Kozmetika plná probiotík: prezradíme vám, prečo sa ju oplatí používať

23. 1. 2023 · 5 minút na prečítanie

Benefické mikroorganizmy môžu mať pozitívny vplyv nielen na tráviaci systém, ale aj na zdravie a vzhľad pokožky. Ak sa snažíte o posilnenie kožnej bariéry, riešite problémy s akné, alebo sa pokúšate spomaliť starnutie kože, začlenenie týchto prospešných baktérií do vašej každodennej starostlivosti môže priniesť významné výhody.
 
 
 
 
 
 

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Kozmetika plná probiotík: prezradíme vám, prečo sa ju oplatí používať

„Dobré“ baktérie môžu byť prospešné nielen pre vaše trávenie, ale aj pleť. Pokiaľ potrebujete posilniť kožnú bariéru, bojujete s akné alebo riešite prejavy starnutia pokožky, zaraďte ich do svojej rutiny.

Probiotiká sa zvyknú spomínať v súvislosti so správnym fungovaním črevného mikrobiómu, ktorý často narúša nevhodná životospráva alebo antibiotika. Aj  naša pokožka má svoj „ekosystém“, ktorý je potrebné udržiavať v dobrej kondícii – vďaka nemu dokáže bojovať proti infekciám, reguluje zápalové procesy a ostáva pevná a hydratovaná. Pokiaľ jej probiotické baktérie chýbajú, môže sa tento nedostatok prejaviť vo forme viacerých kožných problémov.

Probiotiká alebo prebiotiká?

Naše trávenie ovplyvňuje viac ako 400 000 baktérií. Pokiaľ dôjde k narušeniu ich rovnováhy, dostať mikrobióm naspäť do pohody vám pomôžu probiotiká a prebiotiká. Tieto pojmy si však netreba zamieňať – kým probiotikami nazývame prospešné baktérie, prebiotiká v podstate predstavujú ich výživu. Oboje sú pre ľudské telo nenahraditeľné, keďže od nich okrem iného závisí aj správne fungovanie imunitného systému.

  • Probiotiká predstavujú živé baktérie, ktoré sa v našom tele prirodzene vyskytujú a nachádzajú sa aj na povrchu pokožky. Do skupiny probiotík patria napríklad laktobacily, bifidobaktérie, enterokoky, escherichia či kvasinky.
  • Prebiotiká poskytujú zdroj potravy pre živé (probiotické) baktérie – ide v podstate o druh vlákniny, ktorú dokážu stráviť iba „dobré“ baktérie, vďaka čomu plnia dôležitú funkciu v našej tráviacej sústave. V posledných rokoch sa odporúča užívať prebiotiká súčasne s probiotikami na zvýšenie ich účinku.
Probiotiká vs. prebiotiká
  • Za prirodzený zdroj prebiotík sa považujú strukoviny, špargľa, banány, ľanové semiačka, cesnak či bobuľovité ovocie. Pokiaľ siahnete po výživových doplnkoch, preferujte tie s obsahom oboch zložiek. Označujú sa ako synbiotiká.
  • Pre správnu funkciu pokožky sú veľmi dôležité aj postbiotiká. Baktérie, žijúce na pokožke, počas svojej aktivity vytvárajú vedľajšie produkty. Tie sú označované ako postbiotiká a tvoria pevnú súčasť zdravého kožného ekosystému. Skladajú sa z enzýmov, peptidov a kyselín.

Prečo vaša pleť potrebuje probiotiká?

Používanie funkčných baktérií v kozmetike stále patrí v dermatologickom priemysle medzi novinky. Podľa výskumu z roku 2019 sa zloženie baktérií na koži u zdravého človeka značne líši od chorej kože. Narušenie kožného mikrobiómu môže viesť k vzniku alebo zhoršeniu viacerých kožných ochorení.

Probiotiká v kozmetike sú podľa viacerých odborníkov spoľahlivým pomocníkom na podporu „dobrých“ kožných baktérií, ktoré budujú jej zdravie a obranyschopnosť. Probiotiká môžu obsahovať takmer všetky kozmetické prípravky, vrátane deodorantov, krémov, balzamov, masiek, pleťových krémov a čističov, exfoliatov, mydiel a šampónov, ale aj primerov či podkladových báz.


Kedy siahnuť po probiotikách?

