: Diagnostické prúžky je nutné skladovať v dobre uzavretých pôvodných obaloch na suchom a temnom mieste pri +2°C až +30°C (neskladovať v chladničke). Prúžky je nutné chrániť pred účinkom vzdušnej vlhkosti, priameho slnečného svetla, zvýšenej teploty a chemických výparov v laboratóriu. Pri dodržaní týchto skladovacích podmienok sú diagnostické prúžky použiteľné do doby vyznačenej na obale.
Likvidácia odpadov: Na použitý prúžok je nutné pozerať ako na potencionálne infekčný a likvidovať ho podľa vlastných interných predpisov ako nebezpečný odpad v súlade so Zákonom o odpadoch. Prázdne obaly sa odovzdajú do zberu na recykláciu, prípadne do komunálneho odpadu.
Upozornenie: Vplyv liečiv alebo ich metabolitov na jednotlivé testy nie je doposiaľ v plnej miere objasnený. V sporných prípadoch sa odporúča opakovať vyšetrenie moču po vysadení medikamentu. Citlivosť testov je ovplyvnená variabilitou zloženia moču. Semikvantitatívne stanovenie testami nie je dostačujúce na stanovenie diagnózy a následnej liečby pacienta.