Cukrovka je závažné chronické ochorenie pri ktorom dochádza k poruchám v metabolizme cukrov, ale aj tukov a bielkovín. V súčasnosti nadobúda až pandemický charakter, pričom stále rastie počet pacientov najmä pri cukrovke druhého typu.
Čo je to glykovaný hemoglobín
Glykovaný hemoglobín (označovaný aj HbA1c) predstavuje spojenie glukózy a bielkoviny, ktorá je zodpovedná za prenos kyslíka z pľúc k tkanivám. Teda hemoglobínu, ktorý sa nachádza v červených krvinkách. Pokiaľ sa naviaže hemoglobín na molekulu glukózy, tak toto spojenie je nevratné a trvá až kým sa daná červená krvinka nerozpadne.
Laicky ho nazývame aj dlhodobý cukor a je akousi pamäťou cukrovky. Jeho životnosť je zhruba tri mesiace. V malých množstvách ho môžeme nájsť aj u zdravých ľudí. Jeho zvýšené hodnoty odhalia stavy, pri ktorých cukrovka nie je pod kontrolou, ako aj pacientov, ktorí diétu nedodržiavajú alebo ju dodržiavajú iba tesne pred kontrolou u lekára.
Je tiež dôležitým diagnostickým znakom aj u tzv. prediabetických stavov. V týchto prípadoch ešte nedochádza k zvýšeniu hladiny cukru v krvi, ale práve zvýšené hladiny glykovaného hemoglobínu nám ukážu, že s metabolizmom cukru už nie je všetko v poriadku a spúšťa sa nejaký patologický proces. Práve preto má stanovenie tohto parametra významné postavenie v rámci screeningu diabetu.
Existujú dva spôsoby na vyjadrenie hodnôt glykovaného hemoglobínu:
podľa metódy DCCT, ktorá uvádza jeho koncentráciu v percentách
podľa metódy IFCC, ktorá je vyjadrená v mmol/mol vzhľadom k celkovému množstvu hemoglobínu v krvi.