Menšiemu dieťatku postačí bazénik na dvore či balkóne, v ktorom viete regulovať jeho obsah. Ideálne je mať po ruke hadicu a vašich potápačov krátko osviežovať jemným prúdom.
Ak to okolnosti umožňujú, doprajte ekzematickej pokožke čo najdlhší čas pri mori. Jeho zloženie blahodarne pôsobí na liečbu, a to vrátane imunitných porúch, alergií či dýchacích problémov. Aj tu platí jedno veľké ale – vyberte správnu lokalitu. Malým pacientom pristane chladnejšie prostredie, kde nedochádza k extrémnemu poteniu a vysúšaniu pokožky vplyvom horúceho vzduchu. Takisto pozor na piesočnaté pláže, kde môže poľahky dôjsť k jej mechanickému poškodeniu. Nezabúdajte, že všetkého veľa škodí a preferujte krátke kúpacie pauzy, po ktorých vždy nasleduje sprcha a okamžitá hydratácia pokožky vhodným krémom.
Pri výbere slnečnej ochrany buďte zvlášť opatrní - najvhodnejšie je poradiť sa s ošetrujúcim lekárom. Vyhnite sa chemickým filtrom a preferujte tie fyzikálne (minerálne), hoci môžu pokožku v prvých dňoch jemne vysúšať. Pri používaní opaľovákov nezabúdajte ani na emolienčné prípravky, ktoré dieťa používa ako základnú liečbu. Aplikujte ich hneď ráno po prebudení a počkajte minimálne 15 minút, než sa pustíte do nanášania ďalšej kozmetiky. Opaľovacie prípravky s SPF 50+ treba natierať minimálne polhodinu pred odchodom z domu.
SLADKÉ STAROSTI
Správne nastavená diéta je pre atopika celoročnou záležitosťou. Výhodou detských pacientov je, že pokiaľ s ochorením bojujú už od narodenia, pravdepodobne nepoznajú chute, ktorých sa dospelí tak ťažko vzdávajú. V zásade platí, že maškrtenie nie je problém – treba však siahať po doma pripravených koláčoch alebo ovocí, ktorému sa v lete netreba brániť. Opatrní buďte pri citrusoch a exotických druhoch. Absolútne tabu je čokoláda a kakao, ako aj cukrovinky plné konzervantov, umelých farbív či chemických prísad.
Sprchový gél vymeňte za olej, ktorý pokožku zanechá vláčnu a menej ju dráždi. Olej tiež môžete použiť na následnú hydratáciu tela po umytí, pokiaľ ho dieťa dobre znáša. V ponuke lekární existuje množstvo prípravkov, určených pre detských atopikov. Pokiaľ je koža veľmi suchá, krémujte ju aj niekoľkokrát denne. Dôležité je však stihnúť to do troch minút po kontakte s vodou, aby sa účinné látky stihli dostať do hĺbky a „uzamknúť“ sa tam.
HLAVNE SA NEŠKRAB!
Namiesto nahnevaných slov sa sústreďte na prevenciu a snažte sa dráždivému pocitu na koži predchádzať. Stavte na ľahkú, nedráždivú stravu z kvalitných domácich surovín a venujte sa dôkladnému ošetrovaniu kože podľa predchádzajúcich rád. Mimoriadne dôležité je tiež minimalizovať stres a zabezpečiť deťom veľa bezstarostných chvíľ. Tí najmenší sa zvyknú škrabať aj počas noci – vyskúšajte im obliecť bavlnené rukavičky, s ktorými poľahky zabránite kontaktu nechtov s pokožkou.