Našli ste si na nohách fialové žilky? Poradí vám odborník

29. 3. 2022 · 5 minút na prečítanie

Dávate svojim nohám dostatočnú pozornosť, alebo si uvedomíte ich stav až vtedy, keď náhle zbadáte nežiaduce znamienka pri obliekaní? Zistite, ako sa zbaviť týchto problémov raz a navždy!

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Našli ste si na nohách fialové žilky? Poradí vám odborník

Venujete dostatok pozornosti svojim nohám? Alebo spozorniete až vtedy, keď si pri obliekaní zrazu všimnete čudné metličky? Zistite, ako sa ich zbaviť raz a navždy!

Metličky na nohách sú drobné žilky modrej, fialovej alebo modročiernej farby, pripomínajúce pavučinku. Väčšinou ich objavíte na vonkajších stranách nôh, no môžu sa zjaviť aj na tvári. Niekedy sú také nenápadné, že si ich nevšimnete celé roky. No keď sa ich stav zhorší, nevzhľadné metličky viac nemôžete považovať za drobný estetický problém. Sú totiž jasným dôkazom, že vaše žilné steny strácajú svoju elasticitu a sú náchylnejšie na vznik väčších kŕčových žíl či iných zápalových ochorení. Z nasledujúceho rozhovoru s Mgr. Janou Kuckovou, farmaceutkou z lekárne Dr. Max Žilina, sa dozviete všetko, čo o svojich žilách potrebujete vedieť.

Estetika alebo zdravie?

Každá druhá žena to pozná – zrazu sa u nej objavili farebné metličky. Má sa obávať o svoje zdravie? „Metličkové žilky, mikrovarixy, pavúčikové cievy či venektázia – všetky tieto názvy označujú jedno dermatologické ochorenie“, vysvetľuje odborníčka Dr. Max a dodáva: “ V podstate ide o skupinu rozšírených žiliek v blízkosti povrchu kože, ktoré sú nadbytočné a neplnia normálne fyziologické funkcie“.

 

Aké sú príčiny vzniku metličiek na nohách

Tie sú nielen esteticky rušivé a vy kvôli nim už roky nosíte dlhé nohavice, hoci je vonku 30 stupňov, no môžu sa pridružiť i zdravotné komplikácie. Keďže sa metličky podieľajú na zhoršovaní prietoku krvi cez žily, časom začnete pociťovať bolesti alebo opuchy nôh. Netreba si ich však zamieňať s kŕčovými žilami.

„Varixy postihujú hlavné kmene žíl a veľké cievy. Kŕčové žily sú v porovnaní s metličkovými žilkami oveľa závažnejším problémom. Navyše k sebe pridružujú ďalšie ťažkosti, ako je zhrubnutie kože a jej zvýšená pigmentácia, rany, vredy, opuchy a bolestivosť dolných končatín“, upozorňuje Mgr. Jana Kucková.

Popraskané fialové žilky na nohách

Príčinu poznáme

Odborníci uvádzajú, že výskyt metličiek je až do 80 % podmienený geneticky. No okrem vrodeného oslabenia cievnej steny sa na ich vzniku aktívne podieľa životný štýl. „Dlhé sedenie, státie, fajčenie či nadváha patria k hlavným rizikovým faktorom. Vývin metličiek môže ovplyvniť aj stav hormonálnej nerovnováhy, tehotenstvo alebo užívanie hormonálnej antikoncepcie s estrogénom“, vymenováva Mgr. Kucková.

 

Niektoré ochorenia, ako je cukrovka a vysoký krvný tlak, tiež nesú zodpovednosť za vznik nepekných metličiek. Vašim nohám však neprospieva ani nadmerné saunovanie a vystavovanie sa slnku. Škodlivé UV žiarenie poškodzuje kolagén, ktorý tvorí stenu drobných škvŕn. Nevhodné je aj nosenie obtiahnutého oblečenia i topánky na vysokých podpätkoch.

Aké sú riešenia?