Probiotická kozmetika sa spomína v súvislosti s viacerými kožnými problémami:

  • Atopický ekzém alebo dermatitída. Podľa výskumov majú pacienti s týmto ochorením na koži vyššie množstvo baktérií Staphylococcus aureus, pričom aplikácia prípravkov s obsahom probiotík môže pomôcť znížiť nežiadúce začervenanie, šúpanie či svrbenie kože.
  • Starnutie a jeho prejavy – keďže probiotiká pomáhajú udržiavať pleť hydratovanú a odolnejšiu voči negatívnym účinkom slnečného žiarenia, výsledky rýchlo zbadáte pri pohľade do zrkadla
  • Aknózna pleť si vyžaduje extra citlivý prístup. Probiotická kozmetika jej môže pomôcť dostať sa do rovnováhy, a to vďaka potlačeniu účinku baktérií, ktoré sa podieľajú na tvorbe akné. Je vhodné používať ich ako doplnok liečby, ak lekár nerozhodne inak.
  • Psoriáza patrí medzi kožné ochorenia, pri ktorých lekári predpokladajú, že probiotiká vo forme kozmetiky i výživových doplnkov môžu pomôcť dostať kožu pod kontrolu.

Vyskúšajte probiotiká na vlastnej koži

Ak hľadáte kvalitnú kozmetiku, ktorá vašej pleti pomôže podporiť jej mladistvý vzhľad, stavte na značku Gallinée, ktorá priniesla probiotiká na náš trh priniesla medzi prvými. Na výber máte širokú ponuku produktov, z ktorej si vyberiete ten správny produkt pre každý typ pleti.

Naším tipom je napríklad vysoko koncentrované sérum s obsahom inovatívnych prebiotík a probiotík. Tento vyživujúci a rozjasňujúci výrobok obnovuje prirodzenú funkciu pokožky a bojuje proti jej predčasnému starnutiu. Vaša pleť bude hydratovaná aj 8 hodín po nanesení séra.

Probiotiká vedia dostať do kondície aj vlasovú pokožku - pokiaľ bojujete s unavenými vlasmi bez lesku, prípadne precitlivenou a svrbiacou kožou, vyskúšajte prebiotickú masku na vlasy Gallinée. Obnovuje zdravie kože, hydratuje vlasy a napomáha ich ľahkému rozčesávaniu. Maska je dermatologicky testovaná a vhodná pre všetky typy pokožky. Navyše, podľa výsledkov klinických testov platí, že čím dlhšie masku používate, tým menej často si musíte vlasy umývať.

Pokiaľ s týmto typom kozmetiky  iba začínajte, nezabudnite si  najprv urobiť takzvaný patch test a po negatívnej reakcií ju aplikujte na tvár. Ideálne je začať s prípravkom, ktorému viete dopriať dostatok času, aby ste vedeli posúdiť jeho účinky na vašu pleť.

Nové produkty nikdy nezavádzajte do svojej rutiny naraz – v prípade negatívnej reakcii nebudete vedieť odhadnúť, čo vašej koži nesadlo.Nezabúdajte, že probiotiká neúčinkujú na pleť okamžite, preto si na výsledok budete musieť chvíľku počkať. Navyše, v kombinácii s niektorými konzervačnými látkami môžu strácať svoju účinnosť, preto si vyberajte kvalitné a overené značky.

Probiotiká v strave a výživových doplnkoch

Vedeli ste, že vysoká fyzická záťaž a stres, užívanie antibiotík alebo iných liekov, fajčenie, prílišná konzumácia cukrov a alkoholu či nedostatok vlákniny v strave, ale aj prehnaná hygiena, môžu spôsobiť redukciu dobrých baktérií v tele, s čím súvisí aj narušenie črevného mikrobiómu? 

Najbohatší zdroj probiotík je v potrave

Aby ste podporili správnu činnosť vášho trávenia i celého imunitného systému, dbajte na dostatok probiotík vo vašom jedálnom lístku, napríklad vo forme mlieka a mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny, strukovín, fermentovaných výrobkov, ako je kyslá kapusta, bryndza či kefír, ale aj potravín bohatých na škrob (banány, zemiaky). Dôležitý je tiež denný príjem vlákniny, ktorý by mal byť okolo 20-25 gramov. Dosiahnuť ho môžete konzumáciou 3 porcií ovocia denne, 300 gramov strukovín a celozrnných produktov alebo 300 gramov zeleniny.

Pomôcť si môžete aj užívaním probiotických výživových doplnkov. Pri kúpe probiotík si však treba dávať pozor, aby ste si vybrali správne. Najkvalitnejšie probiotiká obsahujú aspoň miliardu živých baktérií v jednej kapsule a aspoň 3 — 4 rôzne probiotické kmene. Nemenej dôležité je ich správne užívanie a skladovanie. Niektoré probiotické výživové doplnky treba držať v chladničke. Ideálne je prijímať spolu s jedlom a zvlášť pozorní buďte v prípade brania antibiotík, kedy je nutné dodržať časový interval medzi nimi aspoň 2-4 hodiny. S užívaním by ste mali pokračovať aspoň dva až tri týždne po ukončení antibiotickej liečby. Viac si o tejto téme môžete prečítať v nasledujúcom článku.


BeautyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach



Ďalšie články k téme Kozmetika plná probiotík: prezradíme vám, prečo sa ju oplatí používať

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora

Upozornenie