Každej žene dobre známy ricínový olej

18. 10. 2019 · 4 minúty na prečítanie

5 dôvodov, prečo používať ricínový olej vám prezradí zodpovedná farmaceutka Martina Pardusová.

PharmDr. Martina Pardusová
PharmDr. Martina Pardusová
Každej žene dobre známy ricínový olej

Na čo všetko sa používa ricínový olej?

 

Poznáte ricínový olej? V minulosti sa používal na očistu tela a poznali jeho pozitívne účinky. Popri mojej práci v lekárni sa stretávam s rôznymi otázkami, požiadavkami, či prosbami o radu. Veľmi často si ľudia pýtajú ricínový olej. Viete na čo všetko sa používa?

Ricínový olej je výťažok plodov  stromu Ricín obyčajný (Ricinus Communis). Tento strom rastie prevažne v tropických a subtropických oblastiach ako napríklad Afrika, India a Čína, plody pripomínajú orechy, alebo fazuľky. Tieto plody obsahujú až 50 % ricínového oleja, ktorý obsahuje nebezpečnú látku ricín. Olej je možné terapeuticky použiť až po technologickom spracovaní, nebezpečný toxín týmto procesom stratí svoju účinnosť. Spracovaný alebo rafinovaný olej neobsahuje ricín. Ricínový olej,  môže byť bezfarebný, alebo mierne žltkastý, je bez vône a je veľmi hustý. Existuje olej na kozmetické a farmaceutické účely, ale aj na technické účely. Už v starom Egypte a v Oriente poznali jeho blahodarne účinky na vlasy a pleť.

 

Čo je potrebné o ricínovom oleji vedieť?

Ricínový olej je veľmi silné preháňadlo. Po perorálnej konzumácii sa v tenkom čreve uvoľní kyselina ricínolejová, tá sa vstrebáva do čreva a navodí silný laxatívny účinok. Nasadzuje sa len pri akútnej zápche a pri čistení čreva pred zákrokom. Nástup účinku je veľmi rýchly, jeho použitie musí byť zriedkavé, keďže patrí k veľmi silným preháňadlám. Perorálne užitie je bezpečné len na odporučenie lekára alebo lekárnika.

Celkovo je jeho medicínske využitie veľmi malé a to aj z dôvodu zvýšeného rizika predávkovania. Bezpečný je iba v malých dávkach, väčšie dávky môžu spôsobiť kŕče brucha, nevoľnosť a zvracanie. Ricínový olej našiel skôr uplatnenie v kozmetike a používa sa aj ako pomocná látka v rôznych liekoch.

Pre rast a kvalitu vlasov

Vďaka vysokému obsahu kyseliny ricínolejovej má silné antibakteriálne a protiplesňové účinky. Olej má vysokú hustotu, hojivý a regeneračný účinok. Kyselina ricínolejová  ako obsahová látka ricínového oleja pomáha vyrovnávať pH pokožky v oblasti hlavy. Ricínový olej môže pomôcť doplniť prírodné oleje do pokožky hlavy a tak pomáha odstrániť niektoré poškodenia spôsobené chemickými vlasovými prípravkami. Antioxidanty, ktoré sa v ricínovom oleji nachádzajú podporujú aj tvorbu keratínu vo vlasoch a pomáhajú tak vlasy posilňovať, vyhladzovať a bránia ich krepovateniu. Často si dámy v lekárni kupujú ricínový olej na podporu rastu vlasov a mihalníc, žiadna vedecká štúdia však tento fakt nepotvrdzuje.

Účinky na pokožku

Ricínový olej je často používaný v kozmetike na podporu hydratácie a pridávaný do výrobkov, ako sú pleťové vody, make-upy, krémy, čistiace prípravky. Hoci použitie ricínového oleja na kožu je považované za bezpečné, u niektorých ľudí môže spôsobiť alergickú reakciu, preto je dobré pred prvým použitím aplikovať malé množstvo napríklad na zápästie, aby ste hneď na začiatku zistili, či je pre vás použitie ricínového oleja vhodné.

 

Podporuje hojenie rán

Nanášanie ricínového oleja na rany vytvára vlhké prostredie, ktoré podporuje hojenie a zabraňuje vysychaniu vredov. Ricínový olej stimuluje obnovu tkanív  a znižuje riziko infekcie. Štúdie zistili, že masti obsahujúce ricínový olej môžu byť obzvlášť užitočné pri hojení tlakových vredov. Je to typ rany, ktorá  vzniká dlhodobým  tlakom na kožu.

Pôsobivé protizápalové účinky

Ricinolejová kyselina a hlavné mastné kyseliny nájdené v ricínovom oleji, majú protizápalové vlastnosti. Štúdie ukázali, že lokálna aplikácia ricínového oleja, znižuje zápal a zmierňuje bolesť.

Zmiernenie bolesti a protizápalové vlastnosti môžu byť obzvlášť užitočné pre tých, ktorí majú zápalové ochorenie, ako je reumatoidná artritída alebo psoriáza. Znova sú využité jeho antimykotické, protizápalové a hydratačné účinky.

Možné je preto aj jeho využitie  na liečbu akné, ktoré je spojené s nerovnováhou niektorých typov baktérií bežne sa vyskytujúcich na koži, vrátane Staphylococcus aureus.

Takže takto na záver by sme mohli povedať, že ricínový olej je malý zázrak, s ktorým je potrebné zaobchádzať veľmi opatrne a pred akýmkoľvek jeho použitím je dobré sa poradiť s odborníkom.

O autorovi
PharmDr. Martina Pardusová
PharmDr. Martina Pardusová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Martina Pardusová
PharmDr. Martina Pardusová
Čítať viac od autora

Upozornenie