Oxymetre

  (24)

Pulzný oxymeter je zariadenie určené na okamžité, neinvazívne, úplne bezbolestné a presné meranie saturácie hemoglobínu kyslíkom (SpO2) - inými slovami - pomocou oxymetra rýchlo zistíte, ako dobre je vaša krv okysličená. Oxymetre sú najčastejšie určené na meranie na prste (prstový oxymeter), ale existujú aj oxymetre, ktoré môžu merať saturáciu na ušnom lalôčiku alebo môžu byť zabudované do inteligentných športových hodiniek.

Zobrazujem 23 z 24 výsledkov

Profesionálny lekársky pulzný oximeter NOVAMA PULMOXI vybavený veľmi veľkou OLED obrazovkou, zobrazujúcou informácie v 5 farbách, ponúka pokročilé diagnostické funkcie a vyznačuje sa presnosťou merania v každej situácii, aj pri pohybe alebo pri nízkej perfúzii.
  • Pulzný oxymeter Beurer PO 30 od nemeckého výrobcu Beurer je určený na meranie okysličenia krvy a na meranie tepu
  • Vitalograph asma-1 je elektronický monitor astmy pre jednoduché a účinné monitorovanie. Astma-1 pre dospelých je kvalitné a cenovo dostupné riešenie pre domáce monitorovanie, vďaka ktorému môže zistiť zužovanie dýchacích ciest dlho pred tým, než dôjde k samotnému astmatickému záchvatu.
  • Gélové podložky Omron 4 páry HV-PAD-3E sú náhradné podložky určené pre prístroj Omron HeatTens Dual Therapy.
  • Guličkový spirometer je zariadenie určené na vykonávanie hlbokých inhalačných cvičení posilňujúcich dýchanie (inhaláciu). Hlboké dýchanie pomáha rozširovať alveoly a vyčistiť hlien z dýchacích ciest.
  • Kompaktný a pohodlný na nosenie. Jednoduché ovládanie jedným tlačidlom, dokonca aj starší ľudia ho môžu ľahko zapnúť a prečítať si výsledok. Dve 1,5V AAA batérie je možné používať nepretržite dlhšie ako 15 hodín. Pulzný oxymeter Berry je ekologickejší, pretože šetrí energiu.
  • Prístroj umožňuje vyšetrenie širokej skupiny pacientov: od svetlej po tmavú farbu kože, hrúbku prstov 8 - 25,4 mm, dobrý alebo slabý prietok.
  • Pulzný oxymeter je určený na meranie a zobrazovanie funkčnej saturácie kyslíka arteriálnym hemoglobínom (% SpO2) a pulzovej frekvencie (PR).
  • Oxymeter s pulsomerom v novom dizajne. Meria nasýtenia krvi kyslíkom, pulz a perfúznej index (prúdenie krvi). Nastavenie jasu displeja. Symbol pri nepresnom meraní. Vhodné pre použitie doma i na cestách, vhodné aj pre vysokohorské športy a letectva. 2xAAA.
  • Presné a spoľahlivé zariadenie na pohodlné kontinuálne neinvazívne meranie saturácie krvného hemoglobínu kyslíkom (SpO2) a na meranie tepovej frekvencie srdca dospelým a deťom. Pre zobrazenie údajov na displeji je k dispozícii podľa polohy prsta 6 režimov zobrazovania.
Oxymetre

Oxymetre

Oxymeter sa môže používať na meranie dospelých aj detí. Ak chcete používať oxymeter špeciálne na meranie detí, pozorne si prečítajte opis výrobku, aby ste sa uistili, že vybraný prístroj je vhodný pre detský prst.

Ako funguje pulzný oxymeter?

Pulzný oxymeter funguje na základe merania priesvitnosti prsta alebo ucha. Využíva vlastnosť, že okysličený a odkysličený hemoglobín majú rôzne farby a absorbujú svetlo vybraných farieb odlišne.

Pulzný oxymeter a Covid-19

V súčasnosti si čoraz viac ľudí v súvislosti s koronavírusom necháva merať pulzný oxymeter. Jedným z najnebezpečnejších príznakov infekcie SARS-CoV-2 sú, ako všetci vieme, dýchacie ťažkosti. Meranie kyslíka v krvi vám pomôže uľahčiť (často veľmi ťažké) rozhodnutie, či vyhľadať lekársku pomoc. Odčítané hodnoty sú užitočné aj pre lekára (napr. počas telefonickej konzultácie) pri posudzovaní závažnosti stavu pacienta.

Oxymeter je užitočným nástrojom nielen v období koronavírusu, ale jeho používanie môžu využiť aj pacienti s inými ochoreniami:

  • iné akútne respiračné infekcie
    chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP)
    bronchiálna astma
    spánková apnoe (opakované krátkodobé zastavenie dýchania v spánku).
    chronické zlyhanie srdca

Oxymetre však nie sú nevyhnutne určené len na obdobie choroby, môžu ich používať aj zdraví ľudia - sú praktickým doplnkom výbavy pri športoch vykonávaných vo vysokých nadmorských výškach (napr. horolezectvo, lyžovanie alebo letecké športy).

Čo je SpO2, PRbpm a PI?

Pri používaní oxymetra je dobré vedieť, čo znamenajú základné údaje, ktoré sa zobrazujú na displeji prístroja.

Skratka SpO2 vyjadruje nasýtenie krvi hemoglobínom v arteriálnej časti krvného obehu. Nasýtenie hemoglobínu kyslíkom udáva, aké percento hemoglobínu v arteriálnej krvi je nasýtené kyslíkom, a preto je dôležitým parametrom na posúdenie kvality dýchania.

PRbpm (Pulse Rate beat per minute) vyjadruje srdcovú frekvenciu, t. j. počet úderov za minútu.

PI alebo perfúzny index sa bežne pohybuje v rozmedzí od 1 do 20 a vyjadruje v %, koľko novej okysličenej krvi sa pri každom údere srdca dostane do prsta v porovnaní s celkovým množstvom krvi v prste.

Aká je normálna saturácia krvi kyslíkom?

Normálne hodnoty SpO2 sa pohybujú medzi 95-98 %. Náhle zníženie saturácie kyslíkom treba okamžite riešiť s lekárom. Ak nasýtenie kyslíkom náhle klesne pod 95 %, vyhľadajte lekára.

Čo je normálny pulz?

Pulzné oxymetre merajú aj srdcovú frekvenciu. V pokoji sa srdcová frekvencia pohybuje medzi 60 a 90 údermi za minútu (PRbpm), ale u profesionálnych športovcov je až o polovicu nižšia. Vo všeobecnosti platí, že čím je človek trénovanejší, tým nižšia je jeho pokojová srdcová frekvencia. Tepová frekvencia sa zvyšuje aj pri strese.
Ako merať saturáciu pomocou oxymetra?

Celý proces merania kyslíka pomocou oxymetra netrvá dlhšie ako niekoľko sekúnd a nie je náročný, stačí si prístroj pripnúť na ukazovák a počkať na zobrazenie hodnoty. Pri meraní postupujte podľa týchto tipov:

  • prst, na ktorom chcete merať nasýtenie, by mal byť čistý a suchý.
    pri meraní by vaše ruky nemali byť studené.
    meranie nemusí byť presné, ak máte nalakované alebo umelé nechty.
    nepoužívajte na prstoch s veľmi širokými nechtami, ktoré sa do zariadenia nedajú zasunúť bez použitia sily
    nepoužívajte na prsty s anatomickými zmenami, opuchmi, jazvami alebo popáleninami

Ako si vybrať kvalitný oxymeter?

Pri výbere oxymetra si pozorne prečítajte jeho opis. Aby ste si vybrali správny oxymeter pre svoje potreby, venujte pozornosť nasledujúcim parametrom:

  • či môže merať aj deti, prípadne od akej šírky prstov (ak máte veľmi štíhle prsty)
    veľkosť zariadenia
    či má displej automatickú orientáciu (na výšku, na šírku)
    či je displej dobre čitateľný a či sa dá nastaviť jeho jas
    či má funkciu automatického vypnutia
    môžete tiež posúdiť príslušenstvo (puzdro, popruh na krk - ocenia najmä športovci)
    prítomnosť integrovaných signálov (hlasových alebo svetelných) pri meraní neštandardných hodnôt
    funkciu ukladania jednotlivých meraní, možnosť pripojenia k počítaču
    prevádzková teplota (tieto údaje budú zaujímať športovcov - horolezcov)
    Dôkladne sa starajte o svoj oxymeter

Starostlivosť o oxymeter je veľmi jednoduchá. Ak chcete zabezpečiť, aby váš "kyslíkomer", ako by sa dalo preložiť slovo "oxymeter", dlho vydržal, chráňte ho pred prachom, nárazmi, vlhkosťou a extrémnymi teplotami.

Aké oxymetre ponúka Dr. Max?

Dr. Max ponúka niekoľko značiek prstových oxymetrov. Najvýhodnejšiu možnosť ponúka značka Depanor Contec (stovky korún), v mierne vyššej (aj keď stále veľmi priaznivej) cenovej kategórii sú značky BeureraMicrolife.