"Nevieme si umývať vlasy", tvrdí profesionálna hairstylistka

20. 11. 2019 · 4 minúty na prečítanie

V rozhovore s vlasovou odborníčkou, Izabelou Trutzovou, sa dozviete o najväčších chybách v starostlivosti o vlasy, ktorých sa Slovenky denne dopúšťajú.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
"Nevieme si umývať vlasy", tvrdí profesionálna hairstylistka

Väčšina žien túži po krásnych a zdravých vlasoch. Tie sú síce často otázkou genetiky, no veľmi veľa vie spraviť správna starostlivosť – či už domáca alebo tá v podobe pravidelných návštev profesionálnych salónov. Mať svojho kaderníka, ktorý dokonale pozná vaše vlasy a vie poradiť s akýmkoľvek novovzniknutým problémom i výberom správnej vlasovej kozmetiky, je k nezaplateniu. 

 

Napriek tomu, množstvo z nás experimentuje s domácim farbením, šampóny vyberá podľa výraznej vône či lákavého obalu a denne sa dopúšťa niekoľkých fatálnych chýb, ktoré vlasy zbytočne ničia. Objavte tajné triky vlasových odborníkov, ktoré vašu hrivu dostanú okamžite do top kondície!

 

AKO SI SPRÁVNE UMYŤ VLASY?

  • Skúsená majiteľka známeho kaderníckeho salónu v Bratislave, Izabela Trutzová, sa nestačí čudovať, aké omyly sa dejú pri umývaní vlasov – a to nielen vo vašej kúpeľni, ale v mnohých slovenských vlasových salónoch. „Vždy sa svojich klientok pýtam, či používajú kondicionér. A hneď potom nasleduje otázka, či ho aplikujú na uterákom vysušené vlasy. Prevažná väčšina o tomto dôležitom triku v živote nepočula, ba dokonca ani nezažila u svojej kaderníčky, čo je veľká chyba. Mokré vlasy sú totiž presýtené vodou a nedokážu absorbovať ďalšiu výživu. Kondicionér, nech je akokoľvek kvalitný, takýmto spôsobom skončí zbytočne vo vani“, upozorňuje odborníčka.

Počas umývania vlasov by ste preto mali mať po ruke aj uterák, ktorým jemne odstránite prebytočnú vodu. Následne aplikujte vhodný prípravok, a to približne od strednej časti vašich vlasov smerom dolu ku končekom. Pri správnom čistení vlasovej pokožky hrá významnú úlohu aj samotná teplota vody a množstvo, ktoré použijete. „Vždy by ste mali aplikovať viac vody a menej šampónu. Ak je skutočne kvalitný, netreba ho veľa a svoj účel splní dokonale.

Nezabudnite na poriadne opláchnutie a potom celý proces ešte raz zopakujte. V prvom kroku sa zbavujete najmä prachu a hrubých nečistôt z vlasov, pri druhom sa sústreďte na dôkladnú očistu vlasovej pokožky“, vysvetľuje I. Trutzová.

FÉN VÁM VLASY NEZNIČÍ

Aj vy sa občas pozabudnete a necháte si mokré vlasy, zabalené v uteráku, aj dobrú polhodinku? Prípadne si nechávate vlasy uschnúť „naturálne, a to aj počas zimných mesiacov? Nerobte to, pokiaľ sa chcete vyhnúť nepríjemnostiam s vlasovou pokožkou. Vlhkosť a teplé prostredie je dokonalá živná pôda pre rôzne plesne či baktérie, ktoré sa po chvíli začínajú rýchlo množiť. Aj preto vás niekedy prekvapí nepríjemné svrbenie či štípanie vo vlasoch. „Ak navyše trpíte olupujúcou sa pokožkou so sklonom k lupinám, určite ju odporúčam dôkladne vysušiť fénom a poriadne odstrániť všetku nadbytočnú vodu, pokračuje Izabel.

Vysušenie fénom vašim vlasom spraví tú najlepšiu službu. Nemusíte sa ho vôbec báť – dnes je na trhu široká ponuka šetrných ionizačných fénov, ktoré sú síce na pocit „horúcejšie“, no v skutočnosti dokážu uzamknúť vlahu vo vnútri vlasu, a tým ho paradoxne chránia pred vysušením. Zároveň tak predídete vyššie spomínaným problémom. „Veľmi dôležitá je technika fénovania. Nikdy si vlasy nefúkajte zospodu, ale pozdĺž vlasu, teda od korienkov dolu ku končekom. Vlasovú kutikulu totiž potrebujete uhladiť a uzavrieť, aby ste podporili účinok kondicionéru na vaše vlasy aj mechanicky, dodáva hairstylistka. Prirodzene, netreba zabúdať ani na termo ochranu pri každom fénovaní, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou kozmetickej výbavy pre zdravé vlasy.

ĎALŠIE ZÁSADY PRE KRÁSNE VLASY:

Nikdy nechoďte spať s mokrou hlavou. Vlhký vlas je zraniteľný, môžete ho počas spánku ľahko poškodiť.
Zamerajte sa na výber kvalitnej vlasovej kozmetiky, vhodnej pre váš typ vlasov alebo špecifický problém s vlasovou pokožkou, ktorý práve potrebujete vyriešiť. Je dobré poradiť sa s odborníkom – či už priamo s vašou kaderníčkou alebo s lekárnikom.

 

Elektrizujú vám v zime vlasy? Priveľa statickej elektriny je znakom ich dehydratácie. Zamerajte sa teda na zlepšenie svojho pitného režimu a zabezpečte si aj dobrý hydratačný prípravok – či už si vyberiete šampón, kondicionér alebo špeciálne sérum, rozdiel určite pocítite. Pri výraznej dehydratácii sa odporúča skombinovať dohromady viac hydratujúcich produktov, najlepšie od jedného výrobcu.
Mastné vlasy mávajú vždy svoju príčinu. Môže to byť zdravotný dôvod, ale tiež používanie nevhodnej kozmetiky. Množstvo žien totiž v presvedčení, že ich vlasy sú mastné, používa kvantá vysušujúcej kozmetiky. Výsledkom je obranná reakcia, čo znamená zvýšenú produkciu mazu vo vlasovej pokožke. Mastenie tiež ovplyvňuje prílišná starostlivosť (ak si napríklad umývate vlasy každý druhý deň).
Takisto neustále sa hranie s vlasmi vám zaistí rýchlejšiu tvorbu mazu – skúste sa preto zamerať na poriadne vysušenie vlasovej pokožky fénom a následný styling, aby vás rozlietané vlasy nenútili neustále sa ich dotýkať.
Strava, stres a aktuálny psychický stav vedia zásadne ovplyvniť kvalitu a vzhľad vašich vlasov. Myslite na to aj pri naháňaní sa za vianočnými darčekmi či koncoročnými uzávierkami v práci.

 

Ďalšie články k téme "Nevieme si umývať vlasy", tvrdí profesionálna hairstylistka

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie