PREČO SA ZAPÁLIA?
Keď je vlasová folikula upchatá mŕtvymi kožnými bunkami, dochádza k zarasteniu chĺpkov. Najčastejším spúšťačom je klasické holenie, kedy čepeľ vytvára ostrý koniec chlpu a ten ľahšie prenikne pod pokožku. Pri opakovanom zbavovaní sa nežiaduceho ochlpenia sa práve tie najčastejšie holené – a teda dráždené - partie stávajú problematickými.
Zarastené chĺpky spôsobujú vznik malých červených hrčiek. Tie sa zvyknú zapáliť a zmeniť na bolestivé vredy, plné hnisu. S týmto problémom najviac bojujú ľudia s kučeravými vlasmi alebo jedinci s tmavším typom pleti. U mužov sa chĺpky zapaľujú na brade, lícach či krku. Ženy bojujú s nohami, kožou pod pažami a najmä intímnymi partiami, kde je vznik malých svrbiacich vriedkov extra nepríjemný.
Na výbere žiletky nešetrite, pretože nekvalitný výrobok spôsobí podráždenie oveľa ľahšie, nakoľko budete musieť na čepeľ viac tlačiť, a tým vyvíjať tlak na citlivú pokožku. Nezabúdajte ani na holiacu penu alebo si zvoľte holiace hlavice, ktoré v sebe obsahujú pásiky s holiacim prípravkom.
Prevenciou voči zarastajúcim chĺpkom je správna predpríprava pokožky formou exfoliácie, čiže pílingu. Praktizujte ho pravidelne, no rozhodne nie tesne po epilácii, kedy je pokožka najcitlivejšia. Po použití žiletky sa odporúča vyčistiť oholené miesto pleťovou vodou a zasypať detským púdrom, čo pomáha zamedziť vzniku nepríjemných pupienkov. Kožu následne ošetrite hydratačným prípravkom bez parfumácie. Mnoho žien nedá dopustiť na krémy s obsahom termálnej vody, aloe vera alebo pantenolu.
ZAPAMÄTAJTE SI TENTO POSTUP
1. Žiletka musí byť ostrá, najlepšie je, keď má iba jedno ostrie. Jednorazové žiletky sú naozaj iba na jedno použitie.
2. Pred samotným holením si pokožku zvlhčite teplou vodou a použite prípravok na zjemnenie chĺpkov (gél, krém).
3. Hoľte sa zásadne v smere rastu ochlpenia a po každom ťahu žiletku opláchnite.
4. Dbajte na hygienu - vyhraďte si jednu žiletku na intímne partie a druhú na zvyšok tela.
5. V prípade opakovaného používania hlavicu dezinfikujte a očistite pod tečúcou vodou.
6. Po doholení na kožu aplikujte studený obklad alebo ju postriekajte vodu v spreji, ktorú ste nechali postáť v chladničke. Účinne tak predídete jej podráždeniu.
7. Ak zvyknete bojovať s vyrážkami, noste pár dní po zákroku voľnejšie bavlnené oblečenie. Pokožka by sa mala regenerovať rýchlejšie.
Existujú účinné látky, ktoré zabraňujú svrbeniu, upokojujú podráždenie a odstraňujú mŕtve kožné bunky. Tie vám však predpíše iba lekár. Ak je najhoršie, pomôcť vám dokáže aj protizápalová kozmetika s obsahom medi a zinku, ktorá sa bežne používa na aknóznu pleť. Ak chcete zápalového procesu predchádzať, používajte v sprche špeciálny čistiaci gél. Na už zapálené miesta môžete aplikovať vysušujúci sprej, ktorý kožu okamžite zbaví vlhkosti a urýchli tak jej vyliečenie.