ZAŽÍVACIE ÚSTROJENSTVO :
•Spastické ťažkosti.
•Kŕčovité bolesti v epigastriu vyvolávajúce vracanie (gastritídy, gastroduodenálne vredy).
•Žlčníkové koliky.
•Prudké črevné koliky, napríklad u dojčiat, zlepšené v ľahu na bruchu.
•Bolestivé hnačky s prudkým nutkaním na stolicu. Zlepšenie stavu pri stočení sa do klbka alebo bolesť vyvolávaná následkom rozčúlenia.
MOČOVÉ ÚSTROJENSTVO :
•Obličkové koliky, predovšetkým ľavostranné, čiastočne zmiernené pritiahnutím končatín k panve.
GENITÁLNE ÚSTROJENSTVO:
•Dysmenorea: bolestivá menštruácia s kŕčmi zmiernená stočením do klbka, teplom a silným tlakom. Indikácie sú veľmi podobné ako u Magnesia phosphorica.
NEURALGIE:
•tvárové neuralgie - bolesti častejšie ľavostranné, vyvolané letmým dotykom oblasti trojklanného nervu, neznesiteľné.
• paroxyzmálne, pacient je nepokojný a kričí od bolesti, zmierňujú sa teplom, poprípade silným stlačením na začiatku ťažkostí.
• Ischiatické neuralgie alebo neuralgie predkolenia: predovšetkým ľavostranné bolesti, akútne, zvieravé alebo vystreľujúce, s kŕčmi, sú zmiernené pritiahnutím končatiny k panve, teplom, pohybom, silným tlakom a zhoršené extenziou, chladom, pokojom, ľahkým dotykom.
CHARAKTERISTICKÉ ZNAKY - POCITY: Prudké kŕčovité paroxyzmálne alebo vystreľujúce a neznesiteľné bolesti, pacient nemá chvíľu oddych a kričí od bolesti; niekedy pocit zvierania „oceľovým drôtom“.
MODALITY: Zhoršenie pri nazlostení alebo rozhorčení; po zraňujúcej urážke; v pokoji. Zlepšenie silným tlakom na bolestivú oblasť; v predklone, stočením do klbka alebo ohnutím končatiny; teplom; pohybom. Lateralita: prevažuje ľavá (ischias).
SPRIEVODNÉ ZNAKY: Extrémny nepokoj a podráždenosť pri bolestiach; nechuť do jedla. Viac na adc.sk
Spôsob použitia
Kŕčovité bolesti v epigastriu vyvolávajúce vracanie (gastritídy, gastroduodenálne vredy), žlčníkové koliky, prudké črevné koliky, bolestivé hnačky s prudkým nutkaním na stolicu, bolesť vyvolávaná následkom rozčúlenia - užívať 5 - 15 CH podľa stupňa zhody, 5 granúl v rytme bolesti. Obličkové koliky, predovšetkým ľavostranné - užívať 9 -15 CH v prípade potreby každých 10 minút, aspoň na začiatku. Predlžovať dávky v závislosti na zlepšení stavu. Dysmenorea: bolestivá menštruácia s kŕčmi - užívať 9 - 15 CH 5 granúl každú pol hodinu alebo hodinu. Predlžovať dávky podľa zlepšenia stavu. Tvárové neuralgie - užívať 15 - 30 CH, 5 granúl každé tri až štyri hodiny alebo v rytme záchvatu bolestí. Ischialgické neuralgie alebo neuralgie predkolenia, predovšetkým ľavostranné - užívať 15 - 30 CH každé 3 až 6 hodín. Tablety a granuly sa užívajú sublinguálne.
Účinné látky
kolokvinta obyčajná (Citrullus colocynthis)