Kombinovaný liek s obsahom ertugliflozín a sitagliptín
Vzájomnou kombináciou dvoch liečiv sa výrazne ovplyvňuje schopnosť znižovať množstvo glukózy v krvi. Používa sa najmä u dospelých ľudí trpiacich diabetom 2. typu. Liek je veľmi vhodné kombinovať hlavne s diétou a cvičením, aby sme dosiahli uspokojivé výsledky. U pacientov, u ktorých hladina glukózy nie je uspokojivo kontrolovaná používaním doteraz známych liekov napr. s obsahom metformínu, je táto kombinácia ďalšou možnou voľbou.
Liek je na európskom trhu dostupný vo forme tabliet v dvoch rôznych silách ertugliflozínu a sitagliptínu (5 mg/100 mg a 15 mg/ 100 mg). Tieto dve účinné látky majú odlišný mechanizmus účinku. Ertugliflozín znižuje hladinu glukózy v krvi tak, že glukóza sa vylúči prostredníctvom moču. Sitagliptínzablokuje v tele rozklad určitého typu hormónov (tzv. inkretínov). Ak v tele nebude dochádzať k rozkladu týchto hormónov, tie potom môžu stimulovať pankreas, aby vylučoval inzulín. Štúdie, ktoré boli vykonávané s týmto liekom preukázali, že okrem znižovania glukózy v krvi, pomáha u pacientov znižovať telesnú hmotnosť.
Liek sa nemá používať u pacientov so závažnou poruchou obličiek, pretože jedna z účinných látok účinkuje práve prostredníctvom obličiek. V tomto prípade by sme nedosiahli uspokojivý výsledok. So stratou glukózy prostredníctvom moču súvisia aj kvasinkové infekcie pošvy, bolesti hlavy, malátnosť, dehydratácia, dokonca môže dôjsť k zníženiu glukózy v krvi na veľmi nízke až kritické hodnoty. V takýchto prípadoch je nutné kontaktovať lekára, aby prípadne upravil dávku lieku. Takáto kombinácia liečiv sa dostala na európsky trh len nedávno v marci 2018, no zatiaľ sa na Slovensku na liečbu diabetu 2. typu nepoužíva. Liek je viazaný na lekársky predpis, a je zároveň predmetom ďalšieho monitorovania, aby sa mohli odhaliť aj prípadné ďalšie vedľajšie účinky.
Pôsobí rovnakým spôsobom ako hormón GLP-1 (Glukagónu podobný peptid). Tento hormón, ktorý sa za normálnych okolností vytvára v črevách, pomáha vylučovať viac inzulínu z pankreasu, zároveň spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka, znižuje chuť do jedla a príjem potravy. Takýmto spôsobom pomáha semaglutid kontrolovať hladinu glukózy v krvi, ale zároveň aj prospešne znižuje telesnú hmotnosť.
Najčastejšie vedľajšie účinky sú problémy s trávením ako pocit nevoľnosti, vracanie, či hnačky, ale obyčajne sú len mierne a trvajú len krátko. Nepriaznivejším vedľajším účinkom je závažné zhoršenie diabetickej retinopatie (poškodenie sietnice, svetlocitlivej membrány v zadnej časti oka). Prínosy semaglutidu sú však preukázateľne väčšie ako riziká spojené s jeho užívaním, preto lieky s obsahom tejto účinnej látky dostali povolenie na používanie v celej Európskej únii vrátane Slovenska.