Majte krásny úsmev a zdravé zuby čo najdlhšie!

10. 3. 2021 · 5 minút na prečítanie

Problémy s ďasnami a závesným zubným aparátom sa ocitajú na šiestom mieste v poradí problémov diabetikov, preto to je dôležitá prevencia!

Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Majte krásny úsmev a zdravé zuby čo najdlhšie!

Diabetici by mali chodiť 2x ročne na preventívne prehliadky k zubárovi, najmä kvôli odstráneniu zubného kameňa. Samozrejmosťou musí byť aj dokonalá ústna hygiena doma!

Každý človek vo veku nad 60 rokov by mal mať minimálne dvadsať vlastných zubov. Sú však bezzubí už štyridsiatnici. Jeden zo štyroch dospelých ľudí trpí na suchosť v ústach, čo nie je len nepríjemný pocit, ale aj predzvesť ochorenia. Aj keď diabetikom hrozia vážnejšie zdravotné komplikácie, zápal ďasien a parodontu (závesný zubný aparát) sa dostal na šieste mieste v poradí ich problémov. Je to z toho dôvodu, že diabetici majú vo vysokom počte aj zlý stav chrupu, aj zlú ústnu hygienu.

Ak diabetik o seba nedbá, vie, že mu hrozia vážne zdravotné komplikácie. V porovnaní s tými najhoršími, ako sú choroby srdca a ciev, amputácia nohy či slepota, sa zápal parodontu zdá byť menšou hrozbou. Ak však pretrváva neliečený niekoľko rokov, ďasno sa neupína na kosť, zub sa začne kývať a musí sa dať vytrhnúť. Tento proces býva rýchlejší u diabetu 1. typu ako u 2. typu a samozrejme, aj v porovnaní so zdravými ľuďmi. Zápal ďasien a parodontu, odborne nazývaný parodontitída (teda nie parodontóza) sa ocitla na šiestom mieste v poradí problémov diabetikov. Ak udržiavajú hladinu cukru na dobrej úrovni, zníži sa aj počet zubných problémov.

Zápal parodontu nebolí a to je chyba, pretože ľudia prichádzajú k zubárovi neskoro. A pritom ide o najčastejší zápal v ľudskom tele.

Ako sa prejavuje diabetes v ústnej dutine?

  1. zápalom ďasien a parodontu
  2. zvýšeným výskytom zubného kazu
  3. predčasnou stratou zubov
  4. pliesňovým ochorením (orálna kandidóza)
  5. ústnym lišajom

Každý diabetik by si mal ráno otvoriť ústa pred zrkadlom, vyplaziť jazyk a skontrolovať jeho stav. Je to orgán ľahko dostupný na vyšetrenie, ktorým sa dá zabrániť horším následkom.

Neliečená parodontitída spôsobuje zvýšenie glykémií. Naopak, liečený zápal parodontu glykémie znižuje, a to výrazne!

Čím menej zubov človek má, tým menej slín produkuje. Sucho v ústach spôsobujú aj niektoré lieky a ochorenie slinnej žľazy. Aj zdravý človek, keď starne, cíti suchosť v ústach. Smäd zahasí a organizmus zavodní pitie vody. Pomáha všaj len pitie čistej vody!

Ľudia so zubnými problémami – a fajčiari, ktorí chcú mať krajší dych – často používajú ústne vody, ktoré obsahujú alkohol. Nie sú zlé, ale používajte jedine ústne vody bez alkoholu! Existujú aj špeciálne zubné vody s liečivými látkami. Najmä starší pacienti majú zvyk zaliať si kávu vriacou vodou a hneď ju piť, prípadne začať jesť horúcu polievku hneď po dovarení. Tým si najmä pacienti, ktorí síce majú protézu a nenosia ju, spôsobujú menšiu produkciu slín. Pri suchosti v ústach však protéza nedrží dobre.

Vytvára sa pleseň na jazyku a človek už nerozoznáva chuť jedla, len pachuť. Množstvo slín znižujú aj výplachy harmančekovým roztokom, a to, ak človek potrebuje protézu, ale nenosí ju.

Subjektívne príznaky pri zníženej tvorbe slín:

  • pocit sucha alebo suché ústa
  • častý smäd
  • ťažkosti pri prehĺtaní potravy
  • ťažkosti pri rozprávaní

 

Starostlivosť o zuby
  • problémy pri jedení suchého a tuhého jedla
  • potreba často zapíjať jedlo vodou
  • problémy pri nosení protéz
  • pálenie slizníc.

K zubnému lekárovi choďte minimálne raz ročne, ideálne každý polrok. Zubár rozpozná zmeny a nariadi liečbu, kým ešte nie je pre vaše zuby neskoro.

Ústna hygiena pacientov s cukrovkou

V našich ústach žije 500 - 800 druhov mikroorganizmov. Ak si ráno umyjete zuby, počas dňa niekoľkokrát niečo zjete a vypijete a zuby si znovu umyjete až večer, ústa ostávajú v kyslom prostredí 12 - 13 hodín. To sú mimoriadne vhodné podmienky pre vznik povlaku, zubného kameňa, zubného kazu a zápalu ďasien. 

So schopnosťou čistiť si zuby sa nerodíme, musíme sa to naučiť. Zubná kefka nemá byť veľká ani tvrdá. Kefka má mať mäkké vlákna, husto osadené v jednej rovine, aby sa rozprestreli okolo zuba ako utierka. Dobre vymyslené sú sólo kefky, ktoré čistia jednotlivé zuby a dostanú sa aj do ťažšie prístupných priestorov. Tými si môžete čistiť zuby aj pri pozeraní filmu, pri čítaní knihy, či pri čakaní v aute na červenú. Ešte donedávna elektrické kefky poškodzovali zubné krčky, ale v súčasnosti už sú mäkké a majú senzory tlaku. Keď touto kefkou vyviniete na zub väčší tlak, zastaví sa alebo začne pípať. Sonické kefky čistia zuby takmer bez dotyku vibráciami. Zvyčajne muži vyvíjajú vyšší tlak na zuby ako treba, a tým ich môžu poškodiť.

Najlepšie zubné pasty sú tie s obsahom aminofluoridu, ktorý pôsobí až 2 hodiny a vypĺňa zmäknutý povrch postihnutých zubov. Pozor na peniace zubné pasty, ktoré obsahujú sodiumlaurilsulfát. Tieto pasty spôsobujú alergie a častejší výskyt áft. Zubná pasta len pomáha, dôležitejšia pri zubnej hygiene je zubná kefka. Odporúčame používať aj medzizubné kefky. Diabetici, ktorí zaradili medzizubné kefky do každodennej ústnej hygieny, oceňujú príjemný pocit a ich účinnosť. Dentálnu niť je vhodné používať len v prípade, ak máte skrížené alebo veľmi stesnané zuby. Pri nesprávnom používaní môžu poškodiť mäkké tkanivá v ústach.

Aj jazyk si treba čistiť, je to sídlo baktérií. Existujú škrabky na jazyk, ak takú nemáte, stačí obrátiť opačne kávovú lyžičku a niekoľkokrát ňou stiahnuť z jazyka povlak.

Kedy sú zuby čisté?

Najlepším detektorom je špička jazyka. Keď si ňou prejdete po zuboch a máte pocit, akoby ste prechádzali po hladkom čistom sklenenom pohári, to je ono. Po prerezaní prvého zuba je dobré dať dieťatku zubnú kefku do rúk, nech sa pokúša napodobniť čistenie zúbkov, aby si zvyklo na pocit čistoty. Do troch rokov by dieťaťu mali pomáhať zuby čistiť rodičia. Do šiestich rokov si ich má čistiť samé, ale rodič zúbky dočistí. Od šiestich rokov si už dieťa dokáže očistiť zuby samé, len treba ich stav skontrolovať, aby si bolo vedomé, že je to naozaj dôležitá každodenná činnosť.

Ďalšie články k téme Majte krásny úsmev a zdravé zuby čo najdlhšie!

O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie