Každý človek vo veku nad 60 rokov by mal mať minimálne dvadsať vlastných zubov. Sú však bezzubí už štyridsiatnici. Jeden zo štyroch dospelých ľudí trpí na suchosť v ústach, čo nie je len nepríjemný pocit, ale aj predzvesť ochorenia. Aj keď diabetikom hrozia vážnejšie zdravotné komplikácie, zápal ďasien a parodontu (závesný zubný aparát) sa dostal na šieste mieste v poradí ich problémov. Je to z toho dôvodu, že diabetici majú vo vysokom počte aj zlý stav chrupu, aj zlú ústnu hygienu.
Ak diabetik o seba nedbá, vie, že mu hrozia vážne zdravotné komplikácie. V porovnaní s tými najhoršími, ako sú choroby srdca a ciev, amputácia nohy či slepota, sa zápal parodontu zdá byť menšou hrozbou. Ak však pretrváva neliečený niekoľko rokov, ďasno sa neupína na kosť, zub sa začne kývať a musí sa dať vytrhnúť. Tento proces býva rýchlejší u diabetu 1. typu ako u 2. typu a samozrejme, aj v porovnaní so zdravými ľuďmi. Zápal ďasien a parodontu, odborne nazývaný parodontitída (teda nie parodontóza) sa ocitla na šiestom mieste v poradí problémov diabetikov. Ak udržiavajú hladinu cukru na dobrej úrovni, zníži sa aj počet zubných problémov.
Zápal parodontu nebolí a to je chyba, pretože ľudia prichádzajú k zubárovi neskoro. A pritom ide o najčastejší zápal v ľudskom tele.
Ako sa prejavuje diabetes v ústnej dutine?
- zápalom ďasien a parodontu
- zvýšeným výskytom zubného kazu
- predčasnou stratou zubov
- pliesňovým ochorením (orálna kandidóza)
- ústnym lišajom
Každý diabetik by si mal ráno otvoriť ústa pred zrkadlom, vyplaziť jazyk a skontrolovať jeho stav. Je to orgán ľahko dostupný na vyšetrenie, ktorým sa dá zabrániť horším následkom.
Neliečená parodontitída spôsobuje zvýšenie glykémií. Naopak, liečený zápal parodontu glykémie znižuje, a to výrazne!
Čím menej zubov človek má, tým menej slín produkuje. Sucho v ústach spôsobujú aj niektoré lieky a ochorenie slinnej žľazy. Aj zdravý človek, keď starne, cíti suchosť v ústach. Smäd zahasí a organizmus zavodní pitie vody. Pomáha všaj len pitie čistej vody!
Ľudia so zubnými problémami – a fajčiari, ktorí chcú mať krajší dych – často používajú ústne vody, ktoré obsahujú alkohol. Nie sú zlé, ale používajte jedine ústne vody bez alkoholu! Existujú aj špeciálne zubné vody s liečivými látkami. Najmä starší pacienti majú zvyk zaliať si kávu vriacou vodou a hneď ju piť, prípadne začať jesť horúcu polievku hneď po dovarení. Tým si najmä pacienti, ktorí síce majú protézu a nenosia ju, spôsobujú menšiu produkciu slín. Pri suchosti v ústach však protéza nedrží dobre.