V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že fialové žilky na nohách nemožno vnímať ako chybičku krásy, ale ide o závažnejší stav. Nenechávajte si preto ich liečbu na poslednú chvíľu, ale požiadajte svojho lekára o kompletné cievne vyšetrenie dolných končatín.

 

Ten vám poradí, aký postup bude pre vás najlepší – metličiek vás totiž zbaví sklerotizácia i laser. Sklerotizácia je injekčná metóda, ktorá však nie je vhodná pre všetkých pacientov.

Nutným predpokladom účinnosti liečby je vnútrožilové podanie chemickej látky a následná kompresia končatiny. Neodporúča sa počas gravidity, kojenia, akútneho infekčného ochorenia či problémoch so zrážanlivosťou krvi.

 

Odstraňovanie žiliek z nôh

Obľúbenejšia metóda laserového odstraňovania žiliek pracuje na princípe spálenia nevzhľadných žiliek na povrchu kože. Takto zlikviduje rozšírenie, ktoré je viditeľné voľným okom. Limitovať vás však môže fototyp pokožky a financie, keďže laser patrí k drahším zákrokom. Na odstránenie metličiek a žiliek do veľkosti 1,5 mm sa využíva aj metóda Cryo Laser & Cryo Skleroterapia, ktorá je bezpečná, bez alergických reakcií a môže ju absolvovať takmer ktokoľvek. Riešiť metličky v rannom štádiu sa v tomto prípade naozaj oplatí.

Čo by ste mali o zákroku vedieť?

Sklerotizácia pacienta nebolí, môže byť skôr nepríjemná pre toho, kto má strach z ihiel. Pociťovať budete mierne pálenie a štípanie v mieste výkonu, ako keď vás pichne včela. Celé to trvá približne 15 minút a následne vám ošetrovanú končatinu pevne zafixujú do bandáže s použitím kompresného obväzu, čo pomáha k dosiahnutiu rýchlejšieho a lepšieho efektu. Obväz budete nosiť aspoň 3 týždne a minimálne 6 týždňov sa musíte vyhýbať UV radiácií.

V liečbe metličkových žíl je dôležitá trpezlivosť – a to aj preto, že ich odstraňovanie väčšinou nie je jednorazová záležitosť. Pri ošetreniach sklerotizáciou a laserom často dochádza k recidívam, preto je potrebné ich opakovať“, zdôrazňuje farmaceutka Dr. Max. Spomínaná novinka v podobe CLaCS terapie, využívajúca kombináciu laseru a sklerotizačnej metódy, sľubuje úplnú bezbolestnosť zákroku vďaka neustálemu vonkajšiemu chladeniu kože. Rovnako zaručuje, že metličky, ktoré počas zákroku odstráni, sa viac neobjavia, keďže prenikne hlbšie ako laser. Optimálne je absolvovať dva zákroky CLaCS s odstupom niekoľkých týždňov.

Spoznajte zásady zdravých žíl

Úpravou životného štýlu viete zlepšiť stav svojich nôh. Obmedzte dlhé sedenie a státie a dávajte si pozor, aby ste pri sedení nekrížili nohy. Radšej si ich vyložte na stoličku alebo na gauč tak, aby boli nad úrovňou srdca. Dôležité je dbať na zdravú stravu plnú vitamínov, obmedziť soľ, nefajčiť a minimalizovať pitie alkoholických nápojov. Šport je veľmi prospešný, a to hlavne bicyklovanie, plávanie, tanec, beh či turistika. Naopak, vašim žilám neprospieva lyžovanie, vzpieranie a statické silové športy, no ani sauna a horúci kúpeľ.

Odporúča sa tiež používanie kompresných pančúch na zlepšenie krvbného obehu a zmiernenie bolestí. Dobrým pomocníkom na boj s opuchmi je krém s výťažkom z pagaštanu konského alebo lieky spevňujúce stenu ciev či ovplyvňujúce prietokové vlastnosti krvi. Zvyčajne obsahujú rastlinné flavonoidy, rutín, diosmín a vitamín C. Ak je to možné, neužívajte hormonálne preparáty ani antikoncepciu.

 

Ďalšie články k téme Našli ste si na nohách fialové žilky? Poradí vám odborník

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